Co má společného Krakov a Brno?

Polsko

Cestovatelské perličky z návštěv Polska. V čem se podobá Brno a Krakov? Bigoš budete jíst lžící nebo vidličkou? 
 

Fotolia krakov

Pixmac000068775405

Co má Brno společného s Krakovem? Myslíte, že nic? Přinejmenším velmi podobnou legendu o hrůzném drakovi. Posuďte sami. Kdysi dávno, za panování krále Kraka měl krakovský lid velké trápení s drakem. Zabydlel se pod zámkem a zužoval lid, požíral zásoby a jinak zlobil a trápil místní občany. Nikdo nebyl sto se draka zbavit. Byla to hrozná příšera.

Jednoho dne se objevil švec. „ Králi, mám nápad. Zabijeme berana, stáhneme z kůže a vycpeme kůži sírou". Jak to bylo dál, tušíte sami. Vycpaného berana předhodili drakovi, drak jej sežral, zapíjel vodou a ve finále byl roztrhán velkým třeskem. Od té doby žili lidé na kopci Wawelu šťastně a švec šil po dlouhá léta boty z dračí kůže. Dostal za ženu královu dceru a vystrojili velkolepou svatbu. Polský Krakov má 756 000 obyvatel a leží na řece Visle. Nejstarší část se nachází na Wawelském návrší. Naleznete zde více než 6 tisíc historických objektů. Na Wawelském návrší se nachází katedrála, Královský hrad a Dračí jáma. Ve městě potom navštívíme Krakovský rynek, neboli Hlavní náměstí, je největší středověké náměstí v Evropěs Mariánským kostelem, dále kostel sv. Vojtěcha a zajímavou budovu Sukiennice. Dále Radniční věž, pomník Adama Mickewicze a pamětní desky. Centrum města a Wawel byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1978.

Barbakan v Krakově – jedna z mála zachovalých částí někdejšího městského opevnění. Zajímavá gotická stavba s tloušťkou zdí až 3 metry.
Kazimierz – bývalá židovská čtvrť, kde se nachází několik synagog.
Radniční věž – jedna z dominant Krakova, vysoká 70 metrů

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd