Kdo cestuje, zažívá historii opravdově na vlastní kůži. A v tomto francouzském případě je to historie nadmíru bohatá, i když často brutální. Kraj panenské přírody i upálení Johanky z Arku, pláže s pískem prosáklým krví z časů válečných. Ale také gourmetův ráj - domov camembertu a jablečného “calvados”, čerstvých ryb a mořských plodů. Mekka architektonických skvostů. Dýchejte zhluboka, vzduch je tu silný. Vítejte v Bretani a Normandii.

Normandie, odkaz chrabrých Vikingů

Normandie. Malebná krajina zemědělců se svobodně se pasoucími kravami, údajně nejlepším camembertem na světě, moštem cidre a jablečnou pálenkou calvados silnou jak vikingská sekera. Ale také architektura v podobě mnoha zámků, historie a příroda v jednom - třeba pláže slavného vylodění za 2. světové války. Starobylé přístavy, obrazy impresionistů a gotické katedrály...

Normandie to jsou: Kláštery, farní ohrady, katedrály...

...robustní a drsná příroda.


Sýry a víno si na zájezdech rozhodně nenecháme ujít. Také kvůli tomu do Francie jezdíme. 

Cidre nebo cider?

V posledních letech i mezi Čechy oblíbený alkoholický nápoj z jablek. Dodnes se Angličané a Francouzi hádají, kdo jej vynalezl, a vypadá to, že pravdu se nikdy nedozvíme. V Anglii mu říkají cider, ve Francii cidre. Oba chutnají výborně. Na zdraví!

Horní Normandie, umělecká pouť

První větší zastávka na francouzském území by měla být na úrovni. Třeba jako gotický skvost: katedrála v Remeši, místo korunovací francouzských králů.

Překrásné město Rouen je proslavené Johankou z Arku, která zde byla roku 1431 upálena pro svou nezdolnou víru. Místo, kde stála hranice, a kostel jí zasvěcený samozřejmě nelze minout, stejně jako staré město s krásnými hrázděnými domy - člověk si při procházce kolem nich připadá jako postava z pohádky. Nej stavebním počinem Rouenu je úžasná gotická katedrála, kterou proslavil svými obrazy impresionista Claude Monet. Maloval katedrálu mnohokrát - v různých denních dobách, v různých ročních obdobích.Tento kraj je vůbec celý zasvěcen impresionistům.

Z Rouen je krásná cesta údolím řeky Seiny k Lamanšskému průlivu. Městečko Honfleur je zaslouženě nazýváno městem malířů. V minulosti jich zde mnoho hledalo inspiraci. Kromě toho tento malebný přístav v paletě hospůdek podává nejvyhlášenější moules (škeble) z celého pobřeží. Neváhejte a ochutnejte.

Školní zájezdy do Francie

Dolní Normandie, povinná exkurze do historie pro každého Evropana

Dolní Normandie nabízí svým návštěvníkům bohatý program - pokud je pěkně a teplo, byl by hřích vynechat koupání v moři, v případě chladnějšího počasí není třeba truchlit - vnitrozemí vybízí k návštěvě Lisieux - poutního kostela zasvěceného sv. Tereze.

Tato část Normandie nás vede po stopách vylodění Spojenců (válečného roku 1944). I otrlé návštěvníky silně emotivně zasáhne návštěva amerického vojenského hřbitova v Colleville s téměř deseti tisíci hroby, zelený trávník posetý nekonečným polem bílých křížů. Areál nabízí expozici dokumentující pro nás Evropany tak zásadní události června 1944. Následná procházka po pláži Omaha je místem tehdejších nejtěžších bojů. Většina vyloděných vojáků se přitom na břeh nikdy nedostala…

Pláž Omaha. Zde probíhaly nejtěžší boje. Většina vojáků se na pláž ani nedostala.

Za okouknutí stojí město Bayeux osvobozené 7. 6. 1944, tedy hned následující den po vylodění. Osvobodili ho britští vojáci, kteří se vylodili na pláži Gold. Malebné místo s katedrálou ve stylu normandské gotiky a můžete si prohlédnout vzácnou a proslulou tapiserii královny Matyldy.
 
Mlýn v Bayeux 

Bretaň - zelený region bez jediné továrny

Město Morlaix je proslulé monumentálním železničním viaduktem. Možná jej znáte z fotek, ani o tom nevíte, a teď jej uvidíte na vlastní oči.

Silné náboženské cítění v kombinaci s bohatstvím plynoucím z obchodu se lnem dalo vzniknout farním ohradám “enclosparoissial”. Typicky se skládá z monumentální brány, ohradní zdi, kalvárie, pohřební kaple nebo kostnice a samozřejmě kostela. Jedním z nejznámějších komplexů je ten v St. Thégonec. Kromě toho se v tomto kraji těšte na četné majáky a ochutnejte palačinky ze zdravé pohankové mouky - na slano i na sladko.

Viadukt v Morlaix

Vzhledem k celoročně proměnlivému počasí větrovku vždy s sebou!

Jižní Bretaň - působivé megality evropské úrovně

V této části Bretaně najdete největší seskupení menhirů a dolmenů v Evropě. Nachází se jich zde skoro tři tisíce! Jde o kamenné řady a kamenné „stoly“ u městaCarnac, Locmariquer sobrovským komorovým hrobem Table de Marchands (Stůl kupců).

Poloostrov Quibéron nadchne nejen dobrodružné povahy Divokým pobřežím.

Městečko St. Malo je také v plánu zájezdu

Vnitrozemí a Paříž

A čím normansko-bretaňský trip zajímavě zakončit? Co třeba vnitrozemním pokladem - metropolí Paříž! Procházka městem, muzea, posezení u kávičky nebo v bistru na decánku. Užijte si tu skvělou atmosféru.

Školní zájezdy do Francie

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: