Program zájezdu
Horáček ne a ne pochopit, co je to vápencové podloží. Tak se paní učitelka rozhodla, vzít třídu do Mikulova.
Do programu dvoudenního školního výletu zařadíme:
Mikulov a jeho památky
Mikulov je obklopen vinicemi a leží na podloží vápenců. Ač má Mikulov jen 7 500 obyvatel je doslova nabitý památkami a široko daleko prošpikován zajímavostmi.
Zámek Mikulov
Na zámku je umístěno regionální Muzeum. Jeho historie sahá do 13. století. Starali se o něj Liechtensteinové a později od roku 1575 Dietrichsteinové. Zámek dotváří nádherná zahrada. Ve sklepě zámku najdete unikátní obrovský sud v němž se dříve skladovalo víno.
Náměstí
Na náměstí poutají pozornost renesanční domy s propracovanými fasádami a také kostel sv. Václava, kde najdete též kostnici. Na věž kostela můžete vystoupat po schodech a užít si skvělý výhled.
Kozí hrádek
V 15 století dvoupatrová dělostřelecká tvrz se střílnami a ochozem. Na věž si můžete vystoupat a pokochat se výhledem na velký kus Pálavy.
Svatý kopeček
když projíždíte kolem Mikulova, neunikne vaší pozornosti kopec posetý kapličkami. Jen malý kousek nad Mikulovem, rozhodně doporučujeme navštívit. Nahoru vás zavede křížová cesta, která patří mezi nejstarší křížové cesty. Založil ji František z Dietrichsteina. Na samém vršku se nachází kaple sv. Šebestiána.
Dietrichsteinská hrobka
Velmi zajímavá památka, kterou určitě nevynechejte. Původní kostel, který lehl při požáru v 18 století. Nyní je zde hrobka
Židovské památky v Mikulově
Ve městě se zachovalo několik židovských památek. Osídlení se zde datuje do 16 století a město bylo důležitým centrem moravských Židů a sídlem moravského zemského rabína. Nejvíce zde žilo 3 500 Židů. Mikve - židovská lázeň, jejíž stáří se odhaduje na 330 let a je kompletně zachovaná. Židovský hřbitov s obřadní síní, patří mezi největší a nejvýznamnější v naší zemi. Náhrobky renesanční, barokní i klasicistní. Je jich tu na 4 000.
Jeskyně na Turoldu
Zprávy o jeskyni se objevovali již v 17 století. Jeskyně tvoří systém 2 950 m dlouhý a zajímavý svou unikátní výzdobou, která připomíná mořskou pěnu. Zimuje zde kritický ohrožený netopýr vrápenec malý.
Novomlýnské nádrže a plavba lodí
Za severní hranicí CHKO Pálava se nachází kaskáda tří vodních nádrží, které byly na dolním toku Dyje vybudovány v letech 1975 - 1989 na ploše 3 226 ha. Důvodem k jejich vybudování byla snaha zabránit případným povodním, slouží však také k chovu ryb, k rekreaci a provozování vodních sportů. V okolí těchto nádrží jsou ideální podmínky pro pěstování révy vinné a ovocnářství, což je rovněž významným rysem této oblasti. Stala se také jednou z nejvýznamnějších rybářských lokalit celé jižní Moravy.
Lodě Vlčí mák nebo Pampeliška jsou připraveny vám zpříjemnit školní výlet.
Lednicko - valtický areál
Zámek Lednice
Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO. Můžete si vybrat hned ze čtyř prohlídkových tras zámku
Zámecký skleník
Zámecký skleník v Lednici je vítaným zpestřením prohlídky zámeckého areálu. Zejména v chladnějších dnech se zde návštěvník může příjemně ohřát, teploty dosahují tropických hodnot. Pokaždé tu něco kvete; příroda tvoří v každou roční dobu originální expozici.
Zámek Valtice
Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.
Apollonův chrám
Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!
Minaret
Minaret nebo také Turecká věž je stavba v ose zámku. Toto atraktivní dílo bylo zbudované Aloisem Josefem I. podle plánů architekta Josefa Hardtmutha na přelomu 18. a 19. století. Je výjimečnou stavbou tohoto charakteru v Evropě a se svými téměř 60 metry patří na kontinentě mezi nejvyšší.
Děvín
Děvín je nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů, Mikulovské vrchoviny i celých Jihomoravských Karpat. Vypíná se nad Novomlýnskou nádrží, 7 km severně od Mikulova. Je to podlouhlý hřeben se dvěma vrcholy. Na vyšším se nachází asi 57 metrů vysoký televizní vysílač a na nižším zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady). Celý Děvín s oběma vrcholy i s vedlejším kopcem Kotel leží na území národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska a také širšího území CHKO Pálava, která chrání nejcennějších biotopy vápencových kopců Pavlovských vrchů.
Pavlovské vrchy
Pavlovské vrchy jsou vápencové pohoří v Česku, které se táhne na samém jihu Moravy od ohbí Dyje dvacet kilometrů na jih okolo Mikulova až ke státním hranicím s Rakouskem. Přestože nedosahují velké absolutní výšky, vystupují monumentálně nad okolní nížinu a tvoří přírodní dominantu jihu Moravy.
Stezka nad vinohrady
Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 na Kobylím vrchu, mezi místními nazývaným jako Homole. Je to vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem a současně nejvyšší bod v širokém okolí. Vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na neustálý růst obce Kobylí. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady jednou z mála rozhleden v České republice přístupných pro starší nebo handicapované spoluobčany, případně pro maminky s kočárky. Nejenom výhled, ale i samotná cesta nahoru je smyslem kobylské Stezky nad vinohrady. Vyhlídka ve tvaru nedokončeného kruhu je vybavena informačním systémem na podlaze, který představuje časoprostorovou linii. Cedulky s rozhledovými osami vám pomohou zorientovat se v prostoru. Dozvíte se, kde leží důležitá okolní místa a jejich vzdálenost. Při dobré viditelnosti spatříte Pálavu, Bílé Karpaty, Chřiby s hradem Buchlovem, Ždánický les, vysílač Hády nad Brnem, Strážovské vrchy, Malé Karpaty a Malou i Velkou Fatru u našich slovenských sousedů.
Muzeum mučících nástrojů v Lednici
V nově otevřeném historickém sklepení, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.
Výlet s radostí prodloužíme na více dnů nebo upravíme dle vašich představ.
Kam pojedeme?
Doplňující Informace
Hostel/hotel
Snidane
Dvoudenni
Autobus
Cena
Cena zahrnuje:
Cena nezahrnuje:
Cestovní Pojištění
Cestovní pojištění sjednáváme u pojišťovny UNION na základě seznamu jmen s daty narození.
Pojišění COVID je dnes možné sjednat, jako každé jiné cestovní pojištění, u všech pojišťoven.