Slogan města zní: Linc se změnil. Otázkou je, zda k lepšímu. Odpověď si přečtěte sami.

Průmyslové město na křižovatce obchodních cest

Kdysi dávno založeno Římany, kteří jen nazývali Lentia. Vždy významné místo spojující několik obchodních cest – Čechy, Polsko, Balkán, Itálii.

Odjakživa obchodní a později průmyslové centrum se rozhodlo ve 20 století změnit svoji tvář, ozdobit ji uměním a zpracovat svoji nacistickou minulost. Vzniklo zde několik ojedinělých a v mezinárodním měřítku jedinečných výstav, opírajících se právě o průmysl, moderní umění a technické výstřelky budoucnosti.

Hlavní lákadla: muzea budoucnosti, průmyslu a techniky

Ars Electronica

Muzeum budoucnosti. Nejen že můžete prohlédnout fantastické výstavy, můžete osobně řídit roboty, klonovat rostliny, přeměnit své tělo na hudební nástroje, cestovat do vesmíru, oživit digitální objevy. V muzeu Vás navíc provedou česky mluvící průvodkyně. Fasádu osvětluje několik tisíc led světel, které tvoří nečekané obrazce.

Ars Electronica Center mění barvy se soumrakem.

Lentos. Připravte se na výživnou dávku moderního umění.

Skleněná konstrukce, v noci nápadně osvětlená skrývá jednu z nejlepších rakouských sbírek moderního umění, včetně: Warhola, Schieleho, Klimta, Kikoschky.

Ocelový svět voestalpine

V mezinárodním měřítku unikátní expozice. Nejmodernější technologie výroby oceli se představuje interaktivní výstavou. Největší průmyslová lokalita Rakouska umožní vidět voestalpine z nové perspektivy. Celý svět spoléhá na ocel. Objevte fascinující svět ocelových výrobků. Multimediální autobusy vás dovezou hluboko do areálu, přímo k výrobním linkám.

Mural harbour. Volně přístupná graffiti galerie v kulisách přístavu.

Uprostřed průmyslové zóny, na průmyslových objektech vysokých až 40 metrů, vniklo v minulých letech více než 100 uměleckých děl.

Hohenrausch. Výstava na střeše parkoviště.

Umělecká kulturní akce, která se koná každý rok od jara do podzimu, na střeše parkovacího domu, od roku 2019. Každý rok nabízí jiné téma. Například v roce 2018 byla vystavena voliéra pro 20 afrických papoušků. Rok 2016 byl věnován andělům a jejich významům v různých kulturách.

Koho Linz v minulosti přitahoval a kdo jej ovlivnil?

Mozartova zastávka na dálnici

Tak by se dala nazvat Linec. Na cestě ze Salzburgu do Vídně zde napsal během 4 dnů Lineckou symfonii číslo 36. Ačkoliv se nedochovaly žádné památky, žádné důkazy …i zde jej mají. I zde mají svůj Mozartův dům.

Anton Bruckner

Skladatel byl varhaníkem v místní katedrále a je zde po něm pojmenována významná koncertní síň Brucknerhaus.

Hitlerovo „domovské město“

Když mu bylo 16 let žil v srdci Lince a nedokončil zde maturitu. Strávil zde celkem 9 let svého dětství.

Město se mělo stát jedním z jeho hlavních pěti měst Třetí říše. Spolu s Berlínem, Mnichovem, Norimberkem, Hamburkem. V roce 1903 zde zemřel Hitlerův otec Alois. Linz nazýval městem nejvíce německým ze všech měst v Rakousku. O mnoho let později, 12.5. 1938 pronesl na balkóně radnice řeč za Anschluss, připojení Rakouska k Německu.

Morový sloup na Hlavním náměstí a v pozadí kostel, ve kterém hrál na varhany Anton Bruckner

Tradiční památky nechybí.

Pöstlingberg. Začněte vyhlídkou na celé město.

539 m nad městem se nafukuje kopec Pöstlingberg. Skýtá krásný výhled na celé město. Dostanete se sem po svých, autem nebo historickou tramvají Pöstlingbergbahn za 20 minutek. Kopec zdobí poutní bazilika, dříve místo ní stávala dřevěná kaple. Bazilika je významná nejen pro Linec, ale pro celé Horní Rakousko.

Postlingberg

Krásná vyhlídka na Linec a předhůří Alp je z nedalekého kopce Pöstlingberg

Hlavní náměstí. Dříve Hitlerovo.

Náměstí tak živé, že v okolních domech sídlí jen kanceláře, žádní obyvatelé. Nabízí zajímavou architekturu, barokní nádech a je současně největším náměstí v Rakousku se svými 12 300 m2. Impozantní mariánský sloup nepřekvapí, najdeme ho ve většině evropských měst. Zajděte si do budovy staré radnice. Na zemi zde najdete velkolepou leteckou fotografii celého Lince.

Na budově Feichtingerova domu vaše ouška zaujme zvonkohra, každý den v 11.03, 14.03, 17.03. Slyšet můžete mistrovská díla Mozarta, Haydna nebo Brucknera.

Hlavní náměstí Linec

Mariendom – Nová katedrála

Dokončena v roce 1924, pojme až 20 000 věřících. Čistý novogotický styl vás nenechá na pochybách. Všimněte si pozoruhodných okenních vitráží.

Mariendom - Nový dóm v Linci

Tip na skvělý dárek pro svou drahou polovičku:

Naprosto netradiční a romantická může být večeře ve věži kostela, pro 2 až 4 osoby.

A pokud už máte plné zuby civilizačního shonu a potřebujete si pořádně pročistit hlavu, zkuste si roli poustevníka a nechejte se zavřít do věže. Třeba na týden. Sejít můžete jenom jednou za den a vzít si jídlo. Pozor ale. Je vyprodáno na celý rok dopředu.

Pokud zbude čas, můžete:

  • oběhnout několik dalších kostelů
  • zajít do zámeckého areálu
  • navštívit ZOO nebo botanickou zahradu
  • užít si plavbu lodí po Dunaji

Nezaměnitelné jsou dvě dominantní prosklené budovy, na protějších stranách Dunaje. Lentos - muzeum moderního umění.

Gastronomické okénko.

Linzertorte. Křehký, teplý, s ořechy, rybízovou náplní a jemným skořicovým ocáskem.

Linecký dortík. Populární dezert Horního Rakouska. Naleznete jej v nejrůznějších podobách. Ochutnat jej však musíte hlavně v Linci. Nejstarší dochovaný recept pochází ze 17 století a celá historie dortu je obestřena tak nějak tajemstvím. Za vynálezce dortu je označováno několik cukrářů a kuchařů. Nemusí nás ani tak trápit, kdo dort vynalezl, ale zda bude právě v cukrárně u Jindráka volno, abyste si mohli tento mistrovský kousek vychutnat. Budete mile překvapeni příjemnou cenou.

Tohle si nemůžete nechat ujít. V obchůdku lze zakoupit i na doma :-)

Největší obchod s cukrovinkami je v Linci. HARIBO.

Závod v Linci vyrobí denně přibližně 75 tun cukrovinek! Tohle zvládnou s 250 zaměstnanci a mají za starosti celý východoevropský a jihoevropský trh. Rakouská výroba produkuje cukrovinky s 60% ovocných složek.

Děti ocení návštěvu obřího obchodu (největšího obchodu se sladkostmi v Rakousku) kde si nakoupí za velmi příjemné ceny a zároveň si užijete:

  • Nejlepší ceny
  • Největší obchod s cukrovinkami v Rakousku
  • Nejširší sortiment

Věděli jste, že:

  • Více než 350 obchodů v centru města
  • Vede tudy první cyklostezka v Evropě, podél Dunaje, dlouhá téměř 3 000 km
  • Johanes Kepler žil v Linci od 1612 do 1626 a zkompletoval zde Keplerovy zákony popisující pohyb planet kolem Slunce.

Připravte se předem. Stáhněte si aplikace.

Kakombinujte si výle do Lince s:

Školní zájezdy do Rakouska

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: