Vy, učitelé, si na seznam připisujete ještě jednu položku navíc. Vánoční školní výlet. Užíváte si ho s potěšením nebo jej berete jako každoroční úděl pedagoga? Podívejte se, s jakými trampotami se potýká většina vašich kolegů a vězte, že existuje cesta ven.

Trampota č. 1 – Kam proboha vyrazíme a kdo to všechno zařídí?

Ano, nejen vy, ale i ostatní svádějí boj s nedostatkem nápadů nebo času. Kam že to máte jet, abyste vyhověli školním osnovám, vedení školy či rodičům? Jak nadchnout studenty a vyvarovat se otrávených obličejů? A kdy to proboha všechno zařídíte?

Nezoufejte a podívejte se na to Jak se připravit na školní výlet nebo na to, jak to řešíme my.

Trampota č. 2 - Větru dešti neporučíš aneb počasí v den výletu si prostě nevybereš

Je pozdní listopad a prosinec. Vyrážíte na vánoční výlet. Teploměr za oknem nekompromisně ukazuje -2 °C a začíná padat zmrzlý déšť. „Asi budeme tu procházku muset trochu zkrátit“ říkáte si v duchu, když v huňatých rukavicích počítáte studenty, kteří se právě naloďují do autobusu. Žádný strach. Vrtochy počasí vám nepokazí vánoční výlet ani nezvýší rozpočet.

Vždy je kam se schovat, kde se zahřát. To vše s notnou dávkou historie a adekvátním pohodlím. Zahřejte se v muzeu a načerpejte moudra o dějinách země, úchvatných uměleckých dílech či vojenství. To vše do 19 let zdarma. Podívejte se na všechny tipy pro nepřízeň počasí i vzdělávací zážitky. Ochutnejte Vídeň s nulovými náklady:

 • Fascinující Přírodovědné muzeum dějin Země
 • Uměleckohistorické muzeum provokuje nejvýznamnějšími uměleckými sbírkami
 • Císařská klenotnice Vídně
 • Albertina. Synonymum nejvýznamnějších grafických sbírek světa
 • Muzeum vojenské historie rakouské monarchie Arsenal
 • umělecká perla Belveder

Trampoty č. 3 - Nenechte se lapit lapkou

Studenti výletníci jsou, řekla bych, ještě o píď nezodpovědnější než turisté. Se svou hlavou v oblacích a kapesným od rodičů se procházejí ulicemi cizích měst. Nedotčeni opatrností minulé doby a nehlídajíce svou „batožinu“. Zloději a lapkové všude. V davech lidí omámených adventní povznesenou náladou jejich „obchod“ kvete.

Řekněte studentům, že „ vystavené zboží láká“. A že nový iPad či iPhone se bude mít nejlépe ve vnitřní kapse bundy než v zadní kapse kalhot. Stejně jako peněženka a vše důležité.

Podívejte se na pár tipů, jak se nedát lapkou lapit nebo mu ztížit jeho „práci“ co nejvíce.

Trampota č. 4 – Vánoční davové šílenství

Těšíte se na voňavé úzké uličky plné stánků s vánočním cukrovím, horkým lahodným punčem a pečenými kaštany. Místo toho vás dav vláčí, kam si zamane. V takové mase se dá těžko něco uhlídat. Pohoda a klid jsou ty tam, o vychutnávání vánoční atmosféry nemůže být řeč. Jednoduchá rada: Vyhněte se nejfrekventovanějším termínům nebo si vyberte méně známé trhy.

Útulné, komorní, ale stejně krásné. A nebo ...vyrazte již v polovině listopadu. Nabídka vánočních trhů ve Vídni je vskutku velká. Omrkněte seznam všech vánočních trhů ve Vídni.

 • Nejpopulárnější, největší a snad i nejznámější trh před radnicí Christkindlmarkt 
 • Trh zaměřený na tradiční řemesla v jedinečném prostředí Spittelberg
 • Nedávno otevřený menší, ale útulný trh vedle kostela sv. Štěpána na náměstí Stephanplatz 
 • Řemeslný trh s originálními dárky, ručně vyráběné vánoční dekorace a předměty z přírodních materiálů vás čekají na Vánočním trhu před zámkem Schönbrunn 

Trampota č. 5 – Totální nezájem žáků a studentů

Naučný výlet? Obličeje studentů hlásí totální nezájem. Pokud vám zbude síla, čas či chuť vyvolejte týmového ducha vtipnou prezentací nebo soutěžním kvízem. Nepovinné, ale zábavné. Vyplní čas v autobuse a zbystří pozornost při poslechu výkladu.

Využijte naše pomocníky:

 • Pracovní listy - využijte před, po nebo během zájezdu
 • Prezentace - vtipně dětem představíte lokalitu a vzbudíte jejich zvědavost
 • Články ze žurnálu - cestovatelské čtení. Navnadí, pohladí, inspiruje.

Trampota č. 6 – A zase ta Vídeň?

Vídeňské trhy už znáte jako své boty. Ke kávě jste zakousli Sachr a na trzích ochutnali punč a pečené kaštany. Letos vás to prostě táhne jinam. Vyrazte za vánoční atmosférou, zářícími uličkami, voňavými stánky i památkami jinam.

 • Podívejte se, jak se připravují na Vánoce u sousedů. Co rádi mlsají, jaké mají tradice. Chodí tam Mikuláš? A jaké jsou zvyky Vánoc na Slovensku?
 • Ochutnejte předvánoční Budapešť. S krásnými výhledy, procházkou městem či plavbou lodí. Navštivte pýchu Maďarska, největší parlamentní budovu v Evropě.
 • Kochejte se pohádkovými betlémy, zahřejte se pitným medem, ochutnejte grilovanou klobásu. Zkrátka, vychutnejte si advent v židovském Krakově.
 • Norimberské párečky, voňavý perník a úžasné vánoční trhy v Norimberku. Prožijte s námi kouzlo německých Vánoc, poznejte pohnutou válečnou historii a vydejte se po stopách Albrechta Dürera.
 • Jedny z nejvyhlášenějších evropských vánočních trhů. Co by kamenem dohodil. Užijte si adventní Prahu. K tomu Pražský hrad, Královské zahrady, Staré město, orloj i Václavské náměstí.
 • Kouzelné adventní trhy, punč, tyrolský špek, Mozartovy koule a čertovské řádění v tradičním průvodu v Salzburgu. Navštivte rodiště Mozarta ve vánočním hávu.

Vánoční výlet nemusí být jenom každoroční povinnost, starost a nervy. Připravte děti, ale myslete i na sebe. Za všechny starosti se odměňte dobrotou ze stánku či něčím pro radost. Vždyť vy jste ti, díky kterým tu jsou. Díky kterým na vlastní kůži ochutnají vůni adventu, šumu vánočního trhu a měst naditých historií. Na vlastní oči ne s prstem na obrazovce.

My vám s výběrem, přípravou, zábavou i trampotami velmi rádi pomůžeme. Ročně odbavíme 8 000 klientů. Prohlédněte naši nabídku zájezdů. Téměř všechna města lze navštívit i během adventního období. 

Nebo se inspirujte. Z mnoha našich cest. S dětmi po Evropě.

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: