Díky návštěvě muzeí, které nabízejí něco navíc než jen exponáty a popisky na zdi pod obrazem. Stačí vybrat téma, které chcete dětem představit. Muzeí jsou v Krakově desítky. Zde je několik z nich.

Krakov, polská perla

Krakov samotný je jako jedno velké muzeum a jen se jím procházet sem a tam znamená pocítit historii, kochat se nádherným výtvarným uměním v podobě domů různých architektonických stylů… Ale vypíchneme alespoň pár objektů, které nesou oficiálně ceduli MUZEUM. Inspirujte se:

Národní muzeum, pekelně rozsáhlá expozice

Tak na tohle muzeum aby si člověk vzal týden dovolené… Malířství, sochařství, řemesla, ale také zbraně... rozesety po několika krakovských objektech. Webové stránky mají i v angličtině (a Google samozřejmě nabízí překlad do češtiny), tak žáky vtáhněte do plánování výletu - ať sami odhlasují, kam a na jakou výstavu se chtějí podívat. Muzea nabízí stálé i časově omezené výstavy.

Ceny vstupného jsou přijatelné, ale liší se doslova objekt od objektu. Když navštívíte například galerii Sukiennice umístěnou na nádherném centrálním krakovském náměstí Rynek Glowny, zaplatí děti do 26 let symbolický 1 zlotý, tedy pár korun.

http://mnk.pl/

Sukiennice na Hlavním náměstí. Jedna z dominantních budov Krakova.

Královský hrad Wawel

Královský hrad na kopci Wawel, patřící pod UNESCO, je jedním z hlavních lákadel Krakova. Rozsáhlé sbíky porcelánu, grafiky, lapidárium, obrazy, nábytek, kovové objekty, vojenské záležitosti, sochy, sklo, textil.

http://www.wawel.krakow.pl/pl/

Tip: Dejte dětem vypracovat “projekt”, kdy samy vyberou, do kterého muzea v rámci Národního muzea Krakov chtějí zavítat, kolik to bude stát, co tam uvidí a jak to mohou využít v hodinách literatury, dějepisu atp.

Na kopci Wawel najdete jedinečnou katedrálu a královský palác.

Czartoryski Muzeum - hledejte da Vinciho

Patří pod národní muzeum a největším lákadlem je polský národní poklad Dáma s hranostajem od samotného Leonarda da Vinciho. Obraz je dnes vystaven v hlavní budově Národního muzea, na ulici al. 3 Maja 1. Jak ho žáci a studenti uvidí, zjistí, že ten obraz stoprocentně znají, i když o tom neměli tušení. Czartoryski je vlastně nejstarší muzejní objekt v Polsku vůbec a pro Poláky je to taková citovka. Díly ohromné hodnoty se to tu doslova hemží. Nicméně obraz putuje a v roce 2018 jej můžete vidět právě v Národním muzeu. Doporučujeme koupit si vstupenky dříve.

Historické muzeum Krakov, kde se dozvíte vše

Opět celý soubor muzejních příležitostí. Webové stránky jsou dostupné v angličtině a jednotlivá muzea nabízejí různé programy zaměřené na děti a výstavy stálé i dočasné. I Historické muzeum Krakov má stanoveny jednotlivé ceny vstupů milosrdně nízko.

Ze stálých výstav zvolte třeba na Pomorské ulici výstavu Krakovští proti teroru 1939-1945-1956. Za 2. světové války tu totiž sídlilo Gestapo. Výstava je unikátní nejen proto, že se tu kromě obecné historie boje proti nacismu děti dozví i osudy konkrétních “obyčejných” lidí. Také se studenti dozví příběh o mrazivé podobnosti mezi dvěma totalitními systémy - komunismem a nacismem. A úterky je vstup zcela zdarma!

Etnografické muzeum v Krakově

je nástrojem pro pochopení přítomnosti, přemýšlení o budoucnosti a objevování minulosti. K dispozici jsou semináře, workshopy, přednášky. Zažít můžete třeba zpívající workshop. Doporučujeme objednat průvodce, který Vás zasvětí do světa do etnografie.

Barbakan - součást středověkého opevnění

Schindlerova fabrika - továrna z oscarového bijáku

Slavná továrna Oskara Schindlera, jehož osud inspiroval Spielberga k natočení oscarového Schindlerova seznamu. Továrník Schindler v ní zachránil přes tisíc Židů, kteří by jinak skončili v koncentračním táboře. Roku 2010 ve vysloužilé továrně otevřeli expozici “Krakov v době nacistické okupace” - a jestli děti mají někde autenticky pochopit problematiku a hrůzu nacismu, pak tady je úspěch předem zaručen.

Toto multimediální muzeum se navíc nachází v židovské čtvrti, takže cestou k němu s dětmi projdete krásná, historicky našlapaná místa. Průvodcovo vyprávění rozléhající se uličkami zde vyzní magicky jako málokde.

http://www.mhk.pl/branches/oskar-schindlers-factory

Muzeum letectví - ruku nahoru, kdo se chce posadit se do letadla!

Přes 200 exponátů historie letectví od vrtulníků po větroně v hangárech i venku. A taky třeba letové simulátory, takže žádná nuda s vitrínami a cedulí “Nedotýkat se”. Je to ten typ muzea, kde se počítá se zvídavými dětmi, které si třeba chtějí sednout do letadla a popustit uzdu fantazii.

Zajímavost pro Čechy? České Letecké muzeum Kbely vyměnilo letoun L29 Delfín s krakovským muzeem za polský cvičný letoun PZL TS-11 Iskra.

http://www.muzeumlotnictwa.pl/

Dílna a muzeum vitráží

Chcete pro děti něco, kde budou muset zapojit vlastní ruce a fantazii? Zatáhněte je do Dílny a muzea vitráží - krakovské vitráže jsou proslulé už sto let. Kromě krásných objektů k obdivování můžete vlastnoručně zkusit výrobu, která se za to století nezměnila. Na děti a školy je dílna bezvadně připravená. Ale vyhraďte si na to 2 hodiny a cena je samozřejmě vyšší. Samotná prohlídka vyjde na něco kolem 25 zlotých.

Muzeum moderního umění

Jestli chcete opravdu rozvířit diskusi a vzbudit jejich pozornost, vezměte děti na výstavu moderních umělců. Každý ať si vybere jeden kousek, který představí a povykládá o něm ostatním.  Nechte rozběhnout jejich fantazii.

Důvody pro návštěvu Krakova

  • Poláci jsou našimi nejbližšími sousedy, hned po Slovácích
  • Jazyková bariéra minimální
  • Témata různorodá
  • Ceny více než milosrdné
  • Workshopy
  • Válečná tématika na každém kroku

Nezapomeňte ochutnat typické polské pirohy. Dělají se s různými nádivkami.

Školní zájezdy do Polska

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: