Vzhledem k ohromující kráse Tater jsou hojně navštěvovány domácími i zahraničními turisty. Přírodní krásy, vysoké vrcholy a krásná horská jezera přitahují každý rok tisíce turistů, horolezců a lyžařů. Kromě krásné přírody je lákadlem pro turisty ozubnicová dráha, zvaná „zubačka", o které se zmíníme později.

Tatry jsou nejvyšší částí středních Karpat a patří též na UNESCO. 

Nedaleký Spišský hrad

Tatry lákají mnoho horolezců a lyžařů díky svému kouzlu 

Užijte si krásné procházky v oblasti Štrbského plesa nebo se vydejte na vysokou horskou tůru podél značených tras. Tatry jsou prostě výzvou pro každého turistu.

Příjemný pohled na kopce nám zpestří kamzík horský, který se nachází jak v oblasti pod 1000 metrů nad mořem tak i ve výši nad 2500 m n.m. Na skalách nenajde potřebnou potravu, proto je možné ho spatřit i v lesích níže položených. Z ptáků – dravců – můžeme slyšet křik orla, sokola, káněte, poštolky, jestřába nebo krahujce. Další pták z čeledi tetřevovitých je tetřívek obecný, zvláště chráněný jako silně ohrožený druh.
Na území Tater roste téměř 1650 řas a sinic, 1200 druhů lišejníků, přes 700 druhů játrovek a mechů a 1400 druhů zelených rostlin, některé z rostlin se vyskytují pouze v oblasti Tater.
Tatranský národní park je ze dvou třetin zalesněný, z velké části jehličnany, ve vyšších polohách se vyskytují kosodřeviny.

Tatry vás pohltí a vaše návštěva určitě nebude poslední.

Lázně
Bohatství v podobě termálních pramenů poskytlo možnost k rozvoji lázeňství a k budování aquaparků. Nejznámější a největší celoroční areál na Slovensku je Tatralandia Holiday Resort, nacházející se v Liptovském Mikuláši, obklopený Vysokými a Nízkými Tatrami.
Dalšími jsou Bešeňová (zde vyvěrá termální pramen s teplotou 60,5 °C), Aquacity Poprad, termální park Meander park Oravice.
Další zajímavostí, která se nachází přímo pod Liptovským hradem je osada Kalameny, která je známá díky volně přístupnému jezírku.
U termálního jezírka je sjezdovka, v zimě můžete lyžovat a koupat se v termálním jezírku.

Jezera
Jeden z nejkrásnějších pohledů je na horská jezera neboli plesa, která jsou v Tatrách ledovcového původu. V Tatrách na slovenské straně je jich 87, v Polsku 48. Nejhlubší a zároveň největší pleso na Slovensku je Veľké Hincovo pleso (rozloha 20,08 ha, hloubka 53 metrů). Druhé největší a známější je Štrbské pleso s rozlohou téměř 20 ha a hloubkou 20 metrů.

Jeskyně

Další velmi úchvatnou podívanou nám nabídnou jeskyně, kterých je v Tatrách 330, bohužel většina z nich nepřístupných veřejnosti.

  • Belianska jaskyňa (délka 3829 metrů, hloubka 168 metrů)
  • Demänovská jaskyňa slobody – nejčastěji navštěvovaná jeskyně, národní přírodní památka, která leží na severní straně Nízkých Tater, je nejdelším jeskynním systémem na Slovensku, délka 8497 metrů, hloubka 120 metrů.
  • Demänovská l'adová jaskyňa – délka 2445 metrů, hloubka 57 metrů
  • Važecká jaskyňa – jedna z nejznámějších jeskyní na Slovensku, délka pouhých 530 metrů

Vodopády
Při horské tůře nebo procházce můžeme obdivovat nádherné vodopády. Největší je Kmeťov vodopád (výška 80 metrů, šířka 1,5 metru), dále můžeme vidět krásu Vajanského vodopádu (výška 30 metrů, šířka 2,5 metru) a dalších menších vodopádů: Ťažký vodopád (10 m) , Hviezdoslavov vodopád (15 m), Obrovský vodopád (20 m), Vodopád Skok (25 m), Velický vodopád (30 m).

Doprava: lanovky a ozubnicová dráha
Tatry se mohou pyšnit nejen nádhernou, lidmi nezasaženou přírodou, ale i technickými zajímavostmi.
Patří mezi ně známá ozubnicová dráha neboli lidově zubačka. Zubačka je úzkorozchodná (úzkokolejná) dráha (rozchod 1 metr), která je v provozu mezi stanicemi Štrba a Štrbské pleso.
Již dříve tato jednokolejní dráha umožňovala místním lidem rychlejší a pohodlnější cestování ve složitém a prudkém terénu. V dnešní době si můžeme zpříjemnit výlet na Štrbské pleso (1346 metrů n. m.), cesta lokálkou bude zážitkem pro děti i dospělé.
V Tatrách najdeme lanovky sedačkové, kabinkové nebo visuté lanové dráhy, které umožňují turistům dopravit se na vrcholy jako jsou Lomnický štít, Lomnické sedlo, Solisko nebo na Skalnaté pleso.
Dalším druhem lanovky je pozemní, která vede ze Starého Smokovce na Hrebienok.

Školní zájezdy na Slovensko

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: