A do této druhé kategorie patří jednoznačně rakouský Salzburg! Ideální téma na školní výlet a přesvědčíte se na vlastní smysly.

Na skok do metropole soli a hudby

Divíte se, proč v Salzburku jednomu přecházejí nejen oči, ale také uši?

No ano, vždyť je to město hudby. Mozartovo město! Narodil se zde, a tak zde také najdete jeho rodný dům - a zároveň jedno z nejnavštěvovanějších muzeí světa.

Mozartův rodný dům

 

Nezapomeňte navštívit Mozartův rodný dům v Obilní uličce číslo 9 (Getreidegasse 9)

 

Po celém městě se z otevřených oken line klasická hudba, koncertní síně zde nezahálejí a dělají muzikantské branži čest 365 dní v roce. Točila se zde muzikálová perla The sound of music (1965). Dodnes sem jezdí fanoušci obdivovat scenerie, kde se točil. Film získal 5 Oskarů a kdo říká, že není dobrý nápad pustit si po cestě do Salzburku tenhle hudební spektákl v autobuse pro ukrácení cesty?

 Nesahejte na ty exponáty, kurnik!

Tak tohle si ušetříte. Jak už tak mají Rakušané ve zvyku, v muzeích, kde se počítá s dětskými návštěvníky, jsou expozice vytvářeny interaktivně. Ať už vás bere příroda, historie nebo obrazy, tady si muzeum vyberete. Při salzburské cestě s dětmi je hřích vynechat Haus der Natur. Dospělý doprovod tak nemusí v jednom kuse freneticky syčet “nesahejte na ty exponáty, kurnik!” a může si prohlídku taky užít.

Haus der Natur

Je libo více muzeí?

S dětmi se počítá také při prohlídkách středověké Hohensalzburg, jedné z nejzachovalejších pevností Evropy. Tato dominanta shlížející otcovsky na své město má pro jednotlivé školní stupně uzpůsobené prohlídky - děti přece ocení víc dobových historek ze života než data a dlouhatánská jména středověkých celebrit, že.

Na Hohensalzburg si vyčlente minimálně 2,5 hodiny.

A komu by to nestačilo, nabízí se:

Luxusní život arcibiskupů v Dom Quartier:

Památky kam se podíváte (i kam nedohlédnete)

Salzburg dodnes vypadá jako za Mozarta, tedy jako v době dobře před 250 lety.

Pozvedněte zrak k barokním kopulím s pevností na horském útesu v pozadí - kulisa, na niž byli místní arcibiskupové po staletí právem hrdí. V místní katedrále svatého Ruperta a Virgila (nebo také Salcburském dómě) je klenot v podobě Mozartovy křtitelnice. Jako několikadenní miminko byl pokřtěný právě zde.

Všimněte si, koruny posazené na hlavě panny Marie. Ve skutečnosti je umístěná na fasádě dómu a vy musíte najít správný bod na náměstí, abyste si mohli tuhle fotku udělat také.

Když bude potřeba zklidnit rozjívené výletníky, zenový klid vyzařuje zámek Mirabell s luxusními zahradami. Děti možná zaujme historie této palácové krásky - nechal ji totiž postavit arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau pro milenku Salome, s níž se radoval z 15 ratolestí.

Zahrady zámku Mirabell jsou překrásné. Kvetou od jara do podzimu. Zámek nechal postavit jeden z biskupů pro svoji milenku, se kterou měl 15 dětí.

Fešnými zahradami oplývá také zámek Hellbrunn.

Průvodce během výkladu pouští roztodivné vodní hrátky a ukryté trysky, které nicnetušící návštěvníky nečekaně kropí. Prohlídky jsou tedy velmi oblíbené, jen dětem na dobu hellbrunnského putování uvalte embargo na mobily a foťáky.Hellbrunn musíte vidět. Tohle děti ocení. Průvodce zná tajná ovládání k rafinovaně ukrytým tryskám. Vždy vás dostane a hodně se nasmějete. Super atrakce. A nebojte. Když nepřeje počasí, kropí  velmi decentně.

Káva, dorty & spol.

Máte pravdu, ze vší té kultury člověku vyhládne. V gastronomickém ráji jménem Salzburg žádná tragédie, naopak. Navštivte nejstarší rakouskou kavárnu Café Tomaselli. Už od roku 1700 tu servírují nejlahodnější štrůdl, jaký doma asi upečete jen stěží. A přímo naproti najdete kavárnu Café Fürst, kde kdysi vynalezl cukrář Paul Fürst ony proslulé pralinky s košilatým jménem. Mozartovy koule získaly v roce 1905 na pařížské světové výstavě zlatou medaili a od té doby jsou kulinářským fenoménem (a my dodáváme - také báječným suvenýrem).

Typické Salzburger Nockerl. Tedy noky ze Salzburgu. Něco jako naše pusinky. Musíte vyzkoušet.

Na dobrou kávu zajdete do vyhlášené cukrárny Tomaseli. 

Originál koule koupíte v cukrárnách Fürst. V Salzbugu jsou asi 4. 

Zjistíte i historii výroby prvních koulí.

Nejen v centru to žije

Málokteré město má tak zajímavé okolí. Kromě již zmiňovaného zámku Hellbrunn se dá školní zájezd do Salzburku spojit na zpáteční cestě třeba s Berchtesgaden - Orlí hnízdo, Salzburk, solné doly a křišťálové jezero Königsee nebo některého z okolních solných dolů.

Školní zájezdy do Rakouska

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: