Budapešť. Paříž východu. Perla na Dunaji.

Maďarsko

Cestovatelské čtení o Maďarsku. Kde se ukrývá ruka prvního krále Maďarů? Kolik mostů je v Budapešti. A co si určitě dát v Maďarsku k jídlu.
 

Budapest 45103320

visegrad

Budapest 45103320Takové jsou přívlastky Budapešti. 9. největší město Evropské Unie. Bezmála 2 milióny obyvatel. Hlavní město, od roku 1873. A rovněž...Město mnoha tváří. Pro školní výlet ideální. 

Budapešť secesní a skvostná.

A to zejména pro kouzlo moderní architektury a výtečně nasvícených mostů. Nezapomeňte se projít po Szechenyiho mostě a kochat se pohledem na podplouvající lodě.

Most Svobody (Szabadsag híd) vede od Velké tržnice rovnou k lázním Gellert a je zdobený národními symboly, korunovaný Svatoštěpánskou korunou.

Budapešť lázeňská. Do plavek a odpočívat!

Není možné nazavětřit dávné stopy Římanů a Turků. Torza Jejich vyhlášeného lázeňství a stovky termálních pramenů vám kynou: „Do plavek a odpočívat." Gellertovy lázně patří mezi nejkrásnější v Evropě. Turecké lázně Rudas nabízejí exotické prostředí.

 Fotolia 77282421 szechenyi bath

Jedny z nejkrásnějších lázní v Budapešti. Szechenyiho lázně. Přijdou vhod v letních i zimních měsících. 

Budapešť pulsující a svěží... a pálinka teče proudem.

Zejména v noci. Diskotéky a život v nočních klubech přitahuje mladé lidi z celé Evropy. Budapešť je městem mladých lidí. Vydejte se na náměstí Vorosmarty tér, nebo Ferenc Deak tér. Dlouho nebudete hledat a najdete vyhlášené kluby, kde pálinka teče proudem.

DSC 0028

V oblasti městského sadu (Varosliget) si můžete v létě půjčit lodičky a v zimě zabruslit. Zde také najdete Zoo, lázně, restaurace, stánky i spoustu zeleně k odpočinku.

Budapešť vlastenecká. 

Málokde se setkání s tak silnou láskou a hrdostí k vlasti. Vlastenectví je dokonce jedním z povinných předmětů na školách. Znaky maďarského národa jsou téměř na každém rohu.

DSC 9987w

Jedním ze symbolů svobodného Maďarska je Országház, neboli Republikový (zemský) dům. Umístěný na břehu Dunaje se skvěle vyjímá na fotografiích. 

Budapešť kulinářská. Je Maďarsko spižírnou Evropy i dnes? 

Maďarská gastronomie je jednou z nejsofistikovanějších kuchyní v Evropě. Kuchyně postavená zejména na masu, rybách, zelenině a nejtypičtějším koření – paprice. Kdo by neznal vyhlášený guláš, langoše, halaszlé či perkelt? Ale víte co jíte, když si dáváte Kurtoskalacs? An,je to trdelník nebo-li kroucený koláč. Skvělý výběr jídel, konzumace za jednotnou cenu, bez omezení množství vyzkoušejte v restauracích Trofea Grill. Výborně se najíte také na vánočních trzích v adventním období. Pečená kolena, klobásy, jitrničky i jelítka. Přesvěčte se sami, jací jsou Maďaři kulináři.

palinka

Palinka. Různé druhy ovocných pálenek. V Györu pořádají dokonce festifal pálenky každé září. 

V Maďarsku se skvěle jí. Dobré ceny, velké porce a kvalitní jídlo. Na co si jen vzpomenete.

20151212 134440

20151212 134317

20151212 134707

20151212 134549 

Budapešť romantická. 

A to nejenom navečer při plavbě lodí pod osvětlenými mosty, jejich světlo se odráží na hladině Dunaje. Poseďte si na promenádě mezi Szechenyiho mostem a Parlamentem. Kus přírody a oddychu najdete na Markétině ostrově. Jednoduše dosažitelný je po Markétině mostě pěšky. Romantiku najdete také v parcích na Gellertově kopci. Ale pozor. V noci tato místa mohou být nebezpečná!

DSC 9774w

Pohledů na noční Budapešť se snad nikdy nenabažím. Po sté a pořád krásné. 

Budapešť válkou zdrcená. Po 100 dnech bojů zůstaly jen ruiny.

Závěr druhé světové války přinesl kruté boje mezi německou a ruskou armádou. Prchající Němci vyhodili do vzduchu všechny mosty. Ze 100 dnů krveprolití zůstaly jenom ruiny. Zničená byla téměř celá Budapešť. Na dobové fotografie se podívejte při návštěvě Citadely na Gellertově mostě.

DSCF5544

Také řetězový Szechenyiho most byl koncem války poničen. 

Co byste určitě neměli v Budapešti vynechat

• Návštěvu krásných Rybářských bašt se skvělou gastronomií a výhledy do okolí na pobřeží Dunaje.
• Maďarský parlament s prohlídkou interiéru a originálních korunovačních klenotů.
Baziliku Sv. Štěpána jako třetí nejvyšší stavbu Maďarska. S tisíc let mumifikovanou pravou rukou uherského krále a světce Štěpána.
Druhou největší synagogu ve světě a nejvyšší v Evropě. Dohany Synagoga. 75 m dlouhá, 27 m široká. S celkovou kapacitou 2 964 sedících věřících plus 1 492 mužů a 1 472 žen v galeriích.
Matyášův kostel. Korunovační kostel císaře Františka Josefa I a jeho ženy Sisi.
Szechenyiho nebo Gellertovy lázně. Na vlastní kůži.
Řetězový most přes Dunaj
Pohádkový hrad Vajdahunyad jako směsice architektonických stylů či vladařské sídlo Budínský hrad.
• Kombinaci nekrásnějšího a nejsmutnějšího domu v Budpešti. Pařížský palác. Dříve noblesní prvorepublikové obchodní a společenské centrum. Dnes zchátralá, ale romanticky zdobená secesní památka.

DSCF5437

Typická jsou pro Budapešť mnohá vyhlídková místa. Dechberoucí pohledy na metropoli s široce protékajícím Dunajem.

 

Budapešť a její naleštěné vitríny

71425458 sI Budapešť je hotová muzejní a galerijní vitrína i při obyčejném toulání se městem. Nabízíme chuťovku několika (i netradičních) muzejních příležitostí, degustujte:

Maďarská národní galerie, vyčerpávající krása

3 pilíře maďarské národní hrdosti

vysehrad

Kam cestujete nejčastěji, když se řekne Maďarsko ? Do Budapešti přece! Ale proč její návštěvu neopepřit něčím novým? Přichystali jsme pro vás k probádání 3 zapomenutá místa, která jsou od Budapešti...

 

Plnotučná Budapešť za babku. Foťák nutný. 

DSCF5437Čím více na východ, tím méně turistického pohodlí a luxusu? Možná. Občas. Co je však ubráno na luxusu, to vyvažují mnohonásobně zážitky. Historické, kulturní, kulinářské, lidské...Zážitky v plnotuč ...

 

 

Termální lázně nejen v Maďarsku

 
Termální perly Evropy clanekKdyž se řekne termály. Co se vám vybaví....?

Podzim, sychravo, odpočinek, péče o tělo, oddech, Maďarsko, Slovensko či jiné země?Ano. Všechno to jsou synonyma termálních lázní. A opravdu, právě v Maďarsku, zemi termálů, je nejvíce horkých pramenů v Evropě.

 
 

Byli s námi v Maďarsku

     

Zájezdy do Maďarska

 

 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd