Louvre

Francie

Cestovatelské perličky, doporučení z výletů po Francii. Sýry, vína a jiné dobroty. Nejlepší vyhlídky v Paříži. 30 nejlepších kilometrů na Azurovém pobřeží. 
 
Fotolia eifelka spring
Azuro

Historie Louvru, kde se nacházejí jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek na světě, sahá až do středověku. Roku 1190 zde nechal král Filip August postavit pevnost, která měla chránit Paříž před nájezdy Vikingů. Za vlády Františka I. se však ztratila impozantní věž a byla nahrazena renesanční budovou. Po další čtyři staletí tento komplex rozšiřovali a zvelebovali francouzští králové. Nejnovějším přírůstkem je sbírka umění Afriky, Asie, Oceánie a obou Amerik, vystavená v Pavillonu des Sessions.

Nezapomeňte na:

  • Jardin du Carrousel – zahrada, která je dnes součástí Jardin des Tuileries, vytvářela kdysi velkolepou přístupovou cestu k Tuilerijskému paláci, který v roce 1871 vypálili komunardi.
  • Carrousel du Louvre – podzemní areál síní, šaten, obchodů a toalet, s parkovištěm a informační přepážkou, se nachází přímo pod Arc de Triomphe du Carrousel.
  • Převrácená skleněná pyramida, která přivádí světlo do podzemního komplexu, představuje hlavní vchod do muzea na Cour Napoléon.
  • Perraultova kolonáda – toto východní průčelí s majestátním sloupořadím vybudoval Claude Perrault, který se s Louisem Le Vauem podílel na stavbě Louvru v polovině 17. století.
  • Salle des Caryatides – dostala jméno podle ženských postav, které vytvořil Jean Goujon roku 1550, aby podpíraly horní galerii. Tato síň, věnovaná Jindřichu II., je nejstarší místností v paláci.


Nepodceňujte velikost Louvru a jeho rozsáhlých sbírek. Dříve než začnete s prohlídkou, stanovte si své priority. Expozice evropského malířství (1400-1848) je obsáhlá a více než polovina obrazů pochází od francouzských malířů. Do obnovených oddělení orientálních, egyptských, řeckých, etruských a římských památek přibylo mnoho nových exponátů a vzácných pokladů. Různorodé umělecké předměty zahrnují i nábytek a šperky.

Evropské malířství (1200-1848) – najdete zde například Rembrandtův Autoportrét, Poutníky v Emauzích, dále Autoportrét od Albrechta Dürera, portrét velkého humanistického učence Erasma Rotterdamského od Hanse Holbeina. Jistě vás okouzlí několik maleb od Leonarda da Vinci, například kouzelná Panna Maria s dítětem a sv. Annou nebo slavná Mona Lisa.

Dále zde najdete velká díla evropského sochařství (1100-1848), sbírku starověkého umění a další umělecké předměty. Pojem objets d'art (umělecké předměty) zahrnuje širokou škálu rozmanitých objektů: šperky, nábytek, hodiny, hodinky i sluneční hodiny, tapiserie, miniatury, stříbro a sklo, příbory, byzantské a perské předměty ze slonoviny, limogeský email, porcelán, francouzskou a italskou kameninu, vědecké přístroje a brnění. Sbírka Louvru obsahuje přes 8000 exponátů z různých období a oblastí.

Z korunovačních klenot tu jsou vystaveny koruny Ludvíka XV. a Napoleona i žezla, meče a další insignie používané při korunovačních ceremoniích. Za pozornost stojí také kámen zvaný Regent, jeden z nejčistších diamantů na světě, který měl na sobě Ludvík XV. při korunovaci v roce 1722.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd