Benátčané postavili město na vodě, ničeho se nikdy nebáli a pokoušeli se vždy o nemožné. Svoje legendární sklony k přetvářkám a skrývání za maskami realizují ve světově proslulém karnevalu. Labyrinty ulic mizí v rozmaru náladových přílivů okoření zážitky z karnevalu. Masky pózují a pyšně předvádějí velkou tradici města.

Benátský karneval. Jak to všechno začalo.

Zahájen ve 12 století, prožil renesanci a zlatý věk zažil v baroku. Masky se měnily, tak, jak karneval opřádaly roky. V roce 1797 byl zcela zakázán, aby mohl být roku 1979 znovu obnoven. Dnes navštěvuje karneval v Benátkách každý rok na 3 000 000 návštěvníků. 

Masky v ulicích hodiny ochotně pózují fotografům. Pokud si vezmete masku, která upoutá, počítejte že vzbudíte pozornost turistů a fotografů.

Znáte lepší kulisy pro karneval? 

Program Benátského karnevalu

Během karnevalu je spousta představení zdarma přímo v ulicích. Můžete se však vydat na nějakou zajímavou akci, ples, plavbu lodí, koncert, společenskou večeři. Samozřejmě v maskách. Masky mají na mnoha místech slevy.

Kde uvidím co nejvíce masek?

Vše se soustředí nejvíce kolem Náměstí svatého Marka.

Dokážete si představit lepší kulisu pro pózování masek? Benátky jsou dokonalým místem. 

Jak se dopravit do Benátek?

Autobusem
Cestování autobusem má svoje výhody. To si však popíšeme v jiném článku.
Nyní je důležité, že se Vás průvodce dovede na ta správná místa a perfektně využije čas, který mu na zájezdu svěříte.

Po vlastní ose
Autem. Chce to maličko znalost terénu. Zjistit si, kde se dá parkovat, zda je třeba rezervovat parkoviště a kolik stojí. Během karnevalu bývají parkoviště plná a je vhodné je rezervovat. Parkovat můžete na pevnině ze severu laguny, pod lagunou nebo přímo v Benátkách. Autem se po Benátkách nelze pohybovat. 

Kde se ubytovat?

Nejjednodušší využít Booking.com

Hodnocení hotelů napoví TripAdvisor

Apartmány
I na booking seženete na poslední chvíli apartmány za dostupnou cenu během karnevalu. 
Během karnevalu platí, čím více dnů, tím lepší cena. Někteří nájemci pronajímají pouze na 3 a více nocí.

Masky jsou zdobené drahými kameny. Některé jsou dokonce s doprovodem osobních strážců.

Co chcete vidět, co chcete zažít?

I jeden den v Benátkách stačí, abyste viděli mnoho úžasných masek. Pohybují se po celých Benátkách, od ranních hodin až do tmy. Jezdí na gondolách, pijí kávu, kouří. A velmi ochotně se fotografují a pózují.
Pokud jedete s se školeným průvodcem uvidíte nejvíce. Památky i masky.
Za pozornost stojí také ostrovy Burano a Murano. Přivstaňte si. Některé masky vycházejí již velmi brzo ráno. Vyhnete se tak davům turistů a masky si v klidu prohlédnete a vyfotíte.

Vzít si masku, nebo ne? A jakou?

Na karneval se chodí v maskách. Logicky. Jaká maska se hodí? Jakákoliv.

Být v masce je benefit karnevalu, plný zážitek. Kostým si můžete dovézt. Pokud jste v Benátkách na déle, rezervujte si kostým v některé z půjčoven. Počítejte s poněkud vyšší cenou půjčovného, počínající na 200 euro na den.
Benátky jsou plné nejen špičkově vybavených propracovaných masek. Každá maska zde najde své místo a pozornost. Nebojte si to užít na plno, pokud vás jen trošku baví převleky. Alespoň si masku zabalte do kufru a sami uvidíte, zda ji užijete, nebo ne. Pokud byste ji neměli, mohli byste toho litovat. Takovéto příležitosti se nenaskýtají každý den.

Se škraboškou se netrapte. V obchodech jsou jich mraky.

Město postavené v mořské laguně.

Druhy masek

Karneval v Benátkách má pořádně dlouhou historii. Taktéž výroba masek. Masky se vyráběly z různých materiálů a měly různé významy.
Původní masky se vyráběly z usně, porcelánu či skla. Dnes jsou ručně vyráběné z papírové hmoty zdobené peřím či drahokamy. 

Hlavní typy benátských masek

Bauta
označení se nevztahuje jen na masku, ale na celé oblečení. Byla populární během 18 století, pro muže i ženy. Zůstává v módě i v dnešním karnevalu. Kostým se skládá ze trojcípého černého klobouku, kabátu, pláště. Plášť umožňoval skrývat zbraně, proto Benátky vydali zvláštní vyhlášky upravující nošení kostýmů. Velmi přísný trest postihl každou osobu,která porušovala tato pravidla. Maska na obličeji má zvláštní tvar, umožňující majiteli občerstvit se.

Moretta
Obvykle ji nosí ženy. Oválná sametová černá maska bez otvoru pro ústa. Jméno pochází ze slova Moro - což znamená černý.

Gnaga
Kostým nosí především ženy. Maska ženy kočky, s košem pod paží. V košíku nese koťátko. Často mňouká a vydává jiné legrační zvuky.

Medico della Pesta. Morový doktor.
Původně se oblečení nosilo jako ochrana proti moru. Benátky byly zužovány morem mezi lety 1361 až 1680. Nejzávažnější byl v letech 1630 - 1631 kdy došlo ke ztrátám 46 000 lidí z populace 140 000.
Dlouhý černý kabát až ke kotníkům, nebo těžké šaty, obvykle voskované. Ochranné rukavice. Maska s dlouhým ptačím zobákem. Maska většinou bílá se dvěma kulatými otvory na oči. Oči vyplněné sklem. Dva malé otvory na nosní dírky, které sloužily jako respirátor, většinou naplněné vonnou směsí či kořením, aby doktor mohl dýchat.
Skutečným nositelem infekce moru byly blechy, před kterými lékaře plášť chránil.

Pantalone de'Bisognosi
Jedna z nejstarších benátských masek. Maska obchodníka. Starý, zanícený, malicherný obchodník s vlněnou čepicí. Výrazný nos a husté obočí. Červená čapka , plášť a červené kalhoty. Typické oblečení benátských obchodníků.

Alrecchino
Harlekýn. Centrální figura moderního Benátského karnevalu. Během staletí se vyvíjel. Je to služebník, hlupák s naivní maskou. Někteří jej přirovnávají k démonu

Colombina
Škraboška zdobená peřím, zlatem a drahými kameny.

Pár rad na závěr

Sledujte počasíPrůměrné teploty v lednu a únoru se pohybují kolem 5 až 9°C. Počítejte však s tím, že v Benátkách často prší. Mrkněte na předpověď těsně před odjezdem.

Doprava
Určitě budete potřebovat využít místní hromadnou dopravu. Vodní autobusy, takzvaná vaporetta. Jezdí pravidelně po velkém kanálu i mezi ostrovy. Jízdní řád může být na první pohled složitější. Buďte při jeho studování pozorní. Věnujte také pozornost posledním jízdám, nechcete li na ostrovech nocovat, nebo být donucení využít předražené taxi. Jednodenní lístek na vaporetta začíná na 20 euro.

Hromadnou dopravu provozuje společnost ACTV.

http://www.actv.it/en

Občerstvení
Benátky patří k drahým turistickým lokalitám. Můžeme říci, jedna z nejdražších v Evropě. Neznamená to, že bychom si nemohli dovolit kafe, nebo pizzu. Zaplatíte však o nějaké to euro více. V průměrné restauraci dostanete skromnější meníčko od 10 euro. Žádné velké porce nečekejte. Italové nejsou velcí jedlíci. Nechybí stánky s rychlým občerstvením. Pizza, burek, hamburger.

Vstupné
Záleží na tom, jaký si uděláte program. Muzea, výstavy či karnevalový program.

Co nesmíte zapomenout

Foťák, deštník, občanku, telefon, eura.

Školní zájezdy do Itálie

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: