Extravagantní a požitkářské Monaco. Četnická stanice v Saint Tropez. Romantické uličky a výtečné restaurace v Nice. Andělská zátoka. Koupání v moři a smaragdovém jezeře v kaňonu řeky Verdon. Lákavá fotoreportáž představuje Azurové pobřeží v jižní Francii.
Tady hladovět nebudete
Jídlo je ústřední bod francouzského života, ale zde se stává všestravující vášní.
Posvátnou dominantou středomořské kuchyně jsou: olivový olej, víno, rajčata a česnek.
Lyrická krajina
Jednou z radostí cestovatelů je zkoumání krajiny a její ohromující rozmanitost: pole levandulí, prastaré olivové háje, sněhem zasněžené vrcholy hor, nejhlubší kaňon Evropy. A pak je tu temně modré zrcadlo pro rozeklané útesy, bílé pláže a nekonečné nebe.
Saint Tropez
Setřete li pozlacenou patinu slávy, kterou sem přinesla mladá naivní Brigitte Bardot a dostala tak celé město na výsluní, uvidíte skromný rybářský přístav, vojenskou pevnost a uměleckou enklávu třpytící se pod platany na náměstí Place des Lices. Drobné srdce města, opevněné citadelou a úzkými dlážděnými uličkami, které očarovaly návštěvníky před mnoha staletími.
Každodenní život zde začíná na trhu, který je na náměstí Place des Lices v úterý a v sobotu. Denní rybí trh nabízí čerstvě vytaženou kořist rybářů.
Specialitou je dortík La Tarte Tropezienne, kterému dalo město jméno. Prý jej vymyslela Brigit Bardot s pekaře Alexandrem Mickem, když zde natáčela film A bůh stvořil ženu...
Jeden z nejvíce navštěvovaných přímořských letovisek na Azurovém pobřeží je Saint Tropez, především kvůli promenádě, čistým bílým plážím a původnímu centru města. Velmi populární a oblíbené je Saint Tropez také díky mnoha známým festivalům a luxusnímu přístavu.
Saint Tropez v zapadajícím slunci. Přesně takové jaké ho známe z filmů s četníkem
Přehlídka luxusních milionářských jachet. Neupejpejte se okukovat. Vystavují svoje bohatství na odiv rádi.
Tady právě začala párty. Nesmí chybět několik sličných hostesek a ztepilých číšníků
Požitkářské Monako
leží nedaleko italských hranic a těší se výsadnímu postavení. Nachází se na strmé skále a nabízí úchvatné panorama Alp a Středozemního moře. Tak spojuje Monako na Azurovém pobřeží historické bohatství knížectví s elegantní atmosférou přístavu a kasina.
Chcete-li se dostat do Knížecího paláce na Starém Městě, dojdete tam středověkými uličkami a průchody. Nedaleká katedrála je mistrovské architektonické dílo, postavena v románsko-byzantském stylu.
Zvláštní podívanou a zároveň lákadlo pro turisty představuje střídání stráží před palácem monackého prince.
Kasíno - symbol Monte Carla. Vede kolem něj trasa Formule 1. Architektem byl Charles Garnies, který postavil také pařížsou Operu. Pokud si budete chtít zahrát, je třeba mít předepsaný oděv. Nicméně v turistickém sále si zahrajete i bez kravaty. Na plavky a ručník kolem pasu však raději zapomeňte.
Oceánografické muzeum
založeno roku 1910, postaveno na okraji mořského útesu. 6 metrů hluboká laguna se žraloky a mořskými predátory je oddělená od tropických ryb korálovým útesem. Dvě obrovské místnosti popisují historii oceánografie a mořské biologie prostřednictvím fotografií, starých zařízení a četných vzorků a interaktivních displejů. Celkem 90 nádrží, obsahujících oslnivou paletu 450 ryb, které se prohánějí ve 250 000 litrech čerstvě (denně čerpané) mořské vody.
Náš tip: nezmeškejte výměnu stráží před Dóžecím palácem a návštěvu Oceánografického muzea. Projděte se po pobřeží a obhlídněte milionářské super jachty.
Panoramatický výlet na část Monaka
Střídání stráží. Bílé uniformy jsou vskutku slušivé.
Odpočinete si v krásné Japonské zahradě. Ale pozor, svačit se tady nesmí.
Závodníci Formule 1 a jejich vozy jsou doslova na každém rohu
Oceánografické muzeum na útesu je zážitkem pro všechny
Nice - Andělská promenáda
Se svými 344 tisíci obyvateli je páté největší město ve Francii dle počtu obyvatel. Nachází se mezi mořem a horami, vládne zde čilý cestovní ruch, především na Francouzské riviéře.
Andělská zátoka 4 km dlouhá je adeptem na kulturní dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí místní tržiště.
Náš tip: vyjděte na zámecký vrch. Odtud uděláte nejlepší fotografie. Kupte si nějaký lahodný sýr, lahvinku vína a udělejte si krásný pohodový, ničím nerušený den.
Hned pochopíte, proč se tady říká: Andělská zátoka
Canyon Verdon - nejhlubší kaňon Evropy se smaragdem na konci.
Říční kaňon, který je často považován za jeden nejkrásnější v Evropě. Je 25 kilometrů dlouhý a až 700 metrů hluboký. Což je dvojnásobek Eiffelovy věže. Byl vytvořen řekou Verdon, která je zajímavá svou průzračně čistou vodou a překvapivě tyrkysově zelenou barvou. Na konci kaňonu se řeka Verdon vlévá do umělého jezera Sainte-Croix-du-Verdon.
Soutěska je velmi oblíbená u turistů, na řece je možné si pronajmout kajak. Vápencové stěny, které jsou několik set metrů vysoké přitahují mnoho horolezců.
Náš tip: vezměte si plavky, zapůjčte šlapadlo a vyjeďte do soutěsky kanyonu. Koupání v teplém jezeře je jeden z top zážitků výletu.
Jezero Svatého Kříže a koupání v něm si nenechte ujít
...ráj horolezců...
Vallauris, keramika a Pablo Picasso
V centru celosvětového keramického umění stojí městečko Vallauris, které představuje původní keramické umění. Hrnčíři jsou tu od pradávna, ve středověku se městečko stalo známým obchodním centrem. To vše díky bohatým nalezištím jílu.
V roce 1946 přijel na výroční výstavu keramiky i Pablo Picasso, a tak ho hrnčířské řemeslo inspirovalo, že dostával nápady jak keramiku uplatnit v umění.
Městečku věnoval bronzové sousoší muže s ovcí, které najdete na náměstíčku Place de la Libération naproti muzeu. V roce 1952 začal malovat velkolepé dílo určené na zdi románské kaple z 12. století, dílo je nazvané „La Guerre et la Paix" (Válka a mír).