Vánoční školní výlet na adventní trhy do sousedních metropolí

Jak na to? 

Užít si cestování. Poznat co nejvíce a zůstat celí? Jen čtěte! Pobaví i zkušeného cestovatele. 

Fotolia 83198044 XS

Fotolia 68875739 XS

christmas pohoda

Adventní doba se zase zvhrne v komerční maraton? Tentokrát ne! Pojďte chvíli nemyslet na starosti a všechny ty písemky, co je třeba napsat a opravit. Prohřejme tělo drinkem s voňavým kořením, obdivujme zářivé dekorace, které by nám v kteroukoli jinou dobu připadaly kýčovité… Všichni naši hraniční sousedé připravují v adventním čase podobný svařený nápoj jako my - přesto v každé zemi chutná jinak. Pojďte koštovat, najít svým nejdražším řemeslný dárek, který je překvapí svou jinakostí.

 


Užijte si trhy se svými kolegy, ať spolu prožijete i něco jiného než náročné vzdělávání české omladiny. Nebo vyvezte svou třídu! Mise zní: přimět školáky k pohybu + naučit je něco o světě + ověřit, zda si v cizím jazyce zvládnou koupit aspoň párek v rohlíku.

Budapešť není jen budova parlamentu

I obyvatelé této metropole milují vánoční trhy. Ten hlavní se koná na náměstí Vörösmarty a nabídka dobrot vás v té zimě rozhodně nenechá chladnými. Tady si s dárky pod stromeček poradíte stylově - ručně vyráběné kousky s certifikací Asociace maďarských lidových umělců podléhají přísné kontrole, žádné čínské výlisky dodatečně opatřené nálepkou hand-made. A nezapomeňte, že můžete udělat radost i kulinárním dárkem. Proč ne třeba maďarským kořením?

budapest night

 Vánoční školní zájezdy do Budapešti jednodenní a dvoudenní

Vídeň? To je královna adventu.

Vlastně i ten jejich sacher chutná v předvánočním období snad ještě lépe než jindy. Můžete zkusit monstrózní Christkindlmarkt před radnicí nebo naopak zavítat na komornější trh na Freyungu nebo Stephansplatzu.
Zorientovat se v adventní nabídce rakouské metropole je pořádná dřina.

Pomocnou ruku nabízí náš seznam všech vídeňských trhů.

My milujeme Spittelberg - je to vlastně vesnička ukrytá ve městě, pouhých pár minut chůze z rušného vídeňského srdce. A kdo má rád tradiční řemesla, bude mít štěstím oči navrch hlavy. S klidným svědomím přísaháme, že tady krásné rukodělné dárky pro rodinu i přátele ulovíte bez nervů. A kdo je hrdý kavárenský povaleč, nadchnou ho kavárničky a malé bary, které protkávají síť stánků. I beznadějný vánoční skeptik při procházce kouzelnou zimní vesničkou propadne adventní náladě.

viden vanocni

 Vánoční školní zájezdy do Vídně jednodenní dvoudenní

Bratislava nezklame

Její adventní trhy jsou na úrovni evropské! Ochutnáte lokše? Nebo raději teplé oplatky? A ten punč… trhy kralují hned několika náměstím. Vánoční prohlídka města může být příjemný způsob jak se od průvodce dozvědět rozdíly mezi českými a slovenskými zvyky!

bratislava vanocni

 Vánoční školní zájezdy do Bratislavy

 

Krakov vybrán jako reprezentanta Polska

I když to není hlavní město. Jedno z největších, nejstarších, nejkrásnějších měst Polska. A Vánoce i advent polští sousedé slaví, jak se patří! Takové pirohy jinde neochutnáte. Centrum města vám vezme dech - ne nadarmo je pod ochranou UNESCO.

 krakov vanocni

 Vánoční školní zájezdy do Krakova

 

Vy si přece organizování, zařizování a starání užijete během školního roku až až. Hotový logistický koncert. Tentokrát proto nechejte detaily a program vánočního výletu na někom jiném a sami nasajte duch Vánoc…

Mezinárodní vánoční receptář

Připravili jsme pro vás malý receptář a vybrali jsme samé snadné recepty s ingrediencemi dostupnými i u nás:

Maďarský vánoční recept na super jednoduché cukroví

Potřebujete:
400 g hladké mouky, 250 g tuku, 150 g zakysané smetany, moučkový cukr, vanilkový cukr

Z mouky, tuku a smetany vypracujte těsto, 2 - 3 hodiny necháme odležet v lednici. Poté vyválíme na plát vysoký půl centimetru, jemně poprášíme po celé ploše cukrem. Jemně přejedeme válečkem, aby se cukr přichytil k těstu. Radýlkem nařežeme tyčinky 1 x 6 cm a skládáme na nevymaštěný nebo pečicím papírem vyložený plech.
Pečeme 10 - 15 minut (tyčinky musí zůstat světlé). Ještě horké je důkladně vyválíme ve směsi práškového a vanilkového cukru.

mouka

Recept na polský vánoční makovec

Potřebujete:
1/4 kg hladké mouky, 50 g cukru, 10 vajec, 125 ml mléka, 15 g droždí, 1/2 kg umletého máku, 100 g másla, kůra ze 1/4 pomeranče, hrst mandlí, rozinek a sušeného ovoce

Do vlažného mléka přidáme trochu cukru a droždí - připravíme kvásek. Necháme vzejít. Mezitím utřeme 4 žloutky s cukrem. Do prosáté mouky přidáme kvásek, zbytek mléka a žloutky utřené s cukrem. Vypracujeme těsto (dokud se nepřestane lepit na ruce). Dáme vykynout. Mletý mák smícháme s máslem, nasekanými mandlemi a sušeným ovocem. Vykynuté těsto rozválíme tak, aby se netrhalo, do čtvrt až půl centimetru výšky. Potom ze dvou třetin potřeme makovou směsí a zavineme tak, aby nepokrytá část zůstala k překrytí nakonec.
Dáme péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů na cca tři čtvrtě hodiny. K závěru pečení kontrolujeme barvu - jakmile je nazlátlá, je makovec hotový! Ještě teplou dobrotu bohatě pocukrujeme.

makovec

Pravý vídeňský punč

Potřebujete:
750 ml vody, 250 g cukru (může být i třtinový), 125 ml rumu, 500 ml bílého vína, špetka skořice a hřebíčku, pomeranč a citron

Vodu, cukr, koření, šťávu z citronu a pomeranče přivedeme k varu, pak přidáme rum a bílé víno a ještě zahřejeme do bodu varu, ale nevaříme, hned vypneme! Nalijeme do sklenic a podáváme horké spolu s plátkem citronu, pomeranče nebo červeného jablíčka.

punch

Dobrou chuť a hlavně - pohodu!

 

Trampoty pedagoga na vánočních výjezdech

tabule advertA je to tu zase. Vánoční hysterie pomalu nabírá na obrátkách. Seznamy, dárky, cukroví, úklid,... Každý rok je to stejné. Vy, učitelé, si na seznam připisujete ještě jednu položku navíc. Vánoční ško...

 

Vánoce našich sousedů

Fotolia 71307668 XSRachotící řetězy, řinčící kravské zvonce. Svištící koňské žíně a ostré vidle. Ohně a světelné efekty. Pekelný rej horských čertů nebo poklidný Mikuláš? Tradiční český kapr nebo husa s červeným zelí ...

 
 

Byli s námi v o adventu

 

     

Vánoční školní zájezdy

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd