Jak z žáků a studentů vykřesat nadšené cestovatele

Jak na to? 

Užít si cestování. Poznat co nejvíce a zůstat celí? Jen čtěte! Pobaví i zkušeného cestovatele. 

Fotolia 83198044 XS

Fotolia 68875739 XS

31478091 mUčitelské poslání? Žádný med, zato Everest zodpovědnosti - kdo 10 měsíců v roce neučí, neumí si představit. Co pořád vymýšlet, když jen samotné učení je boj o pedagogického Oscara. Milí učitelé, občas trochu té zodpovědnosti a kreativity hoďte na někoho kompetentního - ať vymyslí program! Studenti sice viděli celý svět na youtube, ale na vlastní kukadla? Voilà, školní zájezd! Proberte jejich otupené buňky zvyklé běhat ve virtuálních hrách a prožeňte je v reálu. Bude se jim pak líp přemýšlet i v hodinách. 

 

Jak z žáků/studentů vykřesat nadšené cestovatele?

Ano, šup sem s radami! Žádná atomová věda, všechno už máte v kantorském repertoáru:

  • povídejte si s dětmi
  • představte školní zájezd
  • ptejte se
  • pusťte biják
  • přizpůsobte program věku
  • zadejte úkoly na výlet

Tak to jsme vám moc nepomohli, to je nuda na druhou? Podívejme se každé radě na zoubek!

Povídejte si, nechť se cítí jako badatelé!

Ne vždy jedou na školní výlet s enthuziasmem. Možná jen nevědí, co fajn je čeká! Mají svou představu a jsou a priori otrávení. Udělejte z nich parťáky a projděte si společně program od cestovky. Vyptejte se, co vědí o plánované lokalitě - třeba formou kvízu - a společně koukněte na Google street view.

Představte zájezd - a nebudou moct dospat

Od cestovky máte harmonogram - vytiskněte jim ho a proberte ho. Ať vědí, kolik času budou pochodovat, kolik času budou mít individuálního času pro sebe. Rozchody jsou pro ně nejdůležitější, o ten je prostě nemůžete ochudit - odprezentujte to se vší parádou, ať jste za hvězdu. Zmiňte nějaká ta nej o městě, s muzei a galeriemi to nepřehánějte - vyhlaste detektivní misi: ukažte jeden dva obrazy, které mají za úkol najít. Ústně či na fotce navnaďte jejich chuťové buňky nějakou místní specialitou.

Kam je vyvézt?!

Ptejte se, dělejte vlny. Vzbudíte zvědavost a získají pocit, že je čeká něco extra. Ať to nemají tak lehké - odpovědi můžou dohledávat sami (Proč v synagogách nejsou ženy dohromady s muži? Jak zavraždili Sissi a měla opravdu tak šílený jídelníček a krášlicí rituály?)

Pusťte bezva biják

Dnešní doba je prostě vizuální, tak jim naservírujte film o dané lokalitě nebo film, který byl v dané lokalitě natáčen. Můžete pak v reálu zkusit najít nějaké místo z filmu.

Přizpůsobte program - dětská duše versus puberťák

Menší děti nebaví túra po muzeích (stačí jen jedno muzeum zaměřené na děti - mají je v každém velkém městě). Ocení návštěvu vyhlášeného hračkářství, hodinku na parádním hřišti, čokoládovnu, zoo. 
Jak na puberťáky? Těm předhoďte zodpovědný úkol, budou si připadat důležití. Ať naplánují část výletu. No ano, asi se tím pádem nevyhnete návštěvě McDonaldu, ale odměníte se tam kávou a připíšete si pár významných pedagogických bodů.

Zadejte úkoly. A nesmlouvavě!

Nebudou mít přece celou tu srandu zadarmo! Školní výlet je za odměnu a hotovo. Ať najdou zajímavost - ve městě, v muzeu... Ať vyfotí nějaký objekt a vysvětlí, proč je to zaujalo (Čechům neznámá dopravní značka? Nevábně vyhlížející pokrm? Ultra divný obchod?)

Jak na bezva výlet

Pár rad na závěr:

  • nechte děti ve městě sledovat mapu
  • starší po samostatném rozchodu povykládají, co sami objevili (téma na slohovku?)
  • vydejte pokyn zabalit na výlet netradiční dobroty (společný piknik?)


Tak, a máte je natěšené. A vy se nemusíte starat - pojištění zajistí cestovka, program i dopravu taky… Ještě váháte? Naše praktické rady vás zbaví posledních nejistot.

 

Gurmánovo putování po evropských metropolích

 
croisant eiffelTrdelník prostě chutná nejlíp v Maďarsku, vafle v Belgii a pirohy v Polsku. Je to taková dobrota, že často po návratu z cest “googlíte” recept, sháníte suroviny, uvaříte, upečete, servírujete a… a...

 

Trampoty pedagoga na vánočních výletech 

 
Trampoty pedagoga na vánočních výletech
tabule advertA je to tu zase. Vánoční hysterie pomalu nabírá na obrátkách. Seznamy, dárky, cukroví, úklid,... Každý rok je to stejné. Vy, učitelé, si na seznam připisujete ještě jednu položku navíc. Vánoční ško...

 

Připravte nezapomenutelný školní výlet

Připravte školní výlet, na který budete léta vzpomínat

Fotolia 855632 XSTajemství organizace skvělého školního zájezdu

Svět je vaše učebna. Předávat znalosti i dovednosti může odkudkoliv. Školní výlety jsou součástí vyučování tisíce let. Zorganizovat výborný výlet bývá velká dřina.

  

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd