Odhalme lesk jedné z perel na náhrdelníku zvaném Dunaj

Rakousko

Cestovatelské čtení o Rakousku. Kde se ukrývá srdce Habsburků? Vídeň: město císařů. Jak to chodí v Rakousku o Vánocích?
 

wachau zurnalPředstavme si Dunaj jako náhrdelník Evropy. Navléknuto je na něm mnoho perel. Dýchněme a odhalme dnes lesk jedné z nich.

Údolí Wachau

Nachází se nedaleko Vídně, západním směrem. Od roku 2000 zapsáno na UNESCO. 30 kilometrů dlouhé údolí mezi městy Krems (Kremž) a Melk (česky Medlík).
 

Dürnstein. Vězení anglického krále Lví Srdce 

Bývá první zastávkou. Středověké město, s úzkými uličkami, kde projedou sotva malá auta. Obchůdky, vinařství, středověké krčmy.

Nad malým městečkem se tyčí na skále ruina hradu Dürnstein. Pověst říká, že na tomto hradě byl vězněn král Lví Srdce, když jej zatkli na útěku z křížové výpravy. Byl prý nalezen zpěvákem Blondelem který začal zpívat známou melodii pod věží, kde byl vězněný král.
Barokní perlou je také kostel s klášterem uprostřed města.
Tip: Děti se potřebují většinou trošku vydovádět. Doporučujeme výstup do strmého kamenitého kopce. Děti se zahřejí, na kopci si prohlédnou tajemnou zříceninu hradu a pokochají se nádhernými výhledy do okolí.

20140614 151256

Durnstein - zřícenina hradu, skýtá krásné výhledy a příjemný výšlap

Melk. 1000 staré benediktinské opatství v barokním hávu.

Město by zajisté nezískalo svoji slávu nebýt velkolepého benediktinského opatství s monstrózním klášterem a přepychovým barokním kostelem. Tradice tohoto kláštera již více než 900 let. Mniši ze vítají turisty a ukazují historii kláštera, skvosty kostela, předvádějí své byliny v klidných a romantických zahradách. Navíc je zde škola pro 900 dětí.
Tip: Pokud půjdete do kláštera, určitě si vezměte česky mluvícího průvodce, nebo tlumočníka. Dozvíte se spoustu zajímavostí. Výhodnější je koupit vstupné kombinované do kláštera, na vyhlídkové bašty i do zahrad. Nutné objednávat pro skupiny předem.
Dětem zpestří pobyt v zahradách hledání japonské zahrady a jeho náčrt.

Zájezd údolí Wachau jako školní výlet


DSC 0116

V zahradách mnichů v Melku najdete i tehto čínský altánek

Plavba lodí. Nestačíte mačkat spoušť foťáku.

Vrchol dne určitě patří plavbě lodí. Hodinový úchvatný zážitek na luxusní lodi s restaurací a vyhlídkovou plošinou. Není třeba si však nic objednávat. Personál respektuje všechny zákazníky a je znát, že jsou rádi, že jste využili jejich loď k dopravě po krásném Dunaji. Hodinová plavba ukáže hrady, zříceniny a vesničky z jiné perspektivy. Nebudete stačit mačkat spoušť foťáku.
Zříceniny , hrady, strážní dveře a kláštery
Aggstein a pověst o loupeživém rytíři, který přepadával lodě na Dunaji. Navštívit můžete také majestátní klášter Göttweig. Strážní věže jsou po celé oblasti hojně rozeseté.

Kremž

Klidné provinční romantické městečko. Rozchod na závěr dne žáci ocení. Nezapomenou tak koupit maminkám Kremžskou hořčici. Byl zde nalezen hrob ročního dítěte, starý 27 000 roků.

Wachau 2012 14

Historické domy v Melku

Venuše Willendorfská

V roce 1908 objevena při stavbě železnice. Velkolepý archeologický nález. Nejslavnější kus historického fondu Přírodovědného muzea ve Vídni. Soška je z vápence a je 11 cm vysoká. Její stáří je odhadováno a 20 000 - 25 000 roků.
Tip: úkol dětem může být nakreslení Venuše podle fotografií.
Festivaly, ohňostroje,vinobraní...
Oblast je bohatá na kulturní akce. Počínaje Jarem ve Wachau - ochutnávky vín, připadající na první květnový víkend. Pokračujeme slavnostmi meruněk, ohňostroji, vinobraním a podzimním křtem vín. Nezapomínáme na Maraton ve Wachau.

Víno, kremžská hořčice a jakostní meruňky


Znalci celého světa oceňují víno z Wachau jako jedno z nejlepších. Strmé vinice, směřované ke slunci a unikátní podmínky dávají dozrát těm nejlepším bílým vínům. Známé jsou také výtečné meruňky, dosahující skvělých chutí, pyšnící se oceněním Jakostní meruňka z Wachau. Z meruněk se zde dělá vše: mastičky, mýdla, kořalky, knedlíky, marmelády, čokolády, bonbony. Najdete je prostě všude.
A víte, že Kremžská hořčice je zjemňována vínem, nikoliv octem jako jiné druhy této pochutiny? Nezapomeňte si ji koupit. 

 

DSC 0032

 

Zájezd údolí Wachau jako školní výlet

 

 

Česky Podyjí, "rakousky" Thayatal

hardeg1Nejmenší a přesto fascinující národní park na obou březích Dyje, třpytivý svět drahokamů či středověký hrad Hardegg za ostnatým drátem. Že nechcete skončit v nejlepším? Dejte si nášup. Hoďte minci...

 

Rakouské zahradní unikáty

graz gardenZapálený duch a šikovné ruce Habsburků vybudovaly v celé zemi mnoho skvostných zahrad. Zážitkové, okrasné, selské, japonské, naučné, klášterní, ekologické i zeleninové. Tyto unikáty přežívají dodne...

 

Barokní Schönbrunn konkuruje Versailles

Fotolia 55065857 XS schoenrunnChystáte se do Vídně? Připište si na seznam rakouských krás zámek Schönbrunn. Letní sídlo Habsburků, Marie Terezie i známé císařovny Sisi. Jen 20 minut od samého centra Vídně. Nenechte si ujít kouz...

 

Byli s námi v Rakousku

     

Zájezdy do Rakouska

 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd