Plnotučná Budapešť za babku. Foťák nutný.

Maďarsko

Cestovatelské čtení o Maďarsku. Kde se ukrývá ruka prvního krále Maďarů? Kolik mostů je v Budapešti. A co si určitě dát v Maďarsku k jídlu.
 

Budapest 45103320

visegrad

DSCF5437Čím více na východ, tím méně turistického pohodlí a luxusu? Možná. Občas. Co je však ubráno na luxusu, to vyvažují mnohonásobně zážitky. Historické, kulturní, kulinářské, lidské...Zážitky v plnotučném v balení a většinou za rozumné peníze. 

A Budapešť je právě taková.

 

Gellertův kopec. Čarodějná vyhlídka na Budapešť. 

Vyšlápněte na mystikou opředený vyhlídkový bod. Odkud budete mít celou Budapešť jako na dlani. Stanete v samotném srdci bájného místa místo čarodějnických sněmů a tajných spolků. Víte, že právě odtud byl svržen do řeky svatý Gellert? Zatlučený v sudu během povstání v Uhersku v 11. století. 

vyhlidka

Vyhlídky na Budapešť jsou ohromující. Tahle je z Gellertova kopce, na kterém se nachází pevnost Citadela. 

Za čerstvými chutěmi do tržnice

Jste-li milovníky dobrého jídla, rozhodně nevynechejte návštěvu nejstarší tržnice v Budapešti. Vásarcsarnok sídlí v památkové budově, ve které se probouzí život již časně zrána. Takže, pokud jste si dali za úkol nakoupit především „chutné a voňavé“ dárky pro nejbližší, tak vyrazte již za ranního kuropění. Je libo čerstvá tresčí játra nebo snad živé čerstvě ulovené ryby? Nebo se vám sbíhají sliny nad věhlasnými surovinami maďarské kuchyně – paprikou, sušenými paprikovými lusky, uzenými klobáskami, salámy nebo naloženou zeleninou všech druhů... Polkněte a nenechte si ujít pravou maďarskou pálenku.

Tip: sejděte po schodech dolů do tržnice. Desítky dalších stánků s živými rybami a naloženými paprikami. 

trznice

 Budapešť pro veřejnost či jako školní výlet

trznice2

Paprika ve všech formách, klobásy, kabanosy, čabajky, kachní i husí játra, likéry, vína, ovoce a zelenina.

Bazilika svatého Štěpána

Třetí největší stavba Maďarska, která se proslavila i díky mumifikované pravici prvního uherského krále a světce Štěpána, jež je uložena v relikviáři. Majestátní stavba čistých linií s nádhernou kopulí s 96 metry čisté výšky, pojme neuvěřitelných 8 500 návštěvníků. Můžete obdivovat zvuk šesti zvonů nesoucích jména světců nebo honosné sochy, obrazy a malby na skle od maďarských umělců.

Tip: kupte si lístek a vyjeďte si výtahem do kopule. Výhledy ohromné.

Fotolia 87812106 XS Budapest basilika

Pohádkový zámek Vajdahunyad

Bude se vám zdát, že jste se na okamžik ocitli přímo v pohádce. Za svůj úžas poděkujte architektům stavby, kteří se pokusili vměstnat do jediného místa repliky nejvýznamnějších staveb Maďarska. Na oslavu tisíciletého příchodu Maďarů do Karpatské kotliny vytvořili opravu náramnou podívanou, až oči přecházejí. Pohádkovou stavbu zasazenou do monumentálního lesoparku si nenechte ujít.

vajdahunyad

Pohádkový zámek oblkopený jezerem a lesoparkem.

anonymous

Kronikář beze jména...Anonymous. Prý nejfotografovanější objekt Budapešti. 

anonymous1

Trošku děsivé, nemyslíte?

Budínský hrad, sídlo uherských králů

Královský hrad na pravém břehu Dunaje je součástí Světového dědictví UNESCO. Monumentální perla Dunaje z 13. století vyzývá k návštěvě Maďarské národní galerie nebo Historického muzea v Budapešti. Na hradní vrch si vyčleňte alespoň půl dne a zajděte se podívat na staré město až k národnímu archívu. Potkáte spoustu zajímavostí a skvostů utajených v uličkách, bez davů turistů.

Tip: Navštivte Muzeum Vojenská nemocnice. 

Fotolia 84048242 XS buda castle

Andrássyho třída. Luxus v délce 2,3 km

Noblesní třída, postavená po vzoru pařížských bulvárů je přímo napěchovaná kavárnami, restauracemi a luxusními obchody. Pouhé dva a půl kilometru pod patronátem UNESCO denně hostí tisíce turistů popíjející přes den kávu a večer divoké maďarské víno. 

Budapešť? To je hodně muziky za málo peněz

Kníže temnot na Budínském vrchu 

Bojíte se občas rádi? Tak se zatoulejte na Budínský vrch, do zákoutí starobylého labyrintu. Potemnělé strašidelné podzemní chody vás dovedou až k samotnému knížeti temnot – hraběti Dráculovi. Strach zaručen! Protože, kdo by se nebál jít zcela sám černočernými uličkami labyrintu? Pozor, ať se neztratíte!

Budapešťský parlament s originály korunovačních klenotů

Připravte se extra bezpečností prověrku. Budapešťský parlament a korunovační klenoty jsou střeženy jako oko v hlavě. Korunu, jablko i meč střeží nepřetržitě dva vyškolení drábové. A kdyby přišlo zemětřesení? Žádný problém. Korunovační klenoty si hoví ve vitríně, která je odolná i proti otřesům země.

Tip: Ušetříte čas, pokud u sebe nebudete mít žádné ostré předměty, nůžky, nožíky nebo spreje. 

 Budapešť pro veřejnost či jako školní výlet

Plavba lodí po Dunaji

Tohle je ta pravá třešnička na dortíku. Počkejte, až se setmí a naloďte se na součást hromadné dopravy Budapešti. Nastupte na loď a plavte se po Dunaji. Je sice pomalejší než metro, ale pokud nikam nespěcháte...užijete si výhled na mnohé pamětihodnosti (parlament, Budínský hrad, Řetězový most...) jako na dlani.Vyhlídková plavba po Dunaji

Tip: Nejlepší když se šeří, když ještě není černo černá noc a začínají se rozsvěcovat památky podél pobřeží. To budete mít fotky, jako nikdo jiný.

Doprava na 8 000 m2

Jedna z nejstarších historických dopravních sbírek Evropy. Muzeum dopravy. Železniční modely, lodě, vory, automobily, letadla, stíhačky či koňské kočáry na 8 000 m2.

Staňte se řidičem lokomotivy

Vše, co kdy jezdilo po kolejích. Včetně parní lokomotivy z roku 1877, motorového vlaku z roku 1930 a jídelního vozu postaveného v roce 1912 na oslavu slavného Orient Expressu. Převlékněte se za řidiče parního stroje nebo se vyzkoušejte šoférovat drezínu či tramvaj. Výstava je striktně interaktivní, takže pánové i děti nepřijdou zkrátka.

Nacismus a komunismus v domě Teroru

Dokumentuje desítky let nacistického a komunistického teroru v Maďarsku. Za podpory moderních multimediálních prvků a světelných efektů odhaluje zločin obou diktatur.

Tropicarium. Centrum vodní havěti

Obrovské rybí centrum plné vodní havěti. Stovky exotických zvířat na bezmála třech tisícovkách metrů čtverečních. Hned v sousedství obchodního a nákupního centra. Pro školní výpravy ideální zakončení výletu. 
 
Maďarská metropole koncentruje monumentální zážitky v nepřeberné škále.

Více než 700 živočišných druhů na 11 ha

Jelikož je budapešťské ZOO umístěno téměř v centru, odpadají starosti s dopravou. Zejména, když cestujete s bandou dětí. Můžete obdivovat živočišnou říši 7 kontinentů nebo si odpočinou ve stínu rostlin botanické zahrady. A protože děti očekávají zážitky všeho druhu, buďte připraveni. Na možnost krmení slonů, jízdy vláčkem nebo kočárem, jízdy na ponících, bloudění v labyrintu nebo koutku s domácími zvířátky... Kdo nepadne a vydrží, může vstoupit do domu her nebo obdivovat voskové dinosaury či jiné prehistorické tvory.

Orlí vrch. Oáza v centru města

Ač je to k nevíře. V této přírodní rezervaci uprostřed města, žijí i naprosto výjimečné druhy živočichů a rostlin zcela v harmonii. Ojedinělá oáza ve středu města s poutavý výkladem nadšených přírodovědců.

Lanová dráha na parní pohon

Lanovka na Budínský vrch začala jezdit před 141 roky a jezdí dodnes. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a začleněna do klasické městské dopravy. Za 63 sekund urazíte 95 metrů a překonáte 40 stupňové stoupání. Za tu dobu vám dvoumiliónová Budapešť leží přímo u nohou.

 Budapešť pro veřejnost či jako školní výlet

Cirkus 

Kamenný cirkus s více než dvousetletou historií. Očekávejte tradiční programy s veselými klauny, panáčkujícím zvířaty, zručnými žonglíři a ohebnými akrobaty. Po celý rok. Od středy až do neděle.Historický cirkus

Millenaris park. Palác zázraků

Palác zázraků je vědecké centrum, které si vaše děti zamilují. A nejen ony. Dokáže potrápit smysly dětí i mnohých dospělých. Ponoříte se do rozluštění více než stovky záhad, logických her, vědeckých pokusů i přírodních klamů.

Jeskyně

V Budapešti existuje více než dvě stovky přírodních jeskyní. Vytvořených termální vodou, která zde proudila po milióny let. Nicméně pouze 4 z nich jsou plně přístupné pro návštěvníky. Prohlídka trvá 40 minut, takže ji zvládnou všechny věkové kategorie.

Semmelweisovo muzeum historie medicíny

Unikátní expozice léčení vývoje a pokroku medicíny. Bylo otevřeno na počest Filipa Semmelweise, maďarského lékaře, který objevil příčinu horečky omladnic.

Zwackovo Unicum muzeum 

vynálezce unikátního bylinného likéru UNICUM. Možná proto se říká cvakni si. V muzeu se dozvíte, jak se vyhlášený maďarský likér vyrábí, zhlédnete film o rodině Zwacků, podíváte se do sklepů a nesmí se zapomenout ani na ochutnávku likéru. 

Matyášův kostel

Kostel pojmenovaný po renesančním králi Matyáši Korvínovi. Zde proběhla jeho svabta s Beatrice Neapolskou. Kostel korunovační i svatební, který na konce 19. století dostal konečnou novogotickou podobu. Právě zde byla Sisi a František Josef I korunováni uherskými panovníky.

Tip: vstup je placený ale stojí rozhodně zato. Překvapí vás trošku exotický interiér kostela. 

DSC 0024

 

Železnice pro malé strojvůdce

Tuto úzkorozchodnou železnici s 198 metrovým tunelem mají povoleno obsluhovat výhradně děti ve věku 10 až 14 let. Mají na starosti vše od řízení vlakového provodu přes vypravování vlaků ze stanic až po kontrolu jídzdních dokladů ve vlaku.

 

Budapešť a její naleštěné vitríny

71425458 sI Budapešť je hotová muzejní a galerijní vitrína i při obyčejném toulání se městem. Nabízíme chuťovku několika (i netradičních) muzejních příležitostí, degustujte:

Maďarská národní galerie, vyčerpávající krása

 

3 pilíře maďarské národní hrdosti

vysehrad

Kam cestujete nejčastěji, když se řekne Maďarsko ? Do Budapešti přece! Ale proč její návštěvu neopepřit něčím novým? Přichystali jsme pro vás k probádání 3 zapomenutá místa, která jsou od Budapešti...

 

Budapešť. Paříž východu. Perla na Dunaji.

Budapest 45103320Takové jsou přívlastky Budapešti. 9. největší město Evropské Unie. Bezmála 2 milióny obyvatel. Hlavní město, od roku 1873. A rovněž...Město mnoha tváří. Pro školní výlet ideální.  ...

 

Termální lázně nejen v Maďarsku

 
Termální perly Evropy clanekKdyž se řekne termály. Co se vám vybaví....?

Podzim, sychravo, odpočinek, péče o tělo, oddech, Maďarsko, Slovensko či jiné země?Ano. Všechno to jsou synonyma termálních lázní. A opravdu, právě v Maďarsku, zemi termálů, je nejvíce horkých pramenů v Evropě.

 
 

Byli s námi v Maďarsku

     

Zájezdy do Maďarska

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd