Tatry

Slovensko

Cestovatelské zápisky z návštěv našich sousedů. Jak se mají v Bratislavě. Proč navštívit Děvín. Co podniknout v Tatrách.
 

Pixmac000051579045 blava

Bratislava 04859 51

Tatry jsou oblastí, která je díky nejkrásnějším horám na Slovensku turisticky nejatraktivnější destinací. Vzhledem k ohromující kráse Tater jsou hojně navštěvovány domácími i zahraničními turisty.
Přírodní krásy, vysoké vrcholy a krásná horská jezera přitahují každý rok tisíce turistů, horolezců a lyžařů. Kromě krásné přírody je lákadlem pro turisty ozubnicová dráha, zvaná „zubačka", o které se zmíníme později.

Tatry lákají mnoho horolezců a lyžařů díky svému kouzlu, Tatry vás pohltí a vaše návštěva určitě nebude poslední.
Užijte si krásné procházky v oblasti Štrbského plesa nebo se vydejte na vysokou horskou tůru podél značených tras. Tatry jsou prostě výzvou pro každého turistu.
Tatry jsou pohoří na Slovensku, z geomorfologického hlediska se dělí na dva podcelky: Východní a Západní Tatry.
Podcelek Východní Tatry se dělí na okrsky: Vysoké Tatry a Belianské Tatry.
Podcelek Západní Tatry má okrsky: Roháče, Liptovské Tatry, Sivý vrch, Osobitá, Červené vrchy a Liptovské kopy.
Západní a Východní Tatry tvoří Tatranský národní park, nejstarší národní park na Slovensku, který vznikl v roce 1949 a zabírá plochu 73 800 hektarů.Fauna
Na území Tater se nachází mnoho zvířat, s některými z nich bychom se velmi neradi potkali. Patří mezi ně medvěd hnědý, vlk dravý, liška obecná, kočka divoká, rys ostrovid a další, jako například: kuny, lasice, jezevci a další druhy drobnějších hlodavců.
Příjemný pohled na kopce nám zpestří kamzík horský, který se nachází jak v oblasti pod 1000 metrů nad mořem tak i ve výši nad 2500 m n.m. Na skalách nenajde potřebnou potravu, proto je možné ho spatřit i v lesích níže položených.
Z ptáků – dravců – můžeme slyšet křik orla, sokola, káněte, poštolky, jestřába nebo krahujce. Další pták z čeledi tetřevovitých je tetřívek obecný, zvláště chráněný jako silně ohrožený druh.

Flora
Na území Tater roste téměř 1650 řas a sinic, 1200 druhů lišejníků, přes 700 druhů játrovek a mechů a 1400 druhů zelených rostlin, některé z rostlin se vyskytují pouze v oblasti Tater.
Tatranský národní park je ze dvou třetin zalesněný, z velké části jehličnany, ve vyšších polohách se vyskytují kosodřeviny.

Lázně
Bohatství v podobě termálních pramenů poskytlo možnost k rozvoji lázeňství a k budování aquaparků. Nejznámější a největší celoroční areál na Slovensku je Tatralandia Holiday Resort, nacházející se v Liptovském Mikuláši, obklopený Vysokými a Nízkými Tatrami.
Dalšími jsou Bešeňová (zde vyvěrá termální pramen s teplotou 60,5 °C), Aquacity Poprad, termální park Meander park Oravice.
Další zajímavostí, která se nachází přímo pod Liptovským hradem je osada Kalameny, která je známá díky volně přístupnému jezírku.
U termálního jezírka je sjezdovka, v zimě můžete lyžovat a koupat se v termálním jezírku.

Jezera
Jeden z nejkrásnějších pohledů je na horská jezera neboli plesa, která jsou v Tatrách ledovcového původu. V Tatrách na slovenské straně je jich 87, v Polsku 48. Nejhlubší a zároveň největší pleso na Slovensku je Veľké Hincovo pleso (rozloha 20,08 ha, hloubka 53 metrů). Druhé největší a známější je Štrbské pleso s rozlohou téměř 20 ha a hloubkou 20 metrů.

Jeskyně
Další velmi úchvatnou podívanou nám nabídnou jeskyně, kterých je v Tatrách 330, bohužel většina z nich nepřístupných veřejnosti.
Přístupné veřejnosti jsou:
- Belianska jaskyňa (délka 3829 metrů, hloubka 168 metrů)
- Demänovská jaskyňa slobody – nejčastěji navštěvovaná jeskyně, národní přírodní památka, která leží na severní straně Nízkých Tater, je nejdelším jeskynním systémem na Slovensku, délka 8497 metrů, hloubka 120 metrů.
- Demänovská l'adová jaskyňa – délka 2445 metrů, hloubka 57 metrů
- Važecká jaskyňa – jedna z nejznámějších jeskyní na Slovensku, délka pouhých 530 metrů

Vodopády
Při horské tůře nebo procházce můžeme obdivovat nádherné vodopády. Největší je Kmeťov vodopád (výška 80 metrů, šířka 1,5 metru), dále můžeme vidět krásu Vajanského vodopádu (výška 30 metrů, šířka 2,5 metru) a dalších menších vodopádů: Ťažký vodopád (10 m) , Hviezdoslavov vodopád (15 m), Obrovský vodopád (20 m), Vodopád Skok (25 m), Velický vodopád (30 m).

Doprava: lanovky a ozubnicová dráha
Tatry se mohou pyšnit nejen nádhernou, lidmi nezasaženou přírodou, ale i technickými zajímavostmi.
Patří mezi ně známá ozubnicová dráha neboli lidově zubačka. Zubačka je úzkorozchodná (úzkokolejná) dráha (rozchod 1 metr), která je v provozu mezi stanicemi Štrba a Štrbské pleso.
Již dříve tato jednokolejní dráha umožňovala místním lidem rychlejší a pohodlnější cestování ve složitém a prudkém terénu. V dnešní době si můžeme zpříjemnit výlet na Štrbské pleso (1346 metrů n. m.), cesta lokálkou bude zážitkem pro děti i dospělé.
V Tatrách najdeme lanovky sedačkové, kabinkové nebo visuté lanové dráhy, které umožňují turistům dopravit se na vrcholy jako jsou Lomnický štít, Lomnické sedlo, Solisko nebo na Skalnaté pleso.
Dalším druhem lanovky je pozemní, která vede ze Starého Smokovce na Hrebienok.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd