Vytisknout

Římský legionářský tábor na dosah od Bratislavy: Carnuntum

Pokud zrovna probíráte ve škole starověký Řím a antickou kulturu, mohl by se vám do repertoáru hodit výlet do Carnunta. Zní to exoticky? Vlastně jde “jen” o římský legionářský tábor. V nabídce jsou různé programy pro děti - jak žila ve starověkém Římě mládež, jak žili vojáci, rodiny, jak gladiátoři.

Jak žili římané? Můžete si vyzkoušet na vlastní kůži. Muzeum je v mnoha místech interaktivní. 

Římské lázně a koupele byly společenskou záležitostí a zanechaly stopy na tváři dnešního lázeňství celé Evropě.

Co takový hrad Děvín. Trůní si nad soutokem Moravy a Dunaje.

Je to vlastně “jen” zřícenina, ale pokud přemýšlíte, zda může být zřícenina krásná, Děvín je důkazem, že může! Je to obrovský hradní objekt a jeho poloha také stojí za to. Trůní nad soutokem Moravy a Dunaje a nabízí fantastické výhledy, a to i na Bratislavu. Za dnešní “zřícenou podobu” vlastně může Napoleon, jehož armáda hrad rozmetala v roce 1805. Hezký způsob, jak se na Děvín dostat, je plavba lodí. Trvá hodinu a půl a cestou je nač se dívat! Výšlap na samotný hrad zpříjemní stánky nabízející různé dobroty.

Nádherné výhledy na soutok řek a až do Rakouska poskytuje hrad Děvín, ležící 30 minut od Bratislavy.

Hrad má své kouzlo i v zimním období.

Gabčíkovo Nagymaroš: Ať se taky dítka před rodiči blýsknou

Výlet lze prodloužit o tuto technickou zajímavost. Vodní dílo Gabčíkovo. 

Pokud vám studenti s protáčením očí budou tvrdit, “ale v Bratislavě už jsme byliiii”, můžete je nalákat na Bratislavu obohacenou o návštěvu Gabčíkova-Nagymaros. Tohle už totiž určitě někdy slyšeli, ale v drtivé většině netuší, oč vlastně jde. Můžeme objednat exkurzi a vy je v praxi poučíte, proč stojí jen Gabčíkovo a co zbylé Nagymaros. Ať se taky blýsknou před rodiči!

Když už nevíte, jak zapříst s cizincem řeč mírovým směrem:

Bezpečným tématem je možná počasí. Ale mnohem příjemnější je téma kulinářství. Nestydíme se za to, takže to nebudeme kamuflovat - zakončíme povídání o Bratislavě jídlem! V tu chvíli roztaje každý. A slovenská kuchyně, to je paráda. V Bratislavě tudíž zažijete geniální mix slovenské, maďarské a rakouské kuchyně. Většina z jídel je nám Čechům velmi blízká, jen tu a tam překvapí nezvyklá kombinace - například husu vám v bratislavské hospodě naservírují místo s očekávanými knedlíky s lokšemi. A samozřejmě objednat si v Bratislavě halušky, to je vždy trefa do černého. Nejlepší příležitost na ochutnávání lokší plněných povidlím, makem, zelím, husími jatýrky či paštikou budete mít na vánočních trzích. Z okolních metropolí Bratislava drží nejlepší ceny. 


Školní zájezdy na Slovensko