Program zájezdu
Tento jednodenní školní výlet je perfektní a názorná ukázka, jak se svět stává učebnou. Zastavte se a zaslechnete třesk bodáků, zahlédnete odlesk tasených šavlí a ržání jezdeckých koní a snad i vůni střelného prachu.
Slavkovské bojiště
je rozlehlá oblast rozlohy asi 120 km2, na východ od Brna. Můžeme si ji představit jako trojúhelník. Zahrnuje mnoho vesnic, kde najdete různé mapky, památníky, křížky, památné domy, kde přenocovali vojáci nebo vojevůdci a další připomínky této události. Do dnešních dnů zde chodí lovci pokladů a poté co jsou zoraná pole hledají vzácný knoflíček, či manžetku z této bitvy. Bitva zasáhla nebo se konala na území vesnic Jiříkovice, Šlapanice, Kobylnice, Telnice, Sokolnice a mnoha dalších. Celkem zahrnuje 25 měst a obcí.
Velkou událostí bylo 200 let výročí bitvy u Slavkova, kdy byla část dálnice D1 zavřená a vyčleněná jako parkoviště. Účast byla velmi hojná, přijeli statisíce příznivců a konala se velkolepá rekonstrukce bitvy.
Rekonstrukce bitvy
Rekonstrukce této velké bitvy a připomínkové akce se se konají dodnes. Nejsou to žádné malé a nenápadné události. Většinou je o nich slyšet do dálky, protože se hojně používají děla. Vždy jsou přítomny desítky až stovky vojáků s koňmi a kompletním polním vybavením a nadšenců historických událostí. A je opravdu na co se dívat.
Mohyla míru
Právě zde, kde byly boje nejtěžší, kde se rozhodla bitva, na kopci v obci Prace (Prateckém kopci) byl postaven památník Mohyla míru. Vedle památníku je muzeum, popisující detaily bitvy. Uvidíte rekvizity a tři císaře v životní velikosti v okamžiku jejich vyjednávání.
Multimediální expozice
Tato expozice přináší nevšední a silný zážitek. Dozvíte se co se v těchto místech na sklonku roku 1805 stalo, prožijete slavkovskou bitvu doslova od začátku spolu s vojáky i samotnými císaři. Poznáte vojenskou a politickou slávu napoleonské doby, ale i její rub a odvrácenou tvář. Originální exponáty jsou chladné i palné zbraně, uniformy, cenné předměty, archivní dokumenty, texty a informace.
Stará pošta
je dalším bodem na naše putování po bojišti Bitvy tří císařů. Údajně na této poště přespal sám Napoleon. Pozoruhodný je ojedinělý památník padlým koním.
Zámek Austerlitz
Zámek má sám co nabídnout, avšak proslavil se právě díky zmiňované bitvě. Napoleon sem přenesl svůj hlavní stan a právě odsud vydal svůj slavný rozkaz, začínající slovy: "Vojáci, jsem s vámi spokojen." Prostřední nádherné kounicovské rezidence zřejmě přimělo Napoleona pojmenovat vítěznou bitvu po Slavkovu (německy Austerlitz).
Vrch Santon
Toto jméno dostal od francouzských vojáků v roce bitvy 1805. Právě toto místo si vybral sám Napoleon jao opěrnou pozici svého levého křídla a nechal ho opevnit a umístil sem 18 těžkých děl armádní zálohy.
Žuráň
Památník bitvy na kopečku Žuráň má podobu kamenné krychle na níž je znázorněn plán bojiště a rozmístění jednotlivých armád těsně před rozhodujícím střetem. Na začátku bitvy se Žuráň stal velitelským stanovištěm císaře Napoleona, jenž v jeho blízkosti strávil noc před bitvou. V den bitvy udílel rozkazy právě odsud.
Výlet s radostí prodloužíme na více dnů nebo upravíme dle vašich představ.
Kam pojedeme?
Doplňující Informace
Jednodenni
Autobus
Cena
Cena zahrnuje:
Cena nezahrnuje:
Cestovní Pojištění
Cestovní pojištění sjednáváme u pojišťovny UNION na základě seznamu jmen s daty narození.
Pojišění COVID je dnes možné sjednat, jako každé jiné cestovní pojištění, u všech pojišťoven.