S námitkou, že si dovolenou parádně užije a k tomu patří přece dobré jídlo a pěkná vizáž. Proti gustu žádný dišputát. Ale patří domácí spotřebiče opravdu k základnímu vybavení, potřebném k přežití v cizí zemi? Koukněte se, co já považuji za základní a naprosto zásadní inventář moderního cestovatele.

Suma sumárum potřebujete k přežití v cizí zemi 15 + 1 položku

1. Money, money a money

Nezapomínejte, jak na koruny české i místní měnu, tak na dostatečnou zásobu nadnárodní měny jako je euro či dolar, podle toho, kam směřují vaše kroky. Směníte je kdekoliv na jinou měnu a většinou ve velmi dobrém kurzu. Na hotovost či platební karty reaguje poptávka kdekoliv a většinou okamžitě. A dostatečná zásoba na kontě i v peněžence vám může zachránit majetek i holý život.

2. Identifikační doklady

Bez platných dokladů si koledujete o pěkný průšvih. Na občanku můžete svobodně vycestovat v rámci členských státu EU i do Schengenu. Cestovní pas využijete při cestách mimo Evropu a samostatnou kapitolou je cestování do států s vízovou povinností. A děti? Od roku 2012 s nimi bez platného cestovního dokladu nevycestujete mimo Schengenský prostor.

Přemýšlíte-li o zapůjčení mobilního prostředku (skútru či auta) k rychlejším přesunům, tak nezapomeňte zažádat o mezinárodní řidičák. V opačném případě můžete zaplatit místní policii tučné „výpalné“ nebo přijít o pas.

3. Bez kontaktů ani ránu

Telefonní čísla na průvodce, do hotelu, místní policii, hasiče a záchrannou službu noste stále u sebe. S výzvou přeloženou do jazyka místního kmene, němčiny, angličtiny či francouzštiny:

„Jsem turista na dovolené a právě jsem se ztratil/zranil... Bydlím v hotelu Ritz a můj průvodce se jmenuje Doolitle. Můžete mi pomoci?“

4. Pojistka klidné dovolené

Cestovní pojištění ani pojištění storna nebývá povinné a mnohdy je člověk řeší na poslední chvíli. Cestovní pojištění oceníte na cestách při karambolech roztodivného ražení. Od ztráty zavazadel, přes poškození cizí věci až po nepříjemný úraz. Pojištění storna zájezdu sjednejte u každého dražšího zájezdu, který platíte dlouho dopředu. Pokud onemocníte, pojišťovna vám značnou část zaplacených peněz vrátí.

5. Pěkně si na to posviťte

Ano, mluvím o přenosné svítilně. Nesmějte se, při dlouhý nočních přejezdech ji v autobuse či letadle oceníte. Nemluvě o nočních či jeskynních výpravách.

6. Uchované vzpomínky

Pár krátkých videí či snímků u břehu Středozemního moře vás jistojistě zahřeje i za dlouhých zimních večerů. A váš vytříbený carvingový styl jednou rádi ukážete svým malým vnoučatům. To to děda uměl v mládí parádně roztočit! Tak nezapomeňte kameru a fotoaparát doma. 

7. Pohotový mobil

Telefonujete, natáčíte videa, fotíte a surfujete po internetu. A zrovna při záběru dvojitého salta z 15 metrové skokanské věže vám mobil zhasne jako svíčka. Přibalte s sebou kromě nabíječky i powerbank, kterou vyřešíte nouzové dobití.

8. Zajímavé obsahy pro ukrácení dlouhé chvíle

Mp3, flashka či tablem se zajímavým obsahem vám pomůže zkrátit dlouhé chvíle na cestě nebo zachránit nervy před neposednými dětmi, které mají dlouhou chvíli.

9. Navigace do kapsy

I když cestujete pod křídly cestovní kanceláře, není na škodu lehce zmapovat cílovou destinaci. Pořiďte si mapu či cestovního průvodce a rozmyslete si, co vše chcete vidět a co vás naprosto nezajímá.

10. V bříšku jako v pokojíčku

Musím vám říct, že není nic horšího než hladový turista. A široko daleko ani kousek něčeho na zub. Nespoléhejte na časové harmonogramy ani místní občerstvení. Přibalte si do batůžku kousek něčeho dobrého na zahnání největšího hladu.

11. Pitný režim

A ke svačince přibalte i láhev s pitím. Dle výběru destinace i délky a formy výletu. Na mnoha místech jsou fontány i pítka s pitnou vodou, takže není nutné tahat dvoulitrovku celý den.

12. Akutní lékárnička

Vžijte se do situace, kdy vás přepadne rýba jako tráb, náhlá nevolnost nebo se dětem přihodí krvavý karambol. Nepříjemné což? A obzvlášť na zasloužené dovolené. Proto nezapomeňte na léky pro základní ošetření. Něco na teplotu, bolení hlavy, na kašel, na odřená kolena, na nervy.....

13. Kosmetický koutek

Dámy zbrzdí svoji představivost i nároky. Pánově se zapřou a vyjdou dámám vstříc. 10 litrový kosmetický kufr se na dovolenou opravdu nehodí, ale cestovní necesér s těmi skvělými miniaturními šampóny, odličovadly, kondicionéry, krémy, laky, tónovači, odmašťovači, leštidly... by vám, dámy, projít mohl.

14. Klid a nohy v teple

Protože není nic horšího než slíznout dopoledne pořádný slejvák a poté se pročvachtat promočenými boty celý den nebo i celý týden. Zvláště, když necestujete v tropických teplotách. Vy i vaši spolucestující určitě ocení klid a nohy v teple. Náhradní obuv i ponožky s sebou.

15. Všechno dvakrát a spoďárů ještě víc

A když boty dvakrát, tak zásadní kousky oděvu také. Jenom počet spodního prádla vynásobte počtem dní dovolené. Ano, pánové, i vy.

Drobnosti k životu nezbytné

  • Deštík
  • Pláštěnka
  • Kapesní nožík
  • Sluneční brýle
  • Opakovací krém
  • Repelent

Jaká nezbytnost nebo zásadní položka tu chybí vám osobně? Bez čeho na dovolené nedáte ani ránu? Napište mi, ráda se přiučím.

Nebo se inspirujte. Z mnoha našich cest. S dětmi po Evropě.

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: