Socha Františka

V lázních se léčí nemoci srdce, pohybového ústrojí a také ženská neplodnost. S tím souvisí také symbol Františkových lázní a to je socha malého Františka. Pokud se dámy dotknou palce jeho levé nožičky, tak otěhotní. V muzeu je umístěný jeho originál.

" Trojúhelník lázní dotváří Karlovy Vary a Mariánské Lázně. "

Prameny na Chebsku

Na Chebsku pramenilo veliké množství kyselek a ve středověku bylo běžné, že každá vesnice měla svůj oblíbený pramen. Dokonce zde fungovaly nosičky minerální vody. Léčivé účinky zdejších pramenů jsou známé od 15. století. Voda se hojně prodávala po celém Německu, dokonce se jí prodalo více než ve všech německých lázních dohromady. Nyní se využívá 23 pramenů a teplota vody je 8 až 13 stupňů celsia. Vody se používají k pitné kúře, jiné k balneologickým účelům. Vždy se informujte, kolik které vody je vhodné vypít. Některé místní vody, mají, dá se říci, určité akcelerační účinky.

Tyto prameny lze pít velmi velmi opatrně a v dosahu toalet.

Jak to vypadalo dřív? Den zahájila pitná kůra v pyžamu.

Malé venkovské lázně dokonale vázaly přítomnou společnost a vytvářely příjemnou iluzi rodinného prostředí. Lázeňští hosté se pravidelně vídali. Den zahájila společná ranní pitná kúra v negližé u Františkova pramene. Následovala snídaně na kolonádě, v parku nebo v zahradě lázeňského domu.

V lázních mizely sociální hranice, navazovaly se nové známosti a romantické lásky. Mladé dámy z lepších rodin korzovaly promenádou, obletovány všudypřítomnými lvy salonů.

Jak píše Božena Němcová: Zde se vidí národy všech konců Evropy: Rus, Francouz, Angličan, Polák, Uher, či Ital.

Meteorologický sloup

O meteorologický sloup se zasloužil zkrášlovací spolek Františkových lázní na konci 19. století. V době před internetové to byla ideální možnost, jak si zkontrolovat klima v lázních.

Založení lázní

Město založil císař František I v roce 1793, a je jasné, že nese jeho jméno, avšak za zakladatele lázní a průkopníka lázeňství v západních Čechách je považován Bernhard Vinzenz Adler.

Ten se rozhodl chránit dnešní Františkův pramen, avšak nesetkal se s pochopením místních nosiček minerální vody, které pavilon na protest zdemolovaly. Adler poté odjel do Prahy a požádal právě korunovaného císaře Leopolda II, aby vzal pramen pod svou ochranu.

Lázně se rychle staly jedněmi z nejvyhledávanějších evropských lázní. Ve společnosti 20. a 30. let patřilo k dobrému zvyku lépe situovaných vrstev, alespoň jednou za rok lázně navštívit.

Pět kilometrů od města stojí hrad Seeberg

Patří mezi nejstarší na Chebsku, byl postaven již na konci 12. století a sloužil jako opěrný vojenský bod. Hrad Seeberg je báječný v tom, že si ho můžete prohlížet sami, jak dlouho chcete a svým vlastním tempem. Takže se dostanete třeba do černé kuchyně nebo do mučírny.

Příroda je všude kolem. A ne jen tak ledajaká.

Nedaleko Františkových lázní narazíte na rezervaci Soos, což jsou ojedinělé mokřady s minerálními prameny. A právě tady také najdete císařský pramen, který je nejteplejší ze studených pramenů v Chebské pánvi. Ojedinělým a vzácným jevem ve střední Evropě jsou tzv. mofety. Vznikají probubláváním oxidu uhličitého skrze bahno a povrchové vody. Nesprávně jsou někdy zaměňovány s bahenními sopkami.

Uvidíte unikátní pozůstatky slaného jezera, které se během staletí přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. V 18. a 19. století probíhala v prostoru celé rezervace těžba rašeliny a křemeliny, ze které se vyráběly žáruvzdorné cihly. Vzhledem k těžbě bylo celé území odlesněné. Pokusy o výsadbu stromů se nezdařily a zůstaly po nich jen solitérní stromy.

Školní nebo kolektivní výlet Karlovy Vary a okolí

Videa z míst činu: 

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: