Školní výlet do Slovinska. Zážitky navždy.

Slovinsko

Cestovatelské perličky z návštěv Slovinska. Bílí koně Lipicáni, jeskyně UNESCO, moře i Alpy na jednom malém kousku země. Jeskyně Postojna a Skočjanské, přímořská letoviska Piraň, jezera Bled a Bohinj, Lublaň a moře.
 

bled 1

piran 1

bledPřekrásná země. Maličká. A to i proti Česku. Přesto se vším všudy a s přístupem k moři jako bonus. Za pět šest hodin jste z Brna v hlavním městě Lublani. Alpy, Středozemní moře, šťavnatá zeleň - zažijte pořádnou túru přírodou i naprostý relax díky všudypřítomnému vodnímu elementu. Slovinci jsou nadmíru pohostinní, úroveň služeb vysoká a ceny přijatelné. A to všechno na školním zájezdu bez starostí s programem.

Stará slovinská pověst vypráví, že při vzniku světa dostala každá země něco svého: jedna hory, jiná moře, další husté lesy. Nakonec, když už všichni měli svou krásu v kapse, ozvalo se Slovinsko: A co já? I tu se z brašny vysypal poklad, který tam čekal až na konec: "To nej od každého." Ve Slovinsku se tak spojilo moře s horami, lesy s vodami, pole s vinicemi.

Metropole Lublaň(“je milována”)

nabízí tolik, že se to ani nedá uspokojivě vyjmenovat: plavbu na lodičkách, přehršel památek, jízdu lanovkou z centra města na hrad z 16. století, překrásný park Tivoli i zoo.

Nejslavnější rodák

Rozhodně architekt Josip Plečnik V Lublani i po zbytku země můžeme najít úctyhodné množství staveb - jen v Lublani je jich 60 a nejsou to jen domy s prvky všech možných stylů, ale třeba také sochy.

 plecnik most

Plečnik kam se podíváš. Miloval sloupy. Přijde vám most povědomý a trošku nedodělaný? Povíme proč. (Autor fotografie: www.slovenia.info)

ljubljna

(Autor fotografie: www.slovenia.info)

Tip:
Žáky nebo studenty na školním zájezdu lze díky Plečnikovi hezky zaúkolovat - vyhlaste soutěž, kdo při pouti po Lublani najde nejvíc Plečnikových děl.

 Školní zájezd do Slovinska

Slovinský Karst - otec všech světových krasů

Slovinský kras dal název všem krasům světa. Tvoří jej tisíce jeskyní skrývajících vodopády a prastaré krápníky. Některé jeskyně jsou pod patronátem UNESCO, jako nejznámější Postojnaa Skocjan. K navštívení jsou však i méně známé, přitom srovnatelně krásné, zato levnější jeskyně - Pivka Black, Planina, Križnacave… Nejen oči vás a dětí budou potěšené, i jazyk si přijde na své díky poctivým dobrotám v hostincích (a celé stovce vinných sklípků) rozesetých po celém krasu.

 postojna

Nekonečný kras, nekonečné rozsáhlé jeskyně. (Autor fotografie: www.slovenia.info)

postojna jezero

(Autor fotografie: www.slovenia.info)

postojna ryba

(Autor fotografie: www.slovenia.info)

Poznávací zájezd do Slovinska

Lidská ryba v jeskyni Postojna

V akváriu se nachází slovinský unikát. Lidská rybička, macarát jeskynní. Dožívá se 70 let a potrava jí stačí jenou za 12 let. Třeba budete mít štěstí a vzácnou rybku zahlédnete. Žije jen na několika místech na světě.

Tyrkysová Soča, klenot evropského vodstva. Vezme dech i puberťákům doby tabletové.

Tolik selfíček v přírodě, kolik se jich pořídí tady, ještě nenafotili. Údolí alpské řeky Soči okouzlí bělostnými peřejemi a smaragdovými tůněmi, pohádkovými soutěskami.

Zajímavost:
Za modrozelenou barvou řeky Soči není chemie z nějaké továrny poblíž,ale vysoký obsah uhličitanu vápenatého typického pro krasovéoblasti, jimiž řeka protéká.

soča

(Autor fotografie: www.slovenia.info)

Pevnost Kluže, cíl školního výletu pro dějepisáře

Nejnavštěvovanější kulturní památka Slovinska v údolí již zmiňované řeky Soči. Pevnost sloužila při obraně proti turecké invazi, Napoleonově armádě i útokům během 1. světové války. S pomocí místního průvodce si studenti doplní znalosti z dějepisu.

Bled, lázeňské městečko s pohádkovou atmosférou

Lázně na břehu Bledského jezera mohou sloužit jako ideální výchozí bod pro turistiku kolem jezera. Zdatnější skupiny se staršími studenty mohou okusit místní ferraty. Podzemní termálními prameny vyhřívají jezero na přívětivých 26 °C, takže koupání je v podstatě povinnost! Nejhezčí výhled na jezero budete mít z nádvoří hradu Bled usazeného na skalnatém výběžku nad jezerem.

bled

Tenhle pohled se neomrzí

bled 1

bled white

(Autor fotografií: www.slovenia.info)

Školní zájezd do Slovinska

Nevšední suvenýr ze Slovinska? Pytlík soli

Co děti na školním výletě ještě zaručeně neviděly? Saliny. Piranské saliny ukazují profesi přetrvávající už tisíce let - obchod se solí. Městečko Piran založilo přírodní park Sečovlje Salina. Výroba soli totiž vytvořila zvláštní ekologické podmínky, ve kterých mohou přežít pouze určití zástupci fauny a flóry přizpůsobení těmto zvláštním podmínkám.

saline

Tohle prostě nemáme. Prohlídka soliny bude pro děcka zážitkem.

Piraň. Chlouba slovinského pobřeží.

je podobné Benátkám a coby přímořské městečko vyniká mezi pobřežními městy Slovinska. Možské pobřeží Slovinska je sice krátké, o to však malebnější a Slovinci se o něj náležitě starají. Dalo by se říci, jako o vlastní.

piran 1

Připomíná vám Piran město Benátky? Však také nejsou tak daleko. Jejich vliv doplul po vlnách až sem.

piran

Piran na slovinském pobřeží. (Autor fotografií: www.slovenia.info)

Nejznámější bělouši světa. Lipicáni.

Lipica je kolébkou koní, kterým se po celém světě říká lipicáni. Rodí se černí, během několika let se z nich ale stávají alabastrové perly. V dospělosti předvádějí bezchybnou drezuru. Milovala je i císařovna Sissi. Pokud se s třídou rozhodnete pro návštěvu přes 400 let staré hřebčírny obklopené zvláštní přírodou, můžete bělostné krasavce vidět pod širým nebem nebo ze účastnit jejich tréningu každodenního tréningu. Na večerní předsavení si potom zajedete do Vídně, kde mají stáje a jsou opečovávání s největší láskou a laskavostí.

lipiza

Další zážitek, který se neopakuje každý den. Na Lipizány adolescenti nezapomenou. (Autor fotografie: www.slovenia.info)

Bůh se třemi hlavami

Triglav je nejvyšší vrchol Julských Alp (2864 m), symbol celého Slovinska. Prý každý Slovinec musí dojít aspoň jednou za život na jeho vrchol. Jméno je dle tříhlavého praslovanského boha. Každá z hlav vládla jinému prostoru - zemi, nebi, peklu. Hora se nachází v Triglavském národním parku. Když budete chtít přilákat pozornost svých svěřenců k přírodním zajímavostem, ať najdou některé ze vzácných rostlin nebo živočichů (žije tu třeba orel skalní nebo svišť).

triglav

Nejsme Slovinci, takže na něj během školního výletu šplhat nebudeme. Pokochat se však můžeme. (Autor fotografie: www.slovenia.info)

A co ještě?

Pokud chcete vidět nejstarší vinnou hlavu světa, musíte do druhého největšího města Slovinska - Mariboru. Pokud mezi vašimi žáky či studenty převažují kluci, vezměte je do vojenského muzea Park Vojaške Zgodovine - mohou si tu vlézt do opravdové ponorky. V případě nepříznivého počasí zachrání situaci Laguna, největší aquapark na slovinském pobřeží s ohřívanou mořskou vodou.

vinice maribor

Milí pedagogové, Slovinsko je fantastická destinace pro středné krátké školní dobrodružství všeho druhu. A žáci se tu všude domluví anglicky - jen ať v praxi předvedou, co se přes rok naučili ve školní lavici!

Nalákala jsem vás? Koukněte na itinerář a ceny.

Školní zájezd do Slovinska

 

Poznávací zájezd do Slovinska 

 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd