Trapasy Čechů na cestách

Jak na to? 

Užít si cestování. Poznat co nejvíce a zůstat celí? Jen čtěte! Pobaví i zkušeného cestovatele. 

Fotolia 83198044 XS

Fotolia 68875739 XS

sandalyKaždý národ má svá specifika. Rusové jsou páni světa, Poláci kšeftmani, co rádi předbíhají na sjezdovkách, Italové se otočí za každou sukní,... . I náš národ má pár ukázkových zlozvyků, díky kterým nás dokážou v zahraničí přesně identifikovat. Občas je to úsměvné, občas už na ostudu. Pobavte se těmi nejtypičtějšími. Pokud se v některém poznáte, zasmějte se sami sobě.

“7 kun krát 3,50, to máme....”

 

Češi jsou chodící kalkulačky. V restauracích, obchodech, u stánků se suvenýry. Počítají, porovnávají a často odcházejí s nevěřícím kroucením hlavy a hláškami typu: “Pfff, to je drahý, se fakt zbláznili.”nebo “Balená voda za 2 Eura? To ne táto, vodu za 60 korun, to nechci.”

Dělejte to jinak: Kdy jindy si dopřát, když ne o dovolené?

Kousek Česka...pro jistotu

Co když tam bude hnusné jídlo a ještě horší pivo? Pro jistotu si přibalím pár plzniček. Ony ty jejich “piva” pivo ani neviděly a po celém dni na tom hicu přijde pořádnej škopek k duhu. No ne? A řízek, ten k dovolené prostě patří.

Dělejte to jinak: Nic z domu nevozte. Ochutnejte místní speciality, dopřejte si posezení v místních hospůdkách. To vše k dovolené patří a tvoří její kouzlo. A nestojí to zase tolik.

Ranní ptáče má přece na výběr

Ráno si přivstanu, ale rozhodně ne kvůli krásám východu slunce. Ani proto, abych si užil běhu po prázdné pláži. Důvod je prostý. Beru balík ručníků a vyrážím na pláž obsadit ta “nejlepší lehátka”.

Dělejte to jinak: Užijte si toho, že ráno nespěcháte do práce. Vyspěte se dorůžova. Lehátek na pláži je dost, případně si můžete nějaké za drobný poplatek vypůjčit.

Allinclusive aneb přece to tady nenechám

“Asi prasknu.” častá hláška Čechů po hodině stolování v hotelové restauraci. Ochutnali už každý druh masa i přílohy, ovoce i zeleninu. Přesto se 80% z nich zvedá a jde si pro zákusek. Když je to v ceně.... Po vydatném jídle se strávníci odkutálí k bazénu, kde tráví čas a jídlo (s trvalým přísunem tekutin) až do večerního hodování.

Dělejte to jinak: Doma taky nevyjíte celou lednici. Dejte si normální porci toho, na co máte zrovna chuť.

Hoďte se do gala

Povinný dresscode v restauracích neznamená, že máte chodit v obleku. Budete však vypadat jako burani, když dorazíte v mokrých plavkách, županu, prosolených šortkách či vytahaných plážových šatech. Samostatnou kapitolou jsou nesmrtelné ponožky v sandálech. Netřeba tento otřesný módní faux pas rozebírat.

Dělejte to jinak: Neláteřte, když vám chce někdo dopřát alespoň trochu společenské úrovně při stolování. Užijte si to. Kdy jindy máte příležitost a čas se na večeři vyfiknout? A na ponožky v sandálech prostě zapomeňte. Jestli je vám zima, vezměte si tenisky.

Kde-je-ta-dy-au-to-bus

Ani veeeelmi pomalé slabikování vašeho požadavku v češtině nezmění to, že vám cizinec nerozumí.

Dělejte to jinak: Před odjezdem do cizí země se naučte alespoň základní fráze, přibalte si malý slovníček či nainstalujte překladač do vašeho chytrého telefonu. V oblíbených českých destinacích jako je například Itálie či Chorvatsko naopak pozor na hloupé či urážlivé poznámky. Nemusely by se vám vyplatit.

Zákaz fotografování

Občasná bezohlednost turistů přerůstá až v tupou ignoranci jakýchkoliv pokynů. Výsledkem jsou fotky z míst, kde je to jednak zakázané a také naprosto nevhodné (např. koncentrační tábor atp.).
Všimli jste si někdy, že čím dál častěji fotíte a honíte “lajky” na Facebooku než prožíváte svět kolem sebe?

Dělejte to jinak: Respektujte zákazy a prožívejte bez záznamu. Alespoň občas.

Pan Brbla z Horní Dolní

“Ježiši, to je dovolená.“ Tu je vedro / je zima / prší /, fouká/ jsou velký vlny/ nejsou žádný vlny. Je tu děsně hrubej písek / pálivej písek / Není tu písek. To slunko moc peče. Ta voda je moc slaná. Je tu moc komárů. Cikády moc cvrkají..

Taky vám připadá šílené, na co všechno si Čech dokáže postěžovat?

Dělejte to jinak: Mám pro vás novinku. O počasí cestovní kancelář nerozhoduje. Bohužel to je stále ještě ve vyšší moci. To ostatní můžete vyčíst z prospektů či si najít na internetu.

Něco na památku

Dovézt si na památku něco z dovolené je běžné. Pokud se však nejedná o hotelové předměty. Ručníky, toaletní papíry nebo třeba baterky z televizních ovladačů končí v taškách českých turistů naprosto běžně.

Dělejte to jinak: Suvenýry si pořizujte zásadně v obchodech a stáncích, nikoliv v hotelových pokojích. Když nechcete utrácet, sbírejte kamínky a mušle.

Tleskání v letadle?

V divadle, na koncertě, na módní přehlídce ano. V letadle NIKDY. Budete vypadat za naprostého blázna, pokud v letadle jiné než české společnosti spustíte po přistání radostný aplaus. Pilot je zaměstnanec. Je velmi dobře placený za to, že vás bezpečně dopraví do dané destinace. Tleskáte snad řidiči autobusu, když vystupujete na zastávce?

Dělejte to jinak: Už nikdy netleskejte v letadel. 

Našli jste se? Nebojte. Já taky :-) Občas prostě děláme nějaké ty trapasy všichni. 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd