Jak na to?

Jak na to? 

Užít si cestování. Poznat co nejvíce a zůstat celí? Jen čtěte! Pobaví i zkušeného cestovatele. 

Fotolia 83198044 XS

Fotolia 68875739 XS

27100086 s
Jak velký kufr si mohu vzít? Telefon může na palubu a co s pitím? V kolik musím být na letišti? Spoustu dotazů před odletem?

Letiště Praha vydalo praktické rady v praktickém formátu. Držte si kšiltovky, odlétáme.

 

 

43489044 sI sebelépe naplánovaný školní zájezd dokáže vzít v cukuletu zasvé, když se některý z dorostenců “rozhodne” naservírovat krizovou situaci. Jak taková krizovka vypadá a jak z ní ven bez ztráty učitelské cti? Kromě výletů se školáky do zajímavých destinací v dosahu ČR nabízíme na takové perné chvíle užitečné rady.

Případ č. 1: Student ztracen ve městě sám a sám

Užíváte si toulky po krásném evropském městě.

obr uvolnete se prosimCoby pedagoga vás kromě vzdělávání občas postihne povinnost doprovodit svou třídu na školní výlet po českých luzích a někdy i zahraničních hájích. A také po městech nebo horách nebo k moři či dokonce při sjezdu řeky na raftech. Už to je samo o sobě náročný úkol, proto se hodí jakákoli pomoc zvenčí! A rozhodně se ji neostýchejte využít - čím méně starostí se školním zájezdem budete mít, tím více si ho sami za sebe také užijete. A o to jde. Jako organizátor máte navíc cestu zdarma.
 

1005288 s
Památník Osvětim je stále vyprodaný? Školní zájezd ohrožen? Nezoufejte, i jinde žáci a studenti působivou, autentickou formou poznají 2. světovou válku. Nabízíme poctívé alternativy s válečnou tematikou. V těchto muzeích děti nasají informace o nacismu, válečných hrůzách a lidském utrpení jednotlivců. Dušička se v nich pohne a dějepis přestane být jen mrtvým nezáživným listem z učebnice. Vydejte se na cestu, zklamaní neodejdete. Ručíme za to.
 
 

31478091 mUčitelské poslání? Žádný med, zato Everest zodpovědnosti - kdo 10 měsíců v roce neučí, neumí si představit. Co pořád vymýšlet, když jen samotné učení je boj o pedagogického Oscara. Milí učitelé, občas trochu té zodpovědnosti a kreativity hoďte na někoho kompetentního - ať vymyslí program! Studenti sice viděli celý svět na youtube, ale na vlastní kukadla? Voilà, školní zájezd! Proberte jejich otupené buňky zvyklé běhat ve virtuálních hrách a prožeňte je v reálu. Bude se jim pak líp přemýšlet i v hodinách. 

 

croisant eiffelTrdelník prostě chutná nejlíp v Maďarsku, vafle v Belgii a pirohy v Polsku. Je to taková dobrota, že často po návratu z cest “googlíte” recept, sháníte suroviny, uvaříte, upečete, servírujete a… a není to ono. Proč?! Buď je to nějaké nekalé kouzlo, nebo prostě místní jídlo chutná nejlépe tam, kde ho vynalezli. Tak víte co? Vychutnávejte si národní speciality z rukou domácích jako třešničku na cestovatelském dortu a společně s námi si naplánujte, co kde příště ochutnáte. Vítejte v našem cestovatelsko-gurmánském menu.

christmas pohoda

Adventní doba se zase zvhrne v komerční maraton? Tentokrát ne! Pojďte chvíli nemyslet na starosti a všechny ty písemky, co je třeba napsat a opravit. Prohřejme tělo drinkem s voňavým kořením, obdivujme zářivé dekorace, které by nám v kteroukoli jinou dobu připadaly kýčovité… Všichni naši hraniční sousedé připravují v adventním čase podobný svařený nápoj jako my - přesto v každé zemi chutná jinak. Pojďte koštovat, najít svým nejdražším řemeslný dárek, který je překvapí svou jinakostí.

 

slecna Fotolia 88403131 XSV dnešní době, kdy není problém si pronajmout auto, autobus či jiný typ přepravy, by se dalo říci, že zorganizovat dobrý zájezd je hračka. Chce to jen trochu času na plánování a dobré organizační schopnosti. Pak už jen nezapomenout na detaily a máme tu výlet jako z nabídky luxusní cestovní kanceláře.

Opravdu je tomu tak? 

Nezapomněli jste na něco? Stačí vám průvodce z knihkupectví na to, abyste dětem ukázali jaká země opravdu je?

nosNenechte se klamat! Jako klient cestování kanceláře trvejte na zákonných nárocích i slušném zacházení. Nevědomost neomlouvá vás ani cestovní kancelář.

Co je psáno, je třeba znát

Čtěte pozorně. Zákonné cestovní dokumenty a smlouvy prostudujte pečlivě a požadujte je doložit všechny.

 

vintageCestování přeje moderním technologiím. Odlehčete svým batohům a dejte pryč všechny knižní průvodce, papírové mapy a letáčky. Pohlaďte svůj mobil a on vám prozradí, co si budete přát. Jsou pouze 2 podmínky, které musíte splnit, aby toto kouzlo fungovalo. Mějte nabitou baterii a zajistěte si přístup k internetu ;)

Bez připojení ani ránu. Nebo ne?

V České republice mají datové připojení na své kartě téměř všichni.

sandalyKaždý národ má svá specifika. Rusové jsou páni světa, Poláci kšeftmani, co rádi předbíhají na sjezdovkách, Italové se otočí za každou sukní,... . I náš národ má pár ukázkových zlozvyků, díky kterým nás dokážou v zahraničí přesně identifikovat. Občas je to úsměvné, občas už na ostudu. Pobavte se těmi nejtypičtějšími. Pokud se v některém poznáte, zasmějte se sami sobě.

“7 kun krát 3,50, to máme....”

 

turista prekvapenyChystáte se do Asie? Jíst v pravé japonské restauraci hůlkami sushi? Projít se po Velké čínské zdi? Navštívit kmeny v Africe? Ochutnat pravá francouzská vína? Saunovat se ve Finsku? A chcete to vše prožít bez trapasů? S nulovým kontem na účtu trapasů?

“Jiný kraj, jiný mrav.” U cestování do (pro nás) exotičtějších destinací, to platí dvojnásob. Nejeden cestovatel se dostal do úzkých. Sepsala jsem pro vás pár typických situací, které vás mohou na vašich cestách nepříjemně překvapit.

Fotolia 855632 XSTajemství organizace skvělého školního zájezdu

Svět je vaše učebna. Předávat znalosti i dovednosti může odkudkoliv. Školní výlety jsou součástí vyučování tisíce let. Zorganizovat výborný výlet bývá velká dřina.

Školní osnova především

 

tabule advertA je to tu zase. Vánoční hysterie pomalu nabírá na obrátkách. Seznamy, dárky, cukroví, úklid,... Každý rok je to stejné. Vy, učitelé, si na seznam připisujete ještě jednu položku navíc. Vánoční školní výlet. Užíváte si ho s potěšením nebo jej berete jako každoroční úděl pedagoga?

Podívejte se, s jakými trampotami se potýká většina vašich kolegů a vězte, že existuje cesta ven.

 

Fotolia 14493256 XSCo si budeme povídat. Ne vždy naše cestovatelské plány vyjdou do posledního puntíku. V honbě za zážitky, s přesně vyměřenou dávkou volného času, děláme chyby, na které vzpomínáme daleko déle než na krásné alpské výhledy.

Dobrou zprávou je, že některých potíží se můžete zcela vyvarovat:

Cestovní doklady v expiraci

V Evropě si většinou vystačíte s občankou.

kufrMoje kamarádky Dáša s Romanou si dovolenou bez fritovacího hrnce, mikrovlnky a žehličky neumějí představit. S námitkou, že si dovolenou parádně užijí a k tomu patří přece dobré jídlo a pěkná vizáž. Proti gustu žádný dišputát. Ale patří domácí spotřebiče opravdu k základnímu vybavení, potřebném k přežití v cizí zemi?
Koukněte se, co já (po 7 letech průvodcování a organizace zájezdů) považuji za základní a naprosto zásadní inventář moderního cestovatele.

branRobustní kamenné kostely a kláštery. Sedmihradská města míjející čas a vibrující Bukurešť plná energie. Překvapivě uklizené ulice lemované zbídačenými domy. Na loukách stáda ovcí a potulní psi. Země plná kontrastů. 

Skanzenem to začíná

Výlet koncipovaný na necelých 6 dnů. Odjezd v úterý večer, návrat v nedeli po poledni. 

back to school“Ten náš angličtinář už zase někam jede. A já bych přitom taky rád dětem ukázal, že dějepis nejsou jen písmena v učebnici. A co teprve přírodopis. Ten k výletu přímo vybízí.”

Zlomte zaběhnuté pravidlo o tom, že na školní výlety jezdí výhradně jazykáři a tělocvikáři. Přidejte do svých učebních osnov praktické ukázky. Naladíme váš školní zájezd na noty vašeho předmětu.

Pro přírodovědce Ludvíka a jeho botanickou smečku

Fotolia 45327239 XSNezapomeňte nabíječku. Zjistěte skvělé připojení. Mapy bez připojení. Čtěte, hrajte hry. Zkoumejte okolí, sledujte lety i intenzitu slunce svitu. Zjistěte kurz, počasí a nejbližší toalety. 

Bez nabíječky toho moc nezvládnete

Zakupte si menší nabíječku, kterou dáte do příručního zavazadla. Pokud budete v kavárně, na letišti nebo i v autobuse můžete připojit telefon a nabít si ho.

back to schoolMilý drahý pedagogu, kantore, učiteli,

přečti báseň veršovanou, ulehčí Ti řeholi.

Osnovy jsou neúprosné
hlavy žáků nepropustné.

Jak jim vtlouci do hlavy, jež dutá je,
data, města, státní znaky a kraje?

big fish troublePrůvodce je povolání zajímavé, různorodé a také trochu dobrodružné. Ač to tak nevypadá, není jen o tom projít se po městě a nezabloudit. Hlava průvodce musí být nabitá maximem informací o památkách, akcích a jiných zajímavých místech. Na první dotaz či zavolání. Plánování, zařizování a organizace jsou jeho denním chlebem. Od nástupu do autobusu až po předání „bez závad“. Přidejte k tomu skupinu 50 cestovatelů a máte o nálož kuriózních situací postaráno.

Nahlédněte „pod kapotu“ zkušeného průvodce a bavte se

Fotolia 527063 XSTuristé jsou šťastní a radostní lidé. V euforickém dovolenkovém pohnutí, dávají mysli pokyn užívat si, jak jen to jde a dokud to jde. Opadá jejich ostražitost a všude se rádi cítí neohroženě. Pro místní lapky, chmatáky, kapsáře a zloděje tak naopak nastávají žně. Sezóna turistického „přivýdělku“. Povznesenému turistovi zůstane vztek a oči pro pláč.

Nedejte se lapkou lapit. Ani za nic

Víte, že i když procestuju většinu roku, tak jsem nikdy nebyla nikým

IMG 20170703 144714Letošní dovolená v Chorvatsku by plynula stejně nezávadně jako obvykle, nebýt rybářské madony, která se nám zjevila jednoho podvečera. Při každodenní procházce kolem útesů, sledujíce mořské vlnobití, se nám naskytla totiž nevšední podívaná, která nám rozhodila celou druhou polovinu zájezdu. Usadili jsme se jako obvykle na kamenech, chlapci vůkol skotačili a vtom jsme ji spatřili. Chorvatskou, podsaditou stařenku. Černé capri kalhoty a horní díl plavek neurčité barvy, s padajícím vytahaným ramínkem, nenaznačoval nic nezvyklého. Vtom jsme si toho však všimli.

Fotolia 14493256 XS

Buďte trpěliví, neváhejte si přivstat, smějte se sami sobě. A hlavně: Keš je king. Zálohujte, foťte a říkejte: Helou. 

 1. Trpělivost je důležitá

Čekání ve frontách k cestování patří. Život je moc krátký, nato abychom se rozčilovali. Obrňte se trpělivostí.

2. Vstávejte brzy

autobusCestování jisto jistě rozšiřuje obzory. Ale to přesouvání z místa na místo?! Znáte to. Už se vidíte na svém oblíbeném místě. V slaných vlnách. S mojitem na baru. Nebo snad s vázáním na nohám na ranním „manžestru“ . V kulturní metropoli. Na nákupech a kde já vím ještě.
Nepředbíhejme, čeká vás cesta. A nemusí být nutným zlem.
Pojďme si řádně užít cestování autobusem. Ukáži vám 10 důvodů, proč je cestování autobusem „první třídou“.

1. Je libo „panáček“ či dva?

Fotolia 71307668 XSRachotící řetězy, řinčící kravské zvonce. Svištící koňské žíně a ostré vidle. Ohně a světelné efekty. Pekelný rej horských čertů nebo poklidný Mikuláš? Tradiční český kapr nebo husa s červeným zelím? Tak či onak vánoční zvyky miluje každý z nás. Jenom každá země po svém.

Fröhliche Weihnachten Rakousko!

Rakušané slaví vánoční svátky podobně jako my v Čechách.

Velikonoční trhyWEBVelikonoce se slaví stejně jako Vánoce na celém světě. Zvyky a tradice se různí, ale význam zůstává stejný. Pro nevěřící jsou oslavou začátku jara a pro věřící oslavou znovuzrození Ježíše Krista. Současné velikonoční zvyky a tradice v různých zemích mají původ v dávných dobách a vychází z mnoha kulturních zvyklostí, pověr a pranostik.
A stejně jako Vánoce, jsou oslavovány ve většině evropských metropolí celý týden před Velikonočním pondělkem.  Ano pravdou je, že v daleko menší míře než svátky vánoční.

20150827 165059Ano. Ano. Ano. Máte pravdu. Cestování nikdy nebude úplně zdarma. Nicméně existuje pár tipů na cestování téměř za babku. Procestujte krásná místa s minimálním rozpočtem. Ba, co víc? Nechte si za cestování zaplatit!

1. Ubytujte se v něčím domě

Jeden z nejjednodušších způsobů levného cestování.

DSC 0254

 Kam se vydat v Evropě na vánoční trhy.

Štrasburk, Francie

Nejstarší vánoční trh v Evropě se konal v roce 1570 a byl pojmenován „Christkindelsmärik" - v překladu „Trh Jezulátka". Od té doby Štrasburk pokračuje v tradici, úchvatné a velkolepé alsaské vánoce, to jsou důvody, proč je Štrasburk nazývaný „hlavní město Vánoc" a i nadále se těší velké oblibě.

Fotolia 83198044 XSCestujete na krátký výlet. Jeden den až týden. Velkou část cestování strávíte v autě, autobusu či vlaku. Jak vypadají vaše stravovací návyky? Jak jste na tom s pitným režimem? Kde se během výletu stravujete? A koresponduje to se zdravou stravou nebo do sebe naházíte, co vám přijde pod ruku?

Zdravá strava na cestách je kříž, pomyslíte si. A nebo alespoň něco o drahotě zahraničních restauračních zařízení.

Jaké možnosti se nám při stravování na cestách vlastně nabízejí:

Dobrých termínů školních výletů bývá v září jako šafránu

Vítáme vás zpět ve sborovnách, katedrách i školních uličkách! Zůstaňte ještě chvíli duchem na cestách, i když prázdniny ztrácejí na síle.

Kam byste se rádi se studenty podívali? Co jim chcete ukázat a kdy?
Školní výlety pomalu nabírají dech a je škoda prošvihnout ty nejlepší destinace kvůli nedostatku termínů. Ještě vše můžete stihnout. :-)
Rezervujte podzimní, vánoční, i jarní termíny již v září.

Jmenuji se Lenka Malíková a jsem organizátorkou nevšedních cestovatelských zážitků. Cestuji křížem krážem Evropou a odhaluji lidem tajemství střední a jižní Evropy.

Hledám podobně naladěné lidi. Průvodce, naladěné na podobnou toulavou notu. S láskou k cestování i k lidem. K dlouhodobé spolupráci. A oboustranné spokojenosti.

Jaké bych vás chtěla mít:

Fotolia 68875739 XSPohodář, pozorovatel, ochutnávač, svačinář nebo nákupčí? Najdete se v některém typu turistů?

Cestovatel Pohodář – říkejme mu Jan Novák

tento účastník zájezdu je nejčastějším druhem na našich zájezdech. Pohodář přijde k nástupu autobusu s úsměvem a to za každého počasí. Očekává příjemně strávený den a máloco mu dokáže zájezd pokazit. Úsměv zachovává také během celého zájezdu.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd