Bažiny a pusto široko daleko

Plné bažin a zcela pusté bylo v dávných dobách místo, kde dnes leží naše druhé největší lázeňské město. Mariánské lázně. Mají 14 000 obyvatel a jsou nejmladší z proslulého lázeňského trojúhelníku. Mariánské lázně to nejsou jenom lázně, ale také nádherná příroda a lesy protkané naučnými stezkami, upravenými chodníčky, lavičkami a altánky.

Byli to právě mniši z nedalekého premonstrátského kláštera v Teplé, kteří zaznamenali slaný pramen. Pokusili se jeho odpařováním získávat sůl, která byla prodávána jak projímadlo. Mniši cestu k pramenům vyčistili a začali o ně pečovat.  

Nejrychleji město rostlo na přelomu 19. a 20. století. Lázenští hosté začali přijíždět novou železnicí, vznikla přehrada, elektrárna, pouliční osvětlení, jatka, tržnice, kanalizace a nemocnice.S první světovou válkou končí rozmach lázeňství u nás ale i v celé Evropě.

Po poválečném odsunu Němců se staly Mariánky zčásti chátrajícím městem. Výraznější obrat nastal v roce 1989 a od té doby došlo k velkému pokroku v revitalizaci budov. Díky svým parkům patří mezi nejkrásnější zahradní města Evropy.

" Trojúhelník lázní dotváří Karlovy Vary a Františkovy lázně. "

Prameny

Ochutnávání pramenů je skvělá zábava. Doporučuje se z klasických pítek a při pomalé chůzi. Ale dávejte si pozor na množství a účinky vody, kterou vypijete. 

V širším okolí města vyvěrá na 100 minerálních pramenů, z nichž je zachyceno a využíváno 53. Jsou to především studené železnaté kyselky.

Lázně bez kolonády? Nelze!

Lázeňská kolonáda v Mariánských lázních neboli také kolonáda Maxima Gorkého má 135 metrů a to ji činí nejdelší stavbou tohoto typu u nás.

Kolonády neboli sloupořadí se vyskytují už ve starověkém Řecku, ale až v 19. století se staly typickým architektonickým prvkem lázeňských měst.

Fontána, co zpívá jako Karel

Největší atrakcí je zpívající fontána. Hraje každou lichou hodinu a večer včetně projekce s barevným osvětlením.

Rozhledna Hamelika 

Přímo z města se dá vyrazit na rozhlednu Hameliku. Na rozhlednu Hameliku dojdete po dvaceti minutách chůze z Mariánských lázní. Měří 20 metrů, vyšlápnete si 100 schodů a odmění vás nádherným výhledem.

Park Boheminium

představuje více jak 70 historických budov a památek ve zmenšení 1:25.

Slavkovský les

Zhruba uprostřed lázeňského trojúhelníku leží chráněná krajinná oblast Slavkovský les. Má něco málo přes 600 km2 a jeho příroda je velmi pestrá. Vidět můžete například rozsáhlá rašeliniště nebo mokřady.

V přírodní rezervaci Smraďoch narazíte na vývěry sirovodíku a oxidu uhličitého. Takovým jevům se říká mofety.

Nedotčená divočina v srdci slavkovského lesa je národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Kolem rezervace vede naučná stezka, která patří k nejstarším v Čechách. Je dlouhá přes dva kilometry a vede kolem kladského rybníka. Jedná se o nejcennější část chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. 

 

Jak vidíte, Mariánské lázně nejsou jenom lázně. Je tu spousta přírody, památek, kultury a skvělá gastronomie. Od nás z Brna je to sice dál, ale to je důvod, proč tady zůstat na více dnů.

Do lázní vždy s kloboukem dámy :-)

 

Školní nebo kolektivní výlet Karlovy Vary a okolí

Videa z míst činu: 

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: