Korsika bývá nazývána ostrovem Krásy. Její krajina se dramaticky mění už během půlhodinové jízdy. Od třpytivých zálivů, bílých písečných pláží přes pulsujících pobřežní města až po jehly horských hřebenů, zelená údolí, husté lesy a zapomenuté kamenné vesnice na skalách.

Saint Exupery o Korsice řekl: růžový kámen vržený do středomoří.

Korsika patří již více než 200 let Francii, je tedy francouzská a přece není. 

Velkou část ostrova zabírají horské štíty a to zejména ve střední části. Západní pobřeží je plné zatáček oproti tomu východní je více ploché a najdete tu i úseky rovných silnic.

Pár faktů na začátek

  • Rozlohou necelých 9000 km2,  na délku má 183 km a šířku 83 km.
  • Na korsice žije přes 300 tisíc obyvatel.
  • 4 největší ostrov středozemního moře.
  • Nejvyšší horou je Monte Cinto.
  • Domluvíte se tu Francouzsky ale také dost často italsky a korsicky. 
  • Části nádherné přírody ostrova jsou na seznamu UNESCO.

Napoleon 

Bezesporu nejslavnějším rodákem Korsiky je Napoleon Bonaparte. 

Historie

V roce 1284 přešla vláda do rukou Janovanů a zůstala tam až do 18. století. Toto období připomínají tzn. Janovské věže po celém ostrově.

GR 20

slavná vysokohorská trasa, dlouhá 180 km, procházející ostrovem ze severu na jih. Obvykle zabere 15 dnů.

Makchie

neprostupná vegetace, omamně voní a na Korsice pokrývá 20% povrchu. V dřívějších dobách poskytovala úkryty a útočiště lidem. Mnohé cestičky značí, že i zvěř si dokáže s machií poradit. 

Machie. Drsný, neprostupný porost, zejména ostnatých roslin, dříve útočiště pro bandity, zabírá velkou část ostrova a dosahuje místy až 2 metry. Na jaře barevně kvete a omamně voní, ale nenechte se zmýlit, všudypřítomná macchie nemá vlídnou tvář.

Calvi

Město je jedním z možných rodišť Kryštofa Columba.

Je zde umístěna základna cizinecké legie, složená z cizinců, mužů unikajících před zákonem, dobrodruhů. Založena v roce 1831 pro upevnění francouzské moci v Alžíru. Tvrdě vycvičení legionáři jsou po půlroce profesionálové ochotni pomoci například při živelných katastrofách. Můžete je vidět ve městě Calvi, kde mají základnu a rádi se ve svých uniformách předvádí na místním promenádě.

Sant Antonio

Romantické kamenné město. Typické pro Korsiku. Na vjezdu do města Olivier a Monique Antoniovi mačkají čerstvou citronovou šťávu z vlastních citronů. Můžete si zde také posedět a udělat vlastní piknik.

Pro severo-západní oblast Balagne jsou typické tzv. balkonové vesnice. Kamenné vesničky na skalách, jakoby přímo pózovaly fotografům. Snad nejvíce navštěvovaná je vesnice Saint Antonino. 

Piana Calanques

Ostře oranžové a růžové jehly spadající do moře, vskutku bizarní podívaná. Podle legendy jsou útvary dílem satanovým, který je stvořil ze zuřivosti, poté, co jej odmítla pastýřka.

Ajaccio

Hrdé město a rodiště Napoleona. Je považováno za hlavní město ostrova.

Muzeum Fesch v Ajacciu

muzeum založil strýc Napoleona, kardinál Joseph Fesch. Muzeum obsahuje jednu z nejlepších sbírek italských mistrů.

Maison Bonaparte - dům rodiny Bonapartů

Napoleon se zde narodil 15. srpna roku 1769, bydlel zde do věku 9 let

Corte

leží téměř ve středu Korsiky. Jde o pomyslné druhé hlavní město ostrova. 

Porto

Když už jsme na západním pobřeží, zajedeme se podívat do oblasti města Porto. Zde nesmíte vynechat Calanches. Krvavé, oranžovo růžové skály, děravé větrem a časem, nabývají roztodivných tvarů a nabízejí mimořádnou podívanou. Oblast patří pod patronát UNESCO.

Rezervace Scandola. Pouze lodí.

Další nezbytností v této oblasti je přírodní rezervace Scandola, kam se autem nedostanete. Ale z Porta vyjíždí pravidelně mnoho vyhlídkových plaveb. 

Malé přístavní město Porto nabízí mnoho možností ubytování i stravování, a je proto často výchozím bodem pro výlety po okolních přírodních krásách. Například výjezd skrze vesnici Ota a Evisa do průsmyku Col de Vergio, kde budete projíždět po nejvýše položené silnici na Korsice. Výhledy jsou tu vskutku nekonečně nádherné.

Sartene

Cestou na jih po západním pobřeží si můžete udělat malou odbočku do města Sarténe. Prý nejvíce korsické ze všech měst. Snad právě kvůli vendetě, která zde má velkou tradici.

Bonifacio

Bonifacio leží v nejjižnějším cípu Korsiky a je hlavním přístavem pro lodě přijíždějící z nedaleké Sardinie.  Město je známé pro typické bělostné útesy, malebné uličky starého města a schody krále Aragonského.

Právě tady se naše cesta láme a stáčí směrem na sever po východním pobřeží.

Bavella

rájem pro horolezce je sedlo Bavella. Je zde velké parkoviště a můžete odtud podnikat kratší či delší tůry.

Polishellu - říční tůně

Skutečnou lahůdkou pro fajnšmekry jsou na Korsice říční tůně, které se vyskytují na více místech a dá se v nich koupat.

Jídlo

Místní si potrpí na domácí a farmářské produkty. Nejen v supermarketech, ale i na horách narazíte na mnoho farem a restaurací nabízejících vlastní produkty. Nejčastěji kozí či ovčí sýry, uzeniny a med.

Korsičané jsou historicky zvyklí a přizpůsobení žít především v horách, více jak u moře. Mořské plody a ryby jsou méně časté a dražší.

Vyhlášené jsou korsické kaštany, které rostou takřka všude a vyrábí se z nich sušenky, polenta či zmrzlina. Jsou též skvělou pochoutkou pro místní prasata, která mimochodem potkáte velmi často.

Zvířata

Stejně jako krávy, ovce či kozy. Věřte varovným značkám, většinou se za značkou objeví početné stádo.

Korsický dobytek je však zcela sžitý s turisty a chodí vychovaně po kraji silnice.

Když jsme u těch silnic. Korsika je ostrov nekonečných zatáček, takže se většinou nedá jet rychleji než 50 km/hodinu. Korsičané to vidí jinak. Neváhají v zatáčkách předjíždět smykem. Běžnému suchozemskému středoevropanu tak připraví mnoho horkých chvilek za volantem. Ostatně o jejich řidičském umu a přístupu k řízení svědčí také to, jak auta vypadají.

Hřbitovy

Fenoménem Korsiky jsou místní hřbitovy, umístěné na skalách s výhledem na moře, nebo ve sínů olivovníků. Hrobky velikosti domů měli upozornit na majetek rodin.

Erb

hlava maura s páskou přes čelo je od roku 1762 symbolem tohoto ostrovního národa.

Korály

Červený korál se vyskytuje v mořích kolem ostrova a můžete zde koupit krásný šperk. Náušnice z menších kousků korálů, které jsem si vybrala já, vyjdou zhruba na 600 Kč.

Restonica

Z města Corte jezdí kyvadlová doprava do úzkého údolí řeky Restonica. Ja jejímž konci se vám naskytnou přenádherné výhledy do hor a můžete zde navštívit kamenné chaloupky místních ovčáků a ochutnat ovčí sýry i uzeniny. Jedná se o jedinečný zážitek.

Corte

Začínali jsme v Ajjaciu. Loučit se budeme z Corte.

 

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: