Atmosféra města

Město designu se středomořskou náladou a zároveň město nejvíce uvolněnou atmosférou. Rozhodně vás dostane. Město extravagantní a moderní, přesto s nádherným starobylým centrem. Architektonicky se přibližuje Itálii renesančními nádvořími i barokními paláci. Řeka Mur se prořezává Štýrským Hradcem tenkým tokem rychle a hlasitě.

Základní fakta musí být

  • 289 000 obyvatel, hlavní město Štýrska
  • Druhé největší město Rakouska
  • Zapsáno na seznam UNESCO dříve než Vídeň
  • Označováno za město studentů – 50 000 vysokoškoláků z celého světa
  • Narodil se zde Arnold Schwarzenegger

Co jinde nenajdete, najdete v Grazu

Letadlo sedící na střeše hotelu

Slouží dnes jako luxusní restaurace. Nebylo jednoduché instalovat trup Boeingu na budovu hotelu. Sledujte video:

Schodiště sbratření.

Odvážná a unikátní gotická konstrukce dvojitého schodiště s dutými vřeteny. Významná památka středověku, postavená v letech 1499 – 1500. Nejstarší přežívající najdete v Košicích.

 

 Motá se vám hlava? 

 

Výtah na Schossberg

Za 30 sekund jste na vyhlídkovém kopci, opředeném legendami. 

Dům umění - Kunsthaus. Přátelský cizinec.

Moderního umění. Láskyplně nazývaný „přátelský cizinec“. Z výšky připomíná živou hmotu svým tvarem (má nozdry) a také svými projevy. Vydává zvuky a světelné efekty.

Vidíte jej uprostřed? Přátelský cizinec - neboli Dům umění. Naleznete zde především moderní umění.

Ostrov, mušle nebo loď?

Není snadné extravagantní ocelovou konstrukci pojmenovat. Postaven v roce 2003, kdy byl Štýrský Hradec městem kultury. Spojuje oba břehy řeky Mur. Je zde umístěna kavárna a malý amfiteatr. Rozhodně nesmíte minout.

Hostina pro 750 jedlíků

Jak to vypadá, když se sejdou stovky jedlíků a dávají si společně do nosu. 5 chodové  degustační menu, skvělá vína, v roce 2019 již 10 ročník! Ty nejlepší speciality a vína Štýrska.

Školní zájezdy do Rakouska

Na co jsou místní nejvíce hrdí

Hodinová věž.

Jedna z hlavních ikon města. Grazer Uhrturm. 28 metrů vysoká věž, je dominantou Grazu. Jádro pochází už ze 13 století. Hodiny měly původně jen jednu ručičku na číselníku, jak to bylo v té době obvyklé. Později byla připojena minutová ručička. Raritou je, že že minutová je menší, než hodinová, na rozdíl od klasických hodin.

 

Zdravím :-)

S čím si moudré hlavy neví rady? AEIOU

Nápis, který si nechal Fridrich III napsat na mnohé budovy. Známá lež záhadná zkratka. Výkladů existují stovky. Například:

Latinsky

AUSTRIAE EST IMPERARE ORBI UNIVERSO – Rakousku náleží panovat celému světu

Německy

ALLES ERDREICH IST OESTERREICH UNTERTHAN – Veškerá půda (svět) je poddána Rakousku

Tajemný nápis, viďte?

Žně pro fotografy

  • Radnice na Hauptplatz (Hlavní náměstí)
  • Landhaus – úchvatné třípodlažní arkády

 

  • Palais Attems - Označován jako nejvýznamnější palác ve Štýrsku.
  • Scholossberg – vyhlídka na celé město

Školní zájezdy do Rakouska

Nej památky

Landeszeughaus

Skutečný klenot. Největší nedotčená zbrojnice na světě. 32 000 předmětů ze 16 a 17 století.

Dóm sv. Jiljí

Důležitá památka pozdní gotiky z 15. Století. Postaven jako součást hradeb, obranný kostel. Nenechte se zmást relativně prostým exteriérem. Na venkovní straně se dochovala jedna freska. Odkazuje na hrůzy, které snášel Graz v roce 1480. Na město udeřily tři rány – kobylky, válka a mor. Obraz je prosbou k Bohu za odpuštění a usmíření. Nevynechejte relikviáře ze slonoviny, varhany a jedinečnou klenbu.

 

Mauzoleum – dokonalá ukázka manýrismu

Hrobka císaře Ferdinanda II, zbudovaná vedle domu v 17 století. Projektoval je Pietro de Pomis. Interiér navrhl sám Johann Bernhard Fischer fon Erlach, který se ve Štýrském Hradci narodil.

 

 

Schlossberg. Strhující podívaná na Štýrský Hradec.

Pěšky za 20 minutek, lanovou nebo vysokorychlostním výtahem. Projděte si park, vyfoťte věž, odpočiňte posezením na lavičkách a hradbách. Sejděte směrem ke Karmelitánskému náměstí.

Mohutná skála z dolomitové horniny přitahuje všechny. Na jaře čerstvou zelení, prvními teplými paprsky v létě stinnými stromy a v zimě zde uniknete od nudné rutiny města.

Podle legendy vytvořil Schlossberg sám ďábel. Slíbili lidem velkou skálu, velký kopec, výměnou za první dušičku, která na kopec vystoupá. Když letěl nad Grazem, a nesl přitom obrovský kámen z Afriky, zahlédl na Velikonoční pondělí procesí. Jenže na Velikonoce, křesťanský svátek, nemá ďábel žádnou moc, nemohl nic dělat. Rozzuřil se a shodil kámen na Graz. Ten se rozpadl vedví.

Hauptplatz

Oči přecházejí z krásně zdobených budov. Pozornost upoutá radnice.

Glockenspiel - lidový orloj

Půvabná dívka a statný chlapec, oblečení do tradičního kroje 3 x denně zatančí ve štítu budovy na náměstí Glockenspielplatz (11.00, 15.00 a 18.00). Melodie je pokaždé jiná. Stejnou melodii můžete slyšet 5 x za rok. Alpské písně a jódlování střídají vánoční kolegy a příjemné melodie současných skladatelů.

Eggenberg zámek

Jednou z nejdůležitějších barokních staveb v Rakousku, od roku 2010 zapsán na UNESCO. Je zde umístěna část sbírek Zemského muzea Joanneum.

Okolí Štýrského Hradce

Stübing – rakouský skanzen

Pouhých 15 kilometrů od Grazu. Jednotlivá stavení shromážděna z rozličných koutů Rakouska. Sledujte pozoruhodné krajové rozdíly v architektuře, zařízení i dílnách.

Ruiny hradu Landskron

Vypínají se nad městem Bruck an der Mur.

Hasta la vista, baby!

Muzeum Arnolda. 4 km od Grazu. Muzeum v jeho rodném domě.

Lurgrotte

Nejzajímavější jeskyní komplex v Rakousku. Stalaktity, stalagmity. Svět ledových divů.

Hrad Riegersburg

Muzeum čarodějnictví ve 12 místnostech. Na strmé čedičové skále nad řekou Grazbach se tyčí mohutná středověká pevnost. Dvanáct hradních místností zabírá Muzeum čarodějnic.

Bad Blumau. Pohádkové lázně.

Celé lázeňské město i lázně navrhl věhlasný Friedensreich Hundertwasser.

Hřebčín Lipicánů v Piberu

Můžete si prohlédnout koně a zhlédnout film o koních, kteří se rodí tmaví a během několika let se z nich stávají alabastrové perly.

Co si koupit?

Rozhodně dýňový olej. Zelené zlato. Místní štýrský dýňový olej je dokonce pod ochrannou známkou. Olejnaté dýně produkují semínka s tenkou šlupkou, které umožní efektivní lisování.

Nákupní třída je Herrengasse. Zde si přijde každý na své. Exotické zmrzlinové příchutě najdete na ulici Sporgasse.

Farmářské trhy najdete na Kaiser Josef Platz a Lendplatz. Bleší trhy se konají příležitostně. Informujte se na stránkách: www.graztourismus.at

Nechybí ani Velikonoční a Vánoční trhy ve velkolepém měřítku. Ale o tom až příště.

Školní zájezdy do Rakouska

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: