Ochutnat pravá francouzská vína? Saunovat se ve Finsku? A chcete to vše prožít bez trapasů? S nulovým kontem na účtu trapasů? “Jiný kraj, jiný mrav.” U cestování do (pro nás) exotičtějších destinací, to platí dvojnásob. Nejeden cestovatel se dostal do úzkých. Sepsala jsem pro vás pár typických situací, které vás mohou na vašich cestách nepříjemně překvapit.
Dotknout se dotykem
Od východu na západ se otázka dotyků různí. Ve Středomoří je běžné, že se vás relativně neznámý člověk dotkne během hovoru. Pro nás nepříjemné, nikoliv však urážlivé. Ve východních kulturách je takový dotyk hodnocen jako velmi nespolečenské chování. V Thajsku rozhodně nehlaďte děti po hlavě, ať jsou seberoztomilejší.
Telefon vždy až na prvním místě
Brazilci jsou milí a velmi srdeční lidé. Ovšem, pokud jim zazvoní telefon, jako byste přestali existovat. Neberte si to osobně. Ignorovat zvonící telefon se v této zemi považuje za něco velmi neslušného.
Kdo dnes platí?
Jdete ve Francii s přáteli do restaurace? Předem se dohodněte na způsobu placení. Rozhodně nechtějte po číšníkovi, aby vám účet rozpočítával. Buďto nabídněte, že ho celý zaplatíte nebo si počkejte, až přijde s nabídkou někdo jiný.
Nechte zbytky a pořádně si říhněte
Sníst všechno na talíři bývá většinou pochvalou pro kuchaře hostitele. Nikoliv však v některých částech Asie. Vymetený talíř zde znamená, že vám množství jídla nestačilo a máte ještě hlad. Udělejte kuchaři radost a něco na talíři nechte. Po jídle si místo pochval pořádně říhněte. Opovažte se však kýchnout nebo vysmrkat, to by bylo neodpustitelně odporné. V Japonsku nikdy nedávejte spropitné.
Srkání povoleno
Hlasité srkání je v Japonsku považováno za výraz obdivu k jídlu a jeho kuchaři. Čím hlasitěji, tím lépe. Polévka se pije rovnou z misky, lžičky se používají celkem zřídka. Při jídle nekřižte hůlky, neolizujte je nebo nezapíchávejte do jídla.
Jíst zakázáno
Chystáte se na cestu do Spojených Arabských Emirátů během Ramadánu? Nalákala vás levná letenka a vůně orientu? Pak vězte, že tento svátek rapidně mění každodenní život a týká se i turistů. Stravování na veřejnosti ve dne je zakázáno. Za porušení tohoto zákona můžete skončit dokonce ve vězení. A nemyslete si, policisty v davu místních jen těžko poznáte.
Když pozdravit, tak pořádně
V Maroku je velmi neslušné pozdravit a jít dál. Vždy buďte připraveni na krátký rozhovor o rodině, dětech a zdraví. To, že právě nemáte, čas nikoho moc nezajímá.
Ano=Ne-Ne=Ano
Když Bulhaři kývají hlavou (pro nás „ano“), znamená to „ne“. Když naopak vrtí hlavou („pro nás „ne“), znamená to ano. Tato rarita má své kořeny v dávné historii a její znalost vám velmi usnadní komunikaci v této zemi.
Levá ruka netleská
V arabském světě, Indii a na severu Afriky je levá ruka rukou méněcennou. Proč? Pravá ruka se používá při jídle, zatímco ta levá k očistě po toaletě. A ve světě, kde se dodnes nepoužívá toaletní papír je tento rozdíl docela zásadní, nemyslíte?
Stopuje chytře
Ve světě běžně používaný zvednutý palec je v Íránu velmi nezdvořilým gestem, kterým víceméně posíláte dotyčného někam. Na „thumbs up“ už doplatil kdejaký cizinec. Pokud chcete, aby vás někdo v Íránu svezl, stačí natáhnout ruku. Dlouho čekat nebudete. Podobný význam má “oukej” v Brazilii. Palec a ukazováček do kruhu v této lokalitě také raději schovejte v kapse.
Nahé zadky povoleny
Chodíte do sauny? Nazí nebo v ručníku? I tento zvyk se v zemích různí. Například v Turecku, kolébce saunování, je nahota naprosté tabu. Naopak ve Skandinávii potkáte v sauně samé naháče.
Boty dolů. Nebo ne?
V Česku je normální, že když k někomu přijdete na návštěvu, sundáte si boty. Stejně to funguje i v Asii. Naopak v zemích jako je Francie, Anglie či USA zouvání nemá svou tradici.
Alkohol jedině z pytlíku
Asi vás v Americe nepřekvapí zákaz pití alkoholu na veřejnosti. V každém americkém filmu se tento obrázek objevuje. Bezdomovci do sebe nalévající obsah hnědého pytlíku. Dodržování zákona se různí dle států. Alkohol často koupíte pouze ve speciálních prodejnách “LiquorStore”.
Odjezdy bez polibku
Odjíždíte-li z Francie vlakem, rozlučte se raději už cestou. Na francouzských vlakových stanicích je líbání zakázáno. Již od roku 1910 zákon zakazuje polibky na nádraží a to z důvodu zpoždění vlaků. Zákaz platí dodnes, avšak jeho porušení se nijak netrestá.
Žluté květiny nepatří na stůl
V Bulharsku jsou žluté květy symbolem nenávisti. Máte-li návštěvu nebo na ni zrovna míříte s narcisy v ruce, máte poslední možnost na změnu ;)
Alkohol povinný
Chystáte se na hodování v Rusku, Finsku nebo na Ukrajině? Připravte své tělo na notnou dávku alkoholu. Pije se většinou vodka během celého večera. Připíjí se na zdraví a přátelství. V Rusku každý přípitek předchází proslov, což často ovládne celou komunikaci.
Na Ukrajině je v pořadí třetí přípitek věnován ženám. Ty jediné se mohou přípitkům vyhnout. Jediná přijatelná omluva pro pány je prodělaná žloutenka.
Vidlička do úst nepatří
Thajci drží vidličku v levé ruce a používají ji převážně k tomu, aby si nachystali sousto na lžíci. Až ta potom smí do pusy. Nůž je symbolem agresivity a u stolu ho nenajdete.
Netrhněte si v zahraničí ostudu
Přečtěte si něco o zemi, do které se chystáte. Buďte pokorní a pozorujte, jak to v jiné destinaci chodí. A když už se vám nějaký ten trapas přihodí, neváhejte se omluvit. Berte to však s úsměvem a nenechte se odradit. Poznáním jiných kultur často zjistíte i něco o sobě sama. A to je přece krásné ne?
Našli jste se? Nebojte. Já taky :-) Občas prostě děláme nějaké ty trapasy všichni.