Památník Osvětim a Březinka

Polsko

Cestovatelské perličky z návštěv Polska. V čem se podobá Brno a Krakov? Bigoš budete jíst lžící nebo vidličkou? 
 

Fotolia krakov

Pixmac000068775405

Nacistické Německo založilo kolem 20 000 různých táborů, v nichž věznili miliony obětí. Tábory byly používány pro řadu účelů - pracovní tábory, tranzitní (průchozí) a také vyhlazovací, určené výhradně pro hromadné vraždění. Pouhé dva měsíce vlády stačily Hitlerově NSDAP ke zřízení prvního koncentračního tábora v Dachau. Většina budov je otevřena pro návštěvníky.

Auschwitz I je místo, kde nacisté otevřel první osvětimské tábory pro muže a ženy, kde se uskutečnily první experimenty v používání Cyklonu B k usmrcení lidí, zde zavraždili nacisté první transporty Židů. Zde měl také velitel tábora kancelář.

Památník a muzeum koncentračního tábora Osvětim

Za druhé světové války bylo město přičleněno k Německé říši a byl zde postaven nejprve koncentrační tábor Auschwitz v areálu bývalých kasáren. Pozdění, v roce 1942, byl na druhé straně vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auswitz II - Birkenau a menší tábor Monowitz. Hlavním důvodem vzniku nebylo masové vyhlazování, ale potřeba uvěznění velkého počtu Poláků. Roku 1941 začal být realizován plán konečného řešení židovské otázky, tedy vyvraždění židovské rasy, jako takové. Kapacita v roce 1944 dosáhla 90 000 vězňů, denně bylo možné zavraždit a spálit až 10 000 lidí. V táboře v Osvětimi byly vražděni nejen židé ale všechny národnosti tehdy okupované Evropy. Tábor se také stal sídlem neblaze proslulých lékařů SS, zejména Josefa Mengeleho. Tito lékaři prováděli pokusy na lidech a nově příchozí rozdělovali na ty, kteří byli určeni k okamžitému zabití a na ty, kteří jsou určeni k utýrání otrockou prací a zabití později a nakonec na ty (zejména děti), kteří se hodí na jejich pokusy. V letech 1942 1944 bylo vybudováno dalších 40 podtáborů. Ke vraždění sloužil granulovaný cyklon B. Když se blížila Rudá armáda, odvezli nacisté většinu živých vězňů do jiných koncentračních táborů, plynové komory a krematoria vyhodili do vzduchu a snažili se také zničit písemné důkazy jejich vraždění. Přesto zůstalo mnoho nezvratných důkazů o těchto zločinech proti lidskosti. KT Osvětim byl osvobozen 27. ledna 1945 Rudou armádou, jež tímto dala svobodu 7 000 vězňů, kteří v táboře zůstali i po evakuaci jednotkami SS.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd