Nedejte se lapkou lapit. Ani za nic.

Jak na to? 

Užít si cestování. Poznat co nejvíce a zůstat celí? Jen čtěte! Pobaví i zkušeného cestovatele. 

Fotolia 83198044 XS

Fotolia 68875739 XS

Fotolia 527063 XSTuristé jsou šťastní a radostní lidé. V euforickém dovolenkovém pohnutí, dávají mysli pokyn užívat si, jak jen to jde a dokud to jde. Opadá jejich ostražitost a všude se rádi cítí neohroženě. Pro místní lapky, chmatáky, kapsáře a zloděje tak naopak nastávají žně. Sezóna turistického „přivýdělku“. Povznesenému turistovi zůstane vztek a oči pro pláč.

Nedejte se lapkou lapit. Ani za nic

Víte, že i když procestuju většinu roku, tak jsem nikdy nebyla nikým

okradena? Je to až k nevíře. Prozkoumejte mysl zloděje a nahlédněte pod pokličku mých vlastních zkušeností, fint a bezpečnostních návyků.

Vystavené „zboží“ láká

Na svých cestách jsem zažila zajímavou situaci. Mladá dívka si sedla na zahrádku restaurace. Rušná ulice, centrum města. Neměla kam dát svou kabelku, proto ji položila na stůl. Netrvalo to dlouho, sotva si objednala kávu. Zpoza rohu se vyřídil zloděj na motorce, jednoduše sáhl po kabelce a odjel. Slečna se nestihla ani nadechnout k výkřiku, natož mu v krádeži zabránit. Z tohoto příběhu vyplývá jediné. Nenechávejte kabelky na stole. Ani na opěrátku za sebou. Dejte si je na klín, pod nohy... prostě tam, kde je pevně uhlídáte. Nebo je skryjte pod bundu. Zloděj neví, co se pod bundou skrývá a nepůjde do zbytečného rizika kvůli nejistému lupu.

Hotel není domov

Hotel je veřejným místem, nic naplat. Nepropadejte domácímu bezpečí a nenechávejte své věci bez dozoru. Mějte na paměti, že hoteloví zloději jsou zkušení a rychlí. Rozhodně tak nikdy nenechávejte otevřené dveře na chodbu. Pro doklady, cennosti a elektroniku využijte trezor a kufry jednoznačně zamykejte. Minimálně tím lapkovi zkomplikujete život, pokud jej rovnou neodradíte. Je o něco složitější vloupat se do zamčeného kufru, než vzít fotoaparát z nočního stolku. A věřte, že je to lákavé. Váš telefon, drahý foťák či notebook může pro chmatáka znamenat obrovský finanční přínos.

Pod stálým dohledem

Ve vlaku, letadle, autobusu. Nikdy nespouštějte své věci z očí. Obzvláště, pokud jste cestovatelé solitéři.

Čáry máry a peněženka je fuč

Zloději jsou jako kouzelníci. Nalákají vás. Ukážou vám, kam se koukat, co vnímat. Překvapí vás a pak provedou své „kouzlo“. Na rozdíl od kouzelníků, kteří vás uchvátí úžasným trikem, po kouzlech kapsářů vám často zůstanou prázdné peněženky. Dávejte si v těchto nečekaných chvílích pozor a držte ruku na kapse.

Zloděj pod lupou

Zloděj je zarostlý, ošuntělý chlap ve špinavém kabátu. Učiněný Colombo. Ano, to by bylo krásné poznávací znamení. Ale to je velký omyl! Televizní omyl. Dnešního zloděje nepoznáte. Většina kapsářů jsou dnes mladé dívky nebo chlapci ve věku 10 až 16 let. Od těch byste to opravdu nečekali, že? Tak nevinní. Nenechte se zmást. Může vás to vyjít draze.

Tělo na tělo

Ideálním místem pro krádeže jsou tlačenice. Metra, náměstí, vyhlídky, zámky, kavárny...zkrátka místa, kde je kumulace lidí veliká. V houfu buďte pozorní, protože málokdy postřehnete, že vám někdo tahá z kapsy peněženku. Zvláště když jednou rukou držíte vaše ratolesti a v druhé zavazadla. Všímejte si, když někdo „naruší“ váš osobní prostor. I kdyby to byla krásná slečna nebo šarmantní elegán.

Platební karty a hotovost oddělujte

Stejně jako doma, tak i v zahraničí buďte velmi obezřetní při výběrech z bankomatu. Obzvláště, pokud jste sami. Karty uchovejte na jiném místě než v peněžence s běžnou hotovostí. Pokud o ni přijdete, odpadne vám jedna starost na víc. A rozhodně nezapomeňte na uložení čísel pro případnou blokaci karty.

Okradli ho? Dobře mu tak!

Chcete-li o něco přijít, tak si to vložte zadní kapsy u kalhot. Není snadnější kořisti i pro nezkušeného chmatáka. Nosit peněženku v zadní kapse kalhot prostě hraničí s nezodpovědností.

Uff, také na vás dopadla celá ta tíha odpovědného cestování? Tak ji rozhodně pusťte z hlavy. Mým cílem není usadit vás do gauče před televizi a odradit od cestování. Chtěla jsem vám pouze zvědomit události, které se stávají a vůbec vás nemusí napadnout.


Nyní o nich víte a přirozeně tak odbouráte, co se dá. To k zodpovědnému cestování naprosto postačí.

Odnesete-li si z celého článku alespoň cestovatelské sedmero bezpečnosti, tak se vám lapkové zcela jistě vyhnou obloukem:

  1. Buďte vždy ve střehu.
  2. Cestujte s duplikátem cestovního pasu. Originál si nechte v hotelovém trezoru. Jistota je také kopie dokumentů v emailu.
  3. Uložte si číslo na naše zastupitelství v dané zemi.
  4. Rozdělte si peníze na více míst.
  5. Nevytahujte peněženku na veřejnosti.
  6. Nenechávejte své věci bez dozoru.
  7. Zbytečně neprovokujte drahým oblečením nebo cennostmi.

Vyrazte za poznáním sami nebo se nechte vést deštníkem ostříleného průvodce naší CK zájezd. S riziky různých lokalit vás rádi seznámíme ještě před příjezdem na místo ;)

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd