Julské Alpy

Slovinsko

Cestovatelské perličky z návštěv Slovinska. Bílí koně Lipicáni, jeskyně UNESCO, moře i Alpy na jednom malém kousku země. Jeskyně Postojna a Skočjanské, přímořská letoviska Piraň, jezera Bled a Bohinj, Lublaň a moře.
 

bled 1

piran 1

Julské Alpy (Julian Alps)

Julské Alpy je největší a nejvyšší pohoří ve Slovinsku. Plocha měří 4 400 km2, větší část ve Slovinsku, menší v Itálii a pokrývají plochu mezi údolím řeky Sávy a údolí pod Lamanšským průlivem.
Hlavními vrcholy Julských Alp jsou:


Triglav (2 864 metrů), nejvyšší hora a symbol Slovinska
Škrlatica (2 740 metrů), druhá nejvyšší hora Slovinska
Mangart (2 679 metrů)
Jalovec (2 645 metrů) a další.

Triglav, nejvyšší vrchol v Julských Alpách, který měří 2 864 metrů nad mořem, je nejvyšší vrchol Slovinska. Názory na jeho původ a význam jména hory jsou rozděleny. Triglav s největší pravděpodobností odkazuje na tvar hory, hora může být pojmenována podle starého slovanského pohanského božstva Triglav – tři hlavy – nebe, země a podzemní říše – vrchol je rozdělený na tři kopce.
Z dálky můžeme vidět strukturu pouze dvoudílnou, kde Mali Triglav je druhý vrchol. Na severní straně se nachází zbytek Triglav ledovce. Triglav pohoří je ústřední součástí národního parku Triglav. Triglav je tak úzce spojen s legendou o Zlatorog (v překladu zlaté prosím).

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd