V honbě za zážitky, s přesně vyměřenou dávkou volného času, děláme chyby, na které vzpomínáme daleko déle než na krásné alpské výhledy.

Dobrou zprávou je, že některých potíží se můžete zcela vyvarovat:

Cestovní doklady v expiraci

V Evropě si většinou vystačíte s občankou. Za hranicí Shengenu si nachystejte cestovní doklady. Jejich platnost zkontrolujte zavčas, protože běžné vydání pasu zabere týdny. Expresně vám cestovní doklady vyřídí téměř bezprostředně, nicméně si za ně pořádně připlatíte.

Nabitý program, zabiják zážitků

Konečně pořádná dovolená. Koncentrace plánovaných zážitků připomíná včelí úl. Natěšeně vyrážíte za dobrodružstvím. Jeden den i druhý..., a blažený pocit je vystřídán kolosální únavou. Není divu. Maraton v práci, kolotoč balení a vysoká očekávání. Nedělejte si velké ambice. Máte přece volno. A nechce se vracet z dovolené jako zbitý pes. Udělejte si čas na kávu, nasajte atmosféru místa, pozorujte místní kolorit...

Krade se všude. Někde víc a někde méně.

Ztratit zavazadlo nebo celé kapesné je hodně nepříjemné, co si budeme povídat. Natož daleko od domova. Chraňte si vše, co má pro vás hodnotu nebo co budete na cestách potřebovat. Není třeba nosit při sobě veškerou hotovost. Rozdělte ji na více „hromádek“ a každou uložte na jiné místo. Doklady noste při sobě, nejlépe, co nejvíce při těle. Místo v batohu či kabelce využijte pro vydatné občerstvení.

Kopie vás nezabije. Kopie vás zachrání.

A proto vytvořte kopii důležitých dokumentů. Vložte do e-mailu a zabezpečte heslem. V případě ztráty nebo krádeže vaši bezpečnost oceníte. Vydejte se do míst, které chcete vidět vy.

Nemusíte absolvovat prohlídku dle turistického průvodce . Rozmyslete si, která místa byste „měli“ vidět a na která se opravdu chcete podívat. Respektujte svůj vkus, zájmy i časové možnosti. Sestavte si svůj vlastní itinerář a užijte si vlastní program.

Nezkrotný rozpočet

Pokud nejste Rockefeller určitě počítáte s určitou útratou v rámci celého výletu či dovolené. Alespoň rámcově. Víte, co byste chtěli prožít, co projíst, za co se ubytovat. Držte se rozpočtových mantinelů dle možností, ale nechte si dostatečnou rezervu na zážitky či chutě „mimo“ program.

Trvanlivé zážitky v záloze

Není třeba sýčkovat, ale stát se může cokoliv. Kolik z nás si již omylem smazalo fotky, kolik zážitků se nám nevešlo do přístroje, komu se fotoaparát rozbil na túře v horách, kdo byl okraden...? Škoda mluvit. Škoda si v budoucnu nepřipomenout pěkné chvíle. Využijte chvíle volna a zálohujte. Pro všechny případy. Máte spoustu možností – Flicker, Picasa, FTP...

Pojistka klidu a bezpečí

Slepé střevo nebo pád z kola či na lyžích vás dokáže potrápit kdekoliv. Proč ošetření, nedej bože hospitalizaci splácet pár dalších let? Nebo jste smolaři a ztráta zavazadel pro vás není novinkou? Nebo vás děsí, že vaše děti poškodí cizí majetek nebo že snad zaspíte odjezd na vlastní zájezd? Sjednejte si adekvátní pojištění dle aktivit či destinace, kam zamíří vaše dovolenkové kroky. Za pár desítek korun, oceníte klid a pocit bezpečí.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ptejte se na cestu. Ptejte se místních. Ptejte se raději dvakrát. Ujistěte se, že vám místní domorodec dobře rozuměl, že neukazuje směr, jenom proto, aby se neztrapnil, že neví. Prostě dvakrát měřte a jednou do toho řízněte.

Suvenýr či cetka?

Vidíte před sebou stánky s „tradičními“ výrobky. Někde tradiční suvenýry, někde laciné cetky. Proti gustu žádný dišputát. Libí-li se vám, tak je prostě kupte. Raději hned. Nikdy nevíte, zda natrefíte další dny na ty, které vám padly do oka. A bude škoda odjíždět s prázdnou.

Popusťte uzdu chuťovým pohárkům

Staňte se gurmetem. Alespoň tím dovolenkovým. Chcete přece porovnat, zda to indické bistro vedle práce, opravdu vaří tradiční indická jídla, jak vám celá léta slibuje? Nebo srovnat chutě ovoce a zeleniny dozrálé přímo na stromech s těmi ze supermarketu? Nesrovnávejte ceny příliš, ochutnávejte. Chutě vám zůstanou déle než zážitky.

Nejste Sybila a nic není perfektní

Že bude v autobuse málo místa? Že zrovna vám celý pobyt proprší nebo vás umoří nesnesitelné vedro. Budou vás bolet nohy, průvodce bude nepříjemný jako šlak, děti určitě onemocní....prostě se vždycky něco stane. A zrovna vám. Nemalujte čerta na zeď. Nic není perfektní, stejně jako nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Nemusíte být zrovna optimista. Prosté vnímání reality postačí.

To nejhorší máte za sebou. Připravili jste se, jak nejlépe jste mohli. Tak už pusťte obavy z hlavy a konečně si užijte zaslouženou dovolenou.

Nebo se inspirujte. Z mnoha našich cest. S dětmi po Evropě.

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: