Baroko na osm? Salzburg.

Rakousko

Cestovatelské čtení o Rakousku. Kde se ukrývá srdce Habsburků? Vídeň: město císařů. Jak to chodí v Rakousku o Vánocích?
 
30243470 mJsou města, kde můžete bloumat týden a nezanechá to ve vás nic. A jsou města, kde je toho tolik, až vám přecházejí nejen oči, ale i uši a taky chuťové pohárky. A do této druhé kategorie patří jednoznačně rakouský Salzburg! Ideální téma na školní výlet a přesvědčíte se na vlastní smysly.

Na skok do metropole soli a hudby

Divíte se, proč v Salzburku jednomu přecházejí nejen oči, ale také uši?

No ano, vždyť je to město hudby. Mozartovo město! Narodil se zde, a tak zde také najdete jeho rodný dům - a zároveň jedno z nejnavštěvovanějších muzeí světa. 

Mozartův rodný dům: http://www.mozarteum.at/museen/mozarts-geburtshaus.html

mozart

Nezapomeňte navštívit Mozartův rodný dům v Obilní uličce číslo 9 (Getreidegasse 9)

Po celém městě se z otevřených oken line klasická hudba, koncertní síně zde nezahálejí a dělají muzikantské branži čest 365 dní v roce. Točila se zde muzikálová perla The sound of music (1965). Dodnes sem jezdí fanoušci obdivovat scenerie, kde se točil. Film získal 5 Oskarů a kdo říká, že není dobrý nápad pustit si po cestě do Salzburku tenhle hudební spektákl v autobuse pro ukrácení cesty?

Nesahejte na ty exponáty, kurnik!

Tak tohle si ušetříte. Jak už tak mají Rakušané ve zvyku, v muzeích, kde se počítá s dětskými návštěvníky, jsou expozice vytvářeny interaktivně. Ať už vás bere příroda, historie nebo obrazy, tady si muzeum vyberete. Při salzburské cestě s dětmi je hřích vynechat Haus der Natur. Dospělý doprovod tak nemusí v jednom kuse freneticky syčet “nesahejte na ty exponáty, kurnik!” a může si prohlídku taky užít.

Haus der Natur:  https://www.hausdernatur.at/en/

Je libo více muzeí?

S dětmi se počítá také při prohlídkách středověké Hohensalzburg, jedné z nejzachovalejších pevností Evropy. Tato dominanta shlížející otcovsky na své město má pro jednotlivé školní stupně uzpůsobené prohlídky - děti přece ocení víc dobových historek ze života než data a dlouhatánská jména středověkých celebrit, že. 

Na Hohensalzburg si vyčlente minimálně 2,5 hodiny. 

A komu by to nestačilo, nabízí se:

Památky kam se podíváte (i kam nedohlédnete)

Salzburg dodnes vypadá jako za Mozarta, tedy jako v době dobře před 250 lety.
Pozvedněte zrak k barokním kopulím s pevností na horském útesu v pozadí - kulisa, na niž byli místní arcibiskupové po staletí právem hrdí. V místní katedrále svatého Ruperta a Virgila (nebo také Salcburském dómě) je klenot v podobě Mozartovy křtitelnice. Jako několikadenní miminko byl pokřtěný právě zde.

20150606 162000

Všimněte si, koruny posazené na hlavě panny Marie. Ve skutečnosti je umístěná na fasádě dómu a vy musíte najít správný bod na náměstí, abyste si mohli tuhle fotku udělat také. 

Když bude potřeba zklidnit rozjívené výletníky, zenový klid vyzařuje zámek Mirabell s luxusními zahradami. Děti možná zaujme historie této palácové krásky - nechal ji totiž postavit arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau pro milenku Salome, s níž se radoval z 15 ratolestí. 

Autobusový zájezd Berchtesgaden, Hitlerovo Orlí hnízdo, Salzburg

20150606 142533

Zahrady zámku Mirabell jsou překrásné. Kvetou od jara do podzimu. Zámek nechal postavit jeden z biskupů pro svoji milenku, se kterou měl 15 dětí. 

Fešnými zahradami oplývá také zámek Hellbrunn. Průvodce během výkladu pouští roztodivné vodní hrátky a ukryté trysky, které nicnetušící návštěvníky nečekaně kropí. Prohlídky jsou tedy velmi oblíbené, jen dětem na dobu hellbrunnského putování uvalte embargo na mobily a foťáky. 

20160608 161837

Hellbrunn musíte vidět. Tohle děti ocení. Průvodce zná tajná ovládání k rafinovaně ukrytým tryskám. Vždy vás dostane a hodně se nasmějete. Super atrakce. A nebojte. Když nepřeje počasí, kropí  velmi decentně.

Káva, dorty & spol.

Máte pravdu, ze vší té kultury člověku vyhládne. V gastronomickém ráji jménem Salzburg žádná tragédie, naopak. Navštivte nejstarší rakouskou kavárnu Café Tomaselli. Už od roku 1700 tu servírují nejlahodnější štrůdl, jaký doma asi upečete jen stěží. A přímo naproti najdete kavárnu Café Fürst, kde kdysi vynalezl cukrář Paul Fürst ony proslulé pralinky s košilatým jménem. Mozartovy koule získaly v roce 1905 na pařížské světové výstavě zlatou medaili a od té doby jsou kulinářským fenoménem (a my dodáváme - také báječným suvenýrem).

33211896 m

Typické Salzburger Nockerl. Něco jako naše pusinky. Musíte vyzkušet. 

Nejen v centru to žije

Málokteré město má tak zajímavé okolí. Kromě již zmiňovaného zámku Hellbrunn se dá školní zájezd do Salzburku spojit na zpáteční cestě třeba s návštěvou Orlího hnízda (horským útočištěm Adolfa Hitlera) nebo některého z okolních solných dolů.  Doporučujeme dvoudenní variantu. 

30243470 m

 

 Školní nebo kolektivní zájezd Salzburg
Autobusový zájezd Berchtesgaden, Hitlerovo Orlí hnízdo, Salzburg
 
 
 
 Rakouské zahradní unikáty

graz gardenZapálený duch a šikovné ruce Habsburků vybudovaly v celé zemi mnoho skvostných zahrad. Zážitkové, okrasné, selské, japonské, naučné, klášterní, ekologické i zeleninové. Tyto unikáty přežívají dodne...

 
 
 
Vídeň aneb zítra je také den

Fotolia 77699381 XSVídeň, známá jako brána mezi východní a západní Evropou, je přímo napěchovaná historií, kulturou a tradicí. Je tedy s podivem, že většina z nás ji proběhne za jeden den. Jedna památka střídá druhou...

 
 
Barokní Schöbrunn konkuruje Versailles
Barokní Schönbrunn konkuruje Versailles

Fotolia 55065857 XS schoenrunnChystáte se do Vídně? Připište si na seznam rakouských krás zámek Schönbrunn. Letní sídlo Habsburků, Marie Terezie i známé císařovny Sisi. Jen 20 minut od samého centra Vídně. Nenechte si ujít kouz...

 

Byli s námi v Rakousku

     

Školní zájezdy do Rakouska

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd