Bratislava

Slovensko

Cestovatelské zápisky z návštěv našich sousedů. Jak se mají v Bratislavě. Proč navštívit Děvín. Co podniknout v Tatrách.
 

Pixmac000051579045 blava

Bratislava 04859 51

Bratislava je moderní město,s bohatou historií, krásnými památkami, dechberoucími výhledy, lákavými kavárnami a restauracemi.Bratislava je malé velké město uprostřed Evropy, je to mladé město, které si střeží svoji historii. Keltové, korunovace rakousko-uherských císařů dokazují dlouhou a rozmanitou historii. Řeka Dunaj protéká přímo přes město a dodává Bratislavě unikátní atmosféru. Nově zbudovaná promenáda po pobřeží je perfektní místo k relaxaci po náročném dni. Bratislava získává svůj šarm také díky svým obyvatelům, kteří jsou přátelští a komunikativní. 
 
Michaelská brána

jediná zachovaná vstupní městská brána. Brána má 7 poschodí. Na vrcholu věže je umístěná socha archanděla Michaela, zabíjejícího draka.

Dóm sv. Martina
Všimli jste si již malých leštěných mosazných dlaždic, které jsou vsazené v chodnících? Věděli jste, že jich je 178? Tyto dlaždice ukazuji korunovační cestu císařů a králů. Cesta začíná v kostele Sv. Martina, kde bylo korunováno 19 králů od roku 1563 do roku 1830. Replika korunovační koruny je umístěna na věži katedrály. Korunovační ceremoniál končí na břehu řeky Dunaj na korunovačním kopečku,kde králové složili svůj slib ochrany země proti nepříteli. Každý rok v létě zde každoročně do Bratislavy vrací sláva a lesk korunovačních průvodů.
Trojlodní gotický kostel, postavený na místě původního gotického kostela. Portál představuje nejstarší renesanční architekturu na Slovensku.
 
Stará radnice

Její historie sahá k začátkům středověkého města, do 13. století. Původní románský dům rychtáře Jakuba. Nejkrásnější památkou je kaplička sv. Ladislava s jedinečnými nástěnnými malbami. Zde se nachází Muzeum města Bratislavy.

Primaciální palác

postavený namísto původního domu ostřihomského biskupství. Průčelí má přísně klasicistní fasádu. Vrch uzavírá impozantní černý železný kardinálský klobouk. Štít paláce zdobí řada alegorických soch, vyjadřující kardinálovy lidské vlastnosti a dosažené hodnosti. V paláci dnes sídlí primátor města. Na vnitřním náměstí je nádherná fontána sv. Juraje opletená pověstmi.

Grasalkovičův palác

Rokokový letní palác z roku 1760 postavený pro předsedu Uherské královské komory a poradce Marie Terezie - Antona Grassalkoviče. Přepychový palác byl místem vyhledávaným šlechtou pro společenské události. Dnes jsou reprezentační prostory sídlem prezidenta Slovenské republiky.
Kuriozity

V Bratislavě naleznete spoustu kuriozit. Mezi ně patří také sochy. Například Čumil, je věčně obklopen veselými turisty a spokojeně vyhlíží z kanálu. Schoner Náci mává svým cylindrem na kolemjdoucí a mnozí dnes netuší, že se opravdu dlouhá staletí pohyboval ve švihák ve fraku. Napoleonský voják, je další socha, která láká k oddychu a posezení na lavičce. Paparazzi jako živý, zvědavě vykukuje s fotoaparátem v ruce.
Posměváček - o Posměváčkovi koluje mnoho legend. Jednou z nich je, že v období středověku žil člověk, který zpoza záclony pozoroval lidi na ulici.
Děti uvítají návštěvu mezinárodního domu Bibiana, ZOO nebo Dinoparku. Po Bratislavě Vás proveze vláček Prešporáček. Proč se jmenuje Přesporáček se dozvíte na našem zájezdu :-)

Hrad Děvín

Děvín patří k nejvýznamnějším historickým místům ve střední Evropě. Leží na prastarých dunajských brodech na křižovatce Podunajské a Jantarové cesty. Spolu s krásou přírodní scenérií v bezprostřední blízkosti hlavního města Slovenska Bratislavy přiláká každý rok tisíce návštěvníků celého světa. Atraktivní poloha Děvína vytvářela z tohoto místa strategicky význačný bod od začátku jeho osídlení. Nejstarší památky pocházejí z mladší doby kamenné, nejnovější výzkumy v severovýchodní části doplňují starší poznatky o osídlení výšiny lidmi badenské kultury. Funkce Děvína nezanikla ani ve starší době železné, kdy zde stála opevněná osada. Ve 4 až 3. století hrají důležitou roli v Evropě Keltové a přicházejí také na Děvín. Sídlili zde přibližně 100 roků. Sídlo bylo zničeno v 1. století germánskými družinami. Koncem 1. století před Kristem Římané posunuli hranice své říše až na střední Dunaj. První Slované začali pronikat na území v 6. století. Na začátku 13. století vznikl na Děvíně raně středověký královský hrad. Jádrem byla šestiboká obytná věž, pravděpodobně třípodlažní. Poté se vystřídalo na hradě několik šlechtických rodů a roku 1527 propůjčil císař Ferdinand I hrad uherskému palatinovi Štefanovi Batorymu. Roku 1635 získali hrad Pálfiovci. Na začátku 19 století se Bratislava a její okolí stává dějištěm napoleonských válek, to mělo pro Děvín tragické následky, v roce 1809 jej francouzští vojáci podminovali a vyhodili do ovzduší. Od této doby hrad chátral. Hrad nebyl v 19. století již ani panským sídlem ani vojenskou pevností, ale postupně se stával romantickým symbolem dávné slávy a inspirací pro mnoho umělců.

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd