Do řeky Odry se zde vlévá několik řek. Nádherně zachovalý katedrální ostrov si zamilují obdivovatelé gotické architektury. To jsou určitě zajímavé body. Nic však netrumfne místní trpaslíky. Kdo by nemiloval trpaslíky, že? Trpaslíkům ve Vratislavi propadne každý.

Trpaslík neboli Krasnal - společenský a umělecký fenomén. 300 trpaslíků v jednom městě!

Pidižvík, trpajzl, pidimuž, pidivajzlík, mužíček, skrček. Říkejte jim, jak chcete. Vidět je musíte na vlastní oči. Z každého dalšího objeveného, roste chuť najít další a další.

Jsou všude. Nad, pod, vedle, za, u, ve všem. Na místech kde je vůbec nečekáte. Absurditě se meze nekladou.

Trpaslíci začali vznikat v 80 letech jako odboj proti komunismu. Tehdy byly v barvě oranžové. Od roku 2005 došlo k jejich znovuzrození. Přibývá každý rok 20 – 50 trpaslíků ročně. Nyní zdobí Vratislav na 300 trpaslíků. Najdete je všude, ve všech polohách, činnostech: čtoucí, na motorce jedoucí, jako Sochu Svobody či Satana, kreslící, na lvovi jedoucí, knedlíky polykající, na kytaru hrající, verše skládající. Nové nápady a noví trpaslící vznikají každý rok.

Existuje dokonce webová stránka věnující se těmto malým potvůrkám. Na stránkách najdete seznam, lokaci, zaměření, autora. Každý podižvík si nese poselství, či poučení. A to se na školním zájezdu cení.

Děti a studenti zajisté uvítají štvanici na trpaslíky.

Jak ji pojmete? Fotografická prezentace nebo značení do mapy? Dlouho budete vzpomínat, protože něco takhle zábavného na školním výletě asi dlouho nezažijete.

A když vynecháme trpaslíky, zbývá něco zajímavého?

Poté co absorbovala české, rakouské a pruské vlivy, má Vratislav unikátní architektonický a kulturní nádech, symbolizovaný jeho nádherným náměstím – Rynkem. Kdybyste sem měli jet jen kvůli tomuto místu, stojí to zato.

Vratislav neboli Wroclaw nemá jen krásnou tvář. Je čtvrtým největším městem Polska a hlavním průmyslovým, obchodním a vzdělávacím bodem pro region. Je současně živým kulturním centrem s několika divadly, festivaly, muzea, bouřlivým nočním životem a velkou studentskou komunitou.

Tumský most. Most vzdechů. Právě zde milenci a turisté vzdychají nadšením nad krásou tohoto místa.

Právě hledíte na Jeníčka a Mařenku. Mařenka je růžová a drží Jeníčka za ruku. Stejně jako v naší pohádce, stejně tak v Polsku. Proč tomu tak je, se dozvíte od našich průvodců.

V budově univerzity můžete rozjímat v této nádherné barokní aule.

Mnoho budov rozeznáte dle typické slezské gotiky s přiznanou cihlou.

Dříve vězení. Dnes romantická restaurace. 

Typická bašta v Polsku: ruské pirohy. Nevynechejte!

Souvislost s našimi dějinami je zřejmá:

  • byla součást Velké Moravy a později českých zemí.
  • název města prý podle českého knížete Vratislava I.
  • v polovině 14 století přísahala věrnost Janu Lucemburskému
  • ve městě je znak českého lva
  • konec válek o rakouské dědictví Vratislavským mírem uzavřela Marie Terezie uzavřela na Rynku ve Wroclawi.

Školní zájezdy do Polska

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: