Provedou vás rodáci. Buďte u nás jako doma. 

Jednoznačně nejvíce autentických zajímavostí a drbů se dozvíte od lidí, kteří se zde narodili, studovali, vychovali děti a kteří mají Brno zažité. To jsou naši průvodci.

Co uvidíte

Nejčastější a nejžádanější prohlídka má tak 2,5 - 3 hodinky a provede Vás centrem města, potom na Petrov a na závěr na Špilberk. 

Hlavní památky Brna

 • Vila Tugendhat - ojedinělé funkcionalistické dílo, které bylo v roce 2001 zapsáno na seznam UNESCO
 • Katedrála svatých Petra a Pavla - patří k významným památkám Brna a je dnes sídlem biskupa 
 • Stará radnice - nejstarší světská stavba města. Kamenný portá s křivou věžičkou je opředený pověstmi a v průjezdu je zavěšen slavný brněnský drak a kolo. 
 • Špilberk a jeho kasematy - hrad založen na stejnojmenném kopci Přemyslem Otakarem II, byl později přestaven v obávané vězení a kasematy. Nabízí mnoho muzejních výstav, prohlídku žalářů, vyhlídku z věže, občerstvení i pestré programy pro školy.
 • Brněnské podzemí a Labyrint pod Zelným trhem - prohlídková trasa počítá s odvážnými objevovateli skrytých podzemních světů a nabídne mnohá překvapení včetně pravého historického pranýře
 • Kostnice unikátní prostory, které byly objeveny při průzkumu podzemí v roce 2001. Po pařížských katakombách je druhou největší kostnicí v Evropě. Ostatky z původních hřbitovů byly po 10 až 12 letech vyjímány a ukládány do tzv. osárií neboli kostnic. Josefínské reformy roku 1784 vedly ke zrušení hřbitova z hygienických důvodů. Postupem doby se na kostnici, její velikost i umístění zapomnělo. Velké překvapení přinesl rok 2011, která odhalil rozsáhlý pohřební komplex. Odhady činí 50 000 pohřbených. Jsou zde pochovány též oběti morových a cholerových ran. 
 • Kapucínská hrobka - současně s klášterem a kostelem Nalezení sv. Kříže je postavena v typickém architektonickém stylu, v duchu prostoty. Krypta sloužila jako pohřebiště řeholníků, šlechty i dobrodinců řádu. Tvoří ji šest místností. Hned v první odpočívá nejslavnější pohřbený baron Trenck. Krypta je zvláštní tím, že žádný z pohřbených nebyl nikdy balzamován, pouze vysušen vzduchem. Celkem bylo v kryptě pohřbeno 205 osob, 41 se dochovalo. 
 • Zelný trh - neboli Zelňák pro brňáky srdcová záležitost. Jeden z nejstarších trhů, vznikl již ve 13. století. Jeho součástí byl Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. 
 • Náměstí Svobody - Svoboďák - centrální náměstí, jemuž dominuje morový sloup a obdivovat můžeme mnoho šlechtických domů. Jmenujme Kleinův palác nebo renesanční Dům pánů z Lipé s tajnou vyhlídkou na střeše.
 • Bazilika Nanebevzetí Panny Marie - významný gotický kostel v Brně, stojí trošku mimo centrum. Právě proto je méně navštěvovaný. Jedná se však o obrovskou gotickou stavbu, která byla povýšena titulem bazilika minor. Založila ji Eliška Rejčka, manželka Václava II a Rudolfa Habsburského a je zde též pochována před oltářem, pod kachličkou s písmenem E. Pohlídejte si otevírací hodiny a zajděte sem. Nebudete litovat. Výzdoba kostela je netypická, dalo by se říci orientální či exotická. 
 • Brněnské sochy a monumenty - socha Jošta Lucemburského zkompletovala stávající tři díla vyjadřující čtyři symboly Platónovy Ústavy umístěné na Moravském náměstí. Značí Odvahu. Ptejte se, proč je socha malého Mozarta na Zelném trhu nahatá. Průvodce vám vysvětlí symboliku nejvíce kontroverzní a diskutovaného monumentu: Brněnského orloje na Náměstí svobody. Tento hodinový stroj připomíná obří nábojnici a také odvahu a statečnost svých obyvatel, kteří se nenechali 112 dnů dobýt švédskou armádou, která poté pod vedením zkušeného generála Torstenstona odtáhla. Hodiny váží 24 tun, jsou vyrobené z černé žuly, která je vyleštěná tak dokonale, že se v ní zrcadlí život náměstí. 
 • Mahenovo divadlo - do historie se zapsalo jako první divadelní budova na evropském kontinentu osvětlená elektrickými žárovkami - edisonkami. Část elektrického vedeni si doposud můžete prohlédnout.
 • Reduta - nejstarší divadelní budova ve střední Evropě. Právě zde koncertoval tehdy 11 letý W.A. Mozart, což připomíná jeho nahá socha před divadlem.
 • Kostel svatých Janů - kostel stojí při minoritském klášteře a je skvostnou ukázkou baroka. Raritou je přilehlá loretánská kaple, neboli Svatá chýše, která je kopií příbytku, ve kterém se narodila Panna Maria. Vedle Lorety uvidíte Svaté schody.
 • Hvězdárna v Brně je moderní a aktivní instituce, která připravuje stále nové programy pro mladé i starší, aktivně se věnuje klientům na Facebooku a natáčí videa na Youtube. 3D projekce jsou nezapomenutelné. Rozhodně doporučujeme zařadit do programu.

Prygl, neboli Brněnská přehrada

rekreační oblast, kde to žije. Břehy lemují sportoviště, hospůdky, stánky. Lodě jezdí pravidelně v sezoně až do Veverské Bítýšky. My však vystoupíme pod hradem Veveří a vystoupáme na něj pěšky. Pokud uslyšíte brňáka říkat, že jde na parník, myslí tím nejspíš plavbu lodí po přehradě. Parník se říkalo odjakživa a tento romantický název zůstal dodnes. 

Hrad Veveří

Dlouho opuštěný, několikrát bezohledně adaptovaný, sevřený v ošklivém betonovém krunýři, který z něj doslova rve kusy zděného těla, se slepýma očima rozbitých oken a nalomenou páteří a pochroumanými žebry propadlých střech. Nepovedenými opravami a dlouhodobým zanedbáním poškozená stavba se na počátku 21. století stala už jen němou výčitkou těm, kteří jsou zodpovědní za to, kam až musel klesnout kdysi slavný hrad, kamenný ochránce „v zádech “ města Brna.

Tématické prohlídky

Naši průvodci dokážou zaměřit prohlídky tematicky. Pokud chcete vědět více o technických památkách, o židovském Brně nebo o funkcionalismu neváhejte se na nás obrátit. 

Velikost skupiny

jeden průvodce pojme komfortně maximálně cca 50 osob. Více osob ve skupině už není příjemné pro vás ani pro provázejícího. 

Délka prohlídky

je jen na Vás, jak dlouho budete chtít Brnem pochodovat a zda si prohlídku rozdělíte, uděláte si třeba pauzu na kafčo nebo na oběd nebo zda všechno zvládnete na jeden zátah. 

  

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: