Krakov. Tepající srdce Polska.

Polsko

Cestovatelské perličky z návštěv Polska. V čem se podobá Brno a Krakov? Bigoš budete jíst lžící nebo vidličkou? 
 

Fotolia krakov

Pixmac000068775405

krakovFantastické město polských sousedů? Pro nás Čechy na dosah a mnohem lepší než oficiální polská metropole! Tohle město má totiž říz. Máme několik trumfů v rukávu, které jednoznačně mluví pro následující doporučení: sbalte třídu a užijte si školní výlet v Krakově. Portál priceoftravel.com i v roce 2017 vyhodnotil Krakov jako evropskou jedničku pro cestovatele pro přátelské ceny a všechno, co město nabízí, přitom však bez zbytečných davů.
 
 

Metropole jak zákon káže

 • druhé nejlidnatější polské město (skoro tři čtvrtě milionu spokojených obyvatel) a v počtu turistů dokonce číslo 1
 • město s největším počtem památek v původním stavu - historické centrum Krakowa bylo zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO
 • Krakov byl do roku 1596 hlavním městem Polska
 • je zde 2. nejstarší univerzita střední Evropy, jen o 16 mladší než ta pražská - studoval tu třeba Mikoláš Koperník nebo Jan Pavel II.
 • Krakované mají největší aquapark v Polsku s největším tobogánem v Evropě

Něco mezi Vídní a Florencií, ale žádná kopie - hrdý originál!

Památkami je město nadité k prasknutí. Hlavní náměstí (Rynek Glowny),se stavbami všech uměleckých slohů od románského po baroko pulzuje životem po celý den. Zažijete autentickou atmosféru, proto je oblíbený nejen u turistů ale i místních. Všudypřítomné zahrádky kolem celého náměstí lákají úctyhodnou nabídkou druhů piv, ale i abstinenti a děti se zde mohou oddat závislosti - totiž na čokoládě. Horkou dobrotu vám zde naservírují i s dost neobvyklými příchutěmi, záleží na vaší degustátorské odvaze.

Dotkněte se dějin na Wawelu

Hrdá dominanta hrad Wawel shlíží na město už od 10. století. Stojí zde také katedrála, korunovační místo a pro silně věřící Poláky duchovní svatyně. Wawel je takový polský symbol národní identity. Podobně jako čeští školáci z celé republiky putují na Pražský hrad, polské děti se jezdí dotknout dějin na Wawel. Návštěvnickým magnetem je tu Dračí jeskyně (Smocza Jama), v níž z kovové tlamy draka dští oheň. Socha poukazuje na pověst o sedmihlavém drakovi, který sužoval okolí, ale udatný král Krak pomocí lsti saň skolil a založil Krakov. 

wawel

Hradní komplex na Wawelu. 

Hezkou procházku vám zaručí Královská cesta. Přijížděli po ní do Krakova panovníci z Varšavy ke korunovaci. Součástí cesty je Floriánská ulice přímo v historickém srdci Krakova. Dnešní poutník si může energii dodat ve spoustě kaváren a útulných restaurací, které ulici lemují jako krajka. Ulice končí Floriánskou bránou. Ta byla součástí středověkých hradeb. Většina byla stržena v 19. století, ale zbývá část zvaná Barbakan postavená v orientálním arabském stylu.

barbakan

Pozůstatky středověkéno opevnění. Barbakan.

Kostely a spol.

Už padla zmínka, že Poláci jsou velmi věřící národ. Nepřekvapí tedy, že i Krakov je doslova prošpikovaný kostely. Za zmínku stojí hlavně kostel Mariacki (kostel Panny Marie) nebo již zmiňovaná katedrála na Wawelu. 
 

Pořád ty hrady, kostely… ach jo

Ano, študáci budou brblat, pokud by je člověk táhl od jednoho chrámu ke druhému. Představme jim tedy trochu jiný druh historie - třeba židovskou čtvrť - Kazimierz.magickou atmosféru, pozůstalé synagogy odráží tragédii 20. století. Objevujte si bludiště ulic a děti se u toho mohou dozvědět o osudu Židů za 2. světové války. Před ní byl Krakov židovským centrem, ale po vyvraždění v nacistických táborech zůstala čtvrť opuštěná a chátrala a chátrala… až přišla 90. léta a místo opanovali umělci a intelektuálové a Spielberg zde natočil Schindlerův seznam. Pokud ještě před výletem do Krakova dětem film pustíte a pak si místa projdete, máte jejich pozornost v kapse. 

A ještě jednu “nekostelovou” památku přihodíme - překrásnou historickou tržnici jménem Sukiennice. Pěkně v centru na hlavním náměstí, žádná otravná zacházka.

sukiennice

Budovu tržnice nepřehlédnete

Muzea, která stojí za pozornost

Muzeum moderního umění

 • Czartoryski Muzeum  - největším lákadlem je polský národní poklad Dáma s hranostajem od samotného Leonarda da Vinciho
 • Schindlerova fabrika - slavná továrna Oskara Schindlera, jehož osud inspiroval Spielberga k natočení Schindlerova seznamu. Továrník v ní zachránil přes tisíc Židů, kteří by jinak skončili v koncentračním táboře. 2010 v bývalé továrně otevřeli expozici “Krakov v době nacistické okupace” a děti si jejím prostřednictvím mohou živě představit tehdejší situaci.
 • Národní muzeum v Krakově
 • Historické muzeum Krakov
 • Muzeum letectví - přes 200 exponátů historie letectví
   

Krakov, Mekka pro požitkáře

A protože návštěva muzea, historická data a kilometry nachozené po památkách spolehlivě uondají, je dobré posilnit se něčím za odměnu. Specialitou krakovské kuchyně jsou preclíky zvané obwarzanky a jsou k mání v pojízdných stáncích téměř na každém rohu.

A pokud byste zatoužili po nějakém smysluplném suvenýru, pak volte čokoládu nebo jantar - vedle nevkusných kousků se tu dají koupit opravdu kvalitní šperky.

Ať se vám v Krakově líbí!

Račte si vybrat jeden z našich školních zájezdů a přesvědčte se o jedinečnosti Krakova sami!

Varianty školního zájezdu

Jednodenní Krakov - samostatně nebo lze spojit Krakov a Vělička, Krakov a památník Osvětim

Dvoudenní Krakov - spojený s návštěvou solných dolů Vělička, KalvárieZebrzydowska, památníku Osvětimi nebo rodného domu Jana Pavla II. Od vzdálenosti 350 km doporučujeme volit dvoudenní variantu.

 Školní nebo kolektivní zájezd Krakov
 

wroclav

Krásné zámky s bohatou historií, pevnosti se šrámy válek, výtvory umělců i matky přírody. Seznamte se s Dolnoslezským vojvodstvím. Zemí ovlivněnou válkami a nezvanými hosty, kteří se na nic neptali...

 
DSC 0065

Osvětim, synonymum lidského utrpení a strádání. Původně jako nástroj teroru pro Poláky, později pro celou Evropu. Zaměřeno na Židy, Romy a všechny, kteří se režimu nehodili. Přestože jsem navštívil...

 

DSC 0180Kaple vytesaná ze soli a telefonní signál 120 metrů pod zemí. Krakovský drak a jeskyně Dračí jáma. Rodný dům Jana Pavla II jedno z nejvíce srdcervoucích míst na světě - Osvětim. Vše pod patronátem...

 

Byli s námi v Polsku

     

Školní zájezdy do Polska

 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd