Cestovatelský žurnál. Pohladí, navnadí, inspiruje

Souostroví Cres Losinj

ve starověku se souostroví nazývalo Apsyrtides. V 19 století se vyvinul Losinj v jednu z předních námořních mocností a druhý nejdůležitější přístav Jadranu. Obyvatelé Losinju byli cenění pro svou zručnost při výrobě plachetnic, ale také jako skvělí námořníci.

V 19 století mělo město 6 loděnic. Plachtění dosáhlo svého vrcholu mezi lety 1855 a 1870 kdy zde bylo na 1400 kapitánů  a námořníků.

Počátku turismu sahají na konec 19 století, kdy byla oblast vyhlášená za klimatické lázně a začala přijíždt rakousko –uherská aristokracie, která zde stavěla četné letohrádky a vily. Zachovaly se dodnes. I dnes se zde léčí respirační choroby a alergie.

Ostrov Losinj

Ostrov Losinj je vápencový, stejně jako Cres. Má rozlohu 75 km2, což ho činí jedenáctým největším ostrovem na Jardanu z celkových 79 obydlených. Na ostrov se dostanete trajektem, který jede z Brestové do Poroziny 20 minut. Další trajekt jezdí z ostrova Krk. Poté projedete ostrov Cres a jste na Losinju.

Televrina

Nejvyšší bod ostrova, na hřebeni Osorčica. Tůru můžete začít z městečka Nerezine, kde si i zaparkujete a šlapete cca 1,5- 2 hodiny po červené turistické značce. Nádherné výhledy, nádherný výlet. Nezapomeňte dostatek vody. 

Ve skutečnosti nechodíme až na Televrínu. Ale chodíme k této kapličce sv. Mikuly, která je o pár desítek metrů níže.

Vycházka na hřeben Osorčica patří mezi velmi atraktivní a vyhledávané  díky svým výhledům, které nabízí. Vycházce neodolal ani korunní princ Rudolf…ano ano, milovaný a ztracený syn císařovny Sissi.

Mali Losinj

Největší město ostrova je Mali Lošinj.  Do poloviny 13 století byl Losinj téměř neobydlený. To se změnilo v 19 století, kdy se vyvinul na přední námořní velmoc a stal se hned po Terstu druhým nejvýznamnějším přístavem na Jadranu. Obyvatelé Losinje byli známí pro svou dovednost při stavbě loděnic,ale také jako nejlepší námořníci ve Středozemí. V té době bylo vytyčena podoba města, která se dochovala dodnes.

19 století přináší počátky turismu

a na ostrově se začíná rozvíjet zdravotní turistika. Ministerstvo zdravotnictví Rakouska-Uherska vyhlásilo Losinj klimatickými lázněmi.V té době zde vznikla řada vil a letních rezidencí.

Najdete zde vše, co od přímořského letoviska čekáte.

Providenca

Mimořádné, delikátní, jedinečné, romantické, prostě nádherné.  Takové je vyhlídkové místo Providenca s restaurací a naučnou stezkou. Ochutnáte vynikajicí lokální dobroty, víno a užijete  si překrásný západ slunce.   Rezervace je nutná a podmíněná minimální útratou, ale tento zážitek patří k nejlepšímu, co můžete na Losinju zažít. Je zde vzpomenuto na dřívější námořníky a jejich lodě a každý stůl má svůj příběha je pojmenován po jednom námořníkovi nebo jedné lodi.

Půjdete li kousek dál za Providencu, objevíte kamenný kostelíček, zasvěcený Janu Křtiteli. I tato vycházka stojí za to.

Veli Losinj. Velké malé městečko.

Krásné městečko je také je Veli Losinj, neboli Velký Losinj. Jen pro upřesnění Malý Losinj je větší než Velký Lošinj. Nebo naopak Velký Losinj je menší Malý Losinj. Proč? Zřejmě pro zmatení nepřítele aby řeč nestála. Pravdou je, že Velký Losinj býval dříve opravdu větší. Z Velkého do Malého dojdete přibližně za hodinku po chodníčku kolem moře.

Bóra

No… i tady se může někdy na pár dnů zatáhnout a zafoukat. S největší pravděpodobností se přihnal z pevninských hor, nejsilnější vítr východního pobřeží Jadranu. Bóra.V létě fouká přibližně tři dny, odfoukne horký vzduch, pročistí nebe a po něm je moře zase klidné a vlídné. 

Muzeum Apoxiomena, aneb ležet doma, můžeme doma.

Co ale dělat když už fouká a prší, že? Co takhle schovat do muzea. Více než 2 000 let ukrývaly hlubiny moře velké tajemství. Náhodný  ponor amatérského belgického potápěče René Woutenav roce 1996 spustil sérii událostí, které vedly v velkolepému objevu. Bronzová socha spící od starověku a procitající v naší době je skutečný archeologický poklad. Výsledek tohoto neuvěřitelného příběhu znovuzrození Apoxiomenose, nalezeného v hloubce 45 metrů, vyvrcholil zbudováním jeho vlastního muzea.

Bronzová socha představuje mladého sportovce, odstraňujícího ze svého těla nástojem, zvaným strigil olej, pot a prach.Tento postup byl zván v řečtině apoxyéza a socha Apoxiomenos.

My jsme si prošli muzeum a je velice zdařilé...popisuje 7 roků práce archeologů, potápěčů a restaurátorů, od nalezení sochy, až do té doby, kdy byla vystavena veřejnosti.

Rybárna a rybí trh

Na chorvatském pobřeží v každém městě a vesnici, najdete nějakou rybárnu, nebo rybí trh. a právě sem se sjíždí místní rybáři. Tak my se jdeme podívat, co se jim podařilo nalovit v okolních vodách.

Nakoupila jsem slávky, olihně a ryby. Ty upekla s místním kořením  - myrtou, rozmarýnem a  bobkovým listem a ze slávek uvařila výbornou středomořskou polévku. A vám doporučuji totéž.

Půjčení kola

Nudí vás jenom ležet na jednom místě a nic nedělat?Žádný problém. V přístavu si můžete půjčit kolo a zajet podívat na do části ostrova zvané Čikat,kde je kemp, mnoho možností koupání, restaurace a luxusní vilky. Na této straně ostova si také můžete zkusit windsurfing nebo půjčit paddle board.

A když už nevíte coby, tak se běžte toulat a objevujete

… různá zákoutí…Hlavně se toulejte opatrně.

Co znamená Loš?

Loš znamená v chorvatšině nedobrý, pustý ostrov. Nenechte se však zmást historickým názvem. Losinj je dnes právem označován jako ostrov vitality.  Sluníčku se můžete užívat přes 260 dnů v roce.Roste zde více jak 1000 druhů rostlin, z nichž drtivá většina je původních. Všichni zaregistrujete vavřín vznešený,neboli bobkový list, myrtu,smil písečný nebo motar přímořský,který se nakládá do vinného octa.  

Okolní vody jsou domovem pro komunitu delfínů skákavých, čítající kolem 150 kusů.

Hadi?

Na ostrovech Cres ani Losinj nejsou jedovatí hadi. Podle legendy byly tyto ostrovy požehnán a hadi vyhnáni biskupem z Osoru. Zatímco vědci doposud bádají, proč tomu tak je, takže my budeme věřit legendě. 

Osor

Osor je malá vesnice , mezi ostrovy Cres a Losinj. Pro svou strategickou polohu byla úžina mezi ostrovy, kteoru proplouvaly římské lodi od počátku středem zájmu dobyvatelů. V dobách římanů zde žilo až 25 000 obyvatel, dnes už jen několik destítek.

Sousední ostrov Cres

Cres patří k nejsevernějším a největším chorvatským ostrovům. Jako další ostrovy je Cres tvořen vápencem. Uprostřed jezera se rozlévá Vranské jezero, unikátní sladkovodní jezero o rozloze 5,75m3. Na ostrově žijí vzácní supi bělohlaví.

Vranské jezero

Vranské jezero je hluboké 74,5 metrů a nejhlubší část je 61 metrů pod hladinou moře. Obsahuje více než 2 miliony kubíků sladké vody. Starověký mýtus říká že v jeskyních žili víly. Jezero  zásobuje pitnou vodou celý ostrov, je tedy zakázáno se v něm koupat.

Krk

na Krk si můžete udělat výlet trajektem. Je největším ostrovem Jaderského moře, žije zde 19 tisíc  osob. Od roku 1980 je s pevninou spojen silničním mostem dlouhým 1430 metrů. Pro ekonomiku je důležitý turistický ruch, ale také ropná rafinerie.

Hlavní město ostrova Krk je Krk. Město má půvabné starodávné centrum a uličky, ve kterých je radost zabloudit a usednout na skleničku osvěžujícího moku. Stín najdete v několika kostelech a historii objevíte ve Frankopanském zachovalém hradu.

Na přístav s upravenou promenádou navazují pláže a kemp.

Pobyt vám může znepříjemnit vítr bora, vanoucí z hor na pevnině, který se zde pravidelně hlásí o slovo velmi intenzivně a znatelně ochladí vodu. Po pár dnech však dofouká a čeká vás opět čistá obloha, slunce v plné síle, klidné moře a čerstvý vzduch.

Na severu ostrova v zálivu Soline na pláži Meline jsme objevili černé zlato. Volně přístupná pláž oplývá černým jemným blatem, jehož rozbory pokázali prospěšné účinky, zejména při léčbě dny. Zábava je zaručena a to zejména při umývání. Blato drží poněkud urputně.

Komínová houba

Možná jste si všimli při potápění žlutých útvarů, na první pohled připomínajících korály. Jedná se o tzv. Houbu Komínovou. Po vytažení z vody rychle zezelená a pak zčerná. Tato vlastnost jí dala vědecké druhové jméno aerophoba, mající strach ze vzduchu.

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: