Možná ještě neviděly čerta s velký Č, nebo spíš s velkým K! Řeč je o rakouském krampusovi. Ano, možná už o něm slyšely v TV zprávách. Ale slyšet a vidět je v tomto případě rozdíl jako Brno. Až uvidí tzv. Krampuslauf (tedy něco jako “čertovskou jízdu”) na vlastní vyděšené oči, až uslyší na vlastní uši pekelný rambajz, kterým se do posledního decibelu naplní setmělé ulice, garantujeme jejich znuděným světáckým dušičkám autentický záchvěv strachu.

Zažijte řádění rakouských čertisek tam, kde vám nebudou šlapat na nohy kopyty ani oni, ani davy turistů

Tuto mikulášskou tradici našich rakouských sousedů by byl hřích nezažít, když je pro nás dostupná tak blízko. Potíž je v tom, že je tak oblíbená, až vás spolehlivě otráví všudypřítomné davy. Všichni jezdí do Mariazell vyhlášeného krampuslaufy a “užívají” si předvánoční mačkanici. Víte co? Zažijte řádění rakouských čertisek tam, kde vám na nohy nebudou kopyty šlapat ani oni, ani další turisté. Existují klidnější lokality a na doporučení zkušených průvodců i z vlastních zkušeností jsme pro vás připravili degustační čertí menu, kde se dá parádní vánoční atmosféra plná pekelníků zažít bez tlačenic.

Ideální spojit s návštěvou dalších měst - Salzburg, Hallstatt, Bad Ischl

Nejvíce krampuslaufů pořádají hlavně tyrolská a salcburská oblast v průběhu listopadu prakticky až do Vánoc. Ideální je spojit jejich návštěvu s prohlídkou tamních přírodních lákadel, protáhnout výlet na dva tři dny a rozložit tak čas strávený v autobusu. Nádherné Salcbursko lze zažít s čerty v Pinzgau a zbývající čas věnovat Krimmelským vodopádům, proslulému ZellamSee nebo městu Salzburg.

Pokud chcete školáky vyvézt na výlet až v prosinci, nabízí se třeba řádění krampusů u Mondsee nebo v Hallstattu, kdy je po návratu bude doma (možná) čekat česká mikulášská nadílka. Hallstatt to sice nemá v názvu, ale i on leží u čirého jezera a společně s celou Solnou komorou patří ke světovému dědictví UNESCO. Výlet zde lze okořenit návštěvou některého z místních dolů, což bývá pro děti zážitek, protože se dostanou až do podzemních štol. Opět je v blízkosti město Salzburg, ale pokud děti zívají nudou, že za Mozartem už byly stokrát, můžete místo toho zvolit lázeňské město Bad Ischl v Horních Rakousech. Tam budou rohatí řádit také. Spolková země Horní Rakousy vyžene čerty do ulic v Ulrichsbergu nebo přímo v hlavním městě Linci.

Ve Štýrsku bude čertovská čeládka běhat v Grazu, jehož historické centrum je součástí UNESCO dokonce o rok déle než centrum Vídně.

Čerti jsou ze řetězu utržení - nečekejte rolničky ani papírové rohy

Mlátí kravskými zvonci a rohy bývají i desítky centimetrů dlouhé! Masky si vyrábějí sami, jsou to jedinečná umělecká díla. Každá je originál léty pilovaný a zdokonalovaný, mnohdy jde dokonce o rodinné dědictví předávané z generace otců na syny.

Jedná se většinou o celý soubor nadšenců, kteří si domluví před sezonou své turné a potom jezdí obveselovat různá města.

Mikulášský průvod s andělem a čerty v bubáckých maskách má původ až ve 3. století. Tehdy byl Mikuláš biskupem a fanoušky měl hlavně mezi obyčejným lidem. Často jim totiž rozdával dárky. A to je vlastně základní kámen dnešních tradičních krampuslaufů i naší mikulášské nadílky.

Jak vidíte, krampusové berou své poslání se vší vážností a podle toho také jejich každoroční řádění vypadá: děsivou atmosféru plnou kožešin a řinčení řetězů dokresluje kouř, petardy a nůše nebo pytle na zlobivou lidskou drobotinu.

Tohle školáci jen tak nezapomenou. Jen budete muset dát pozor, aby vám největší třídní výtečníky neodnesli krampusové v pytli.

Školní zájezdy do Rakouska

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: