Když na karneval, tak do Benátek

Itálie

Čtení o Itálii. Řím, Vatikán, Florencie, Benátky... Historie snoubená s moderním životním stylem. Okořeněná skvělou gastronomií a pozitivními lidmi.ii. 
 

Fotolia 52502738 XS

Fotolia 44298623 S

Fotolia 48663122 XSBenátčané postavili město na vodě, ničeho se nikdy nebáli a pokoušeli se vždy o nemožné. Svoje legendární sklony k přetvářkám a skrývání za maskami realizují ve světově proslulém karnevalu.

Mramorové paláce mizící v tichých mlhách, labyrinty ulic mizí v rozmaru náladových přílivů okoření zážitky z karnevalu. Masky pózují a pyšně předvádějí velkou tradici města.

Benátský karneval.

 

Termín karnevalu 2016

23. ledna - 9. února 2016

   
    

 

Jak to všechno začalo

Zahájen ve 12 století, prožil renesnci a zlatý věk zažil v baroku. Masky se měnily, tak, jak karneval opřádaly roky. V roce 1797 byl uplně zakázán, aby mohl být roku 1979 znovu obnoven. Dnes navštěvuje karneval v Benátkách každý rok na 3 000 000 návštěvníků. 

Fotolia 62772744 XS

Masky v ulicích hodiny ochotně pózují fotografů. Pokud si vezmete masku, která upoutá, počítejte že vzbudíte pozornost turistů a fotografů.

Program Benátského karnevalu

Během karnevalu je spousta představení zdarma přímo v ulicích. Můžete se však vydat na nějakou zajímavou akci, ples, plavbu lodí, koncert, společenskou večeři. Samozřejmě v maskách. Masky mají na mnoha místech slevy.

Kalendář nejvýznamnějších událostí karnevalu

Kde uvidím co nejvíce masek?

Vše se soustředí nejvíce kolem Náměstí svatého Marka.

   Fotolia 52502738 XSBenatky30of73

Dokážete si představit lepší kulisu pro pózování masek? Benátky jsou dokonalým místem. 

Jak se dopravit do Benátek?

 • Autobusem

Cestování autobusem má svoje výhody. To si však popíšeme v jiném článku.
Nyní je důležité, že se Vás průvodce dovede na ta správná místa a perfektně využije čas, který mu na zájezdu svěříte.

 • Po vlastní ose

Autem. Chce to maličko znalost terénu. Zjistit si, kde se dá parkovat, zda je třeba rezervovat parkoviště a kolik stojí. Během karnevalu bývají parkoviště plná a je vhodné je rezervovat. Parkovat můžete na pevnině ze severu laguny, pod lagunou nebo přímo v Benátkách. Autem se po Benátkách nelze pohybovat. 

   
    
  Kolektivní zájezd do Benátek

Kde se ubytovat?

Spousta hotelů, paláců, apartmánů.

 • Hotely

Nejjednodušší využít Booking

Hodnocení hotelů napoví TripAdvisor

 • Apartmány

http://www.veniceapartment.com/
http://www.veniceapartments.org/venice_apartments.html
Během karnevalu platí, čím více dnů, tím lepší cena. Někteří nájemci pronajímají pouze na 3 a více nocí.

Fotolia 82413369 XS

Masky jsou zdobené drahými kameny. Některé jsou dokonce s doprovodem osobních strážců.

Co chcete vidět, co chcete zažít?

I jeden den v Benátkách stačí, abyste viděli mnoho úžasných masek. Pohybují se po celých Benátkách, od ranních hodin až do tmy. Jezdí na gondolách, pijí kávu, kouří. A velmi ochotně se fotografují a pózují.
Pokud jedete s se školeným průvodcem uvidíte nejvíce. Památky i masky.
Za pozornost stojí také ostrovy Burano a Murano. Přivstaňte si. Některé masky vycházejí již velmi brzo ráno. Vyhnete se tak davům turistů a masky si v klidu prohlédnete a vyfotíte.

Vzít si masku, nebo ne? A jakou?

Na karneval se chodí v maskách. Logicky. Jaká maska se hodí? Jakákoliv.

Být v masce je benefit karnevalu, plný zážitek. Kostým si můžete dovézt. Pokud jste v Benátkách na déle, rezervujte si kostým v některé z půjčoven. Počítejte s poněkud vyšší cenou půjčovného, počínající na 200 euro na den.
Benátky jsou plné nejen špičkově vybavených propracovaných masek. Každá maska zde najde své místo a pozornost. Nebojte si to užít na plno, pokud vás jen trošku baví převleky. Alespoň si masku zabalte do kufru a sami uvidíte, zda ji užijete, nebo ne. Pokud byste ji neměli, mohli byste toho litovat. Takovéto příležitosti se nenaskýtají každý den.

Se škraboškou se netrapte. V obchodech jsou jich mraky.

Fotolia 56781342 XS

Město postavené vmořské laguně.

Druhy masek

Karneval v Benátkách má pořádně dlouhou historii. Taktéž výroba masek. Masky se vyráběly z různých materiálů a měly různé významy.
Původní masky se vyráběly z usně, porcelánu či skla. Dnes jsou ručně vyráběné z papírové hmoty zdobené peřím či drahokamy. 

Hlavní typy benátských masek

 • Bauta

označení se nevztahuje jen na masku, ale na celé oblečení. Byla populární během 18 století, pro muže i ženy. Zůstává v módě i v dnešním karnevalu. Kostým se skládá ze trojcípého černého klobouku, kabátu, pláště. Plášť umožňoval skrývat zbraně, proto Benátky vydali zvláštní vyhlášky upravující nošení kostýmů. Velmi přísný trest postihl každou osobu,která porušovala tato pravidla. Maska na obličeji má zvláštní tvar, umožňující majiteli občerstvit se.

 • Moretta

Obvykle ji nosí ženy. Oválná sametová černá maska bez otvoru pro ústa. Jméno pochází ze slova Moro - což znamená černý.

 • Gnaga

Kostým nosí především ženy. Maska ženy kočky, s košem pod paží. V košíku nese koťátko. Často mňouká a vydává jiné legrační zvuky.

 • Medico della Pesta. Morový doktor.

Původně se oblečení nosilo jako ochrana proti moru. Benátky byly zužovány morem mezi lety 1361 až 1680. Nejzávažnější byl v letech 1630 - 1631 kdy došlo ke ztrátám 46 000 lidí z populace 140 000.
Dlouhý černý kabát až ke kotníkům, nebo těžké šaty, obvykle voskované. Ochranné rukavice. Maska s dlouhým ptačím zobákem. Maska většinou bílá se dvěma kulatými otvory na oči. Oči vyplněné sklem. Dva malé otvory na nosní dírky, které sloužily jako respirátor, většinou naplněné vonnou směsí či kořením, aby doktor mohl dýchat.
Skutečným nositelem infekce moru byly blechy, před kterými lékaře plášť chránil.

 • Pantalone de'Bisognosi

Jedna z nejstarších benátských masek. Maska obchodníka. Starý, zanícený, malicherný obchodník s vlněnou čepicí. Výrazný nos a husté obočí. Červená čapka , plášť a červené kalhoty. Typické oblečení benátských obchodníků.

 • Alrecchino

Harlekýn. Centrální figura moderního Benátského karnevalu. Během staletí se vyvíjel. Je to služebník, hlupák s naivní maskou. Někteří jej přirovnávají k démonu

 • Colombina

Škraboška zdobená peřím, zlatem a drahými kameny.

Fotolia 39353067 XS

Pár rad na závěr

Sledujte počasí

Průměrné teploty v lednu a únoru se pohybují kolem 5 až 9°C. Počítejte však s tím, že v Benátkách často prší. Mrkněte na předpověď těsně před odjezdem.

Kolik peněz s sebou

 • Doprava

Určitě budete potřebovat využít místní hromadnou dopravu. Vodní autobusy, takzvaná vaporetta. Jezdí pravidelně po velkém kanálu i mezi ostrovy. Jízdní řád může být na první pohled složitější. Buďte při jeho studování pozorní. Věnujte také pozornost posledním jízdám, nechcete li na ostrovech nocovat, nebo být donucení využít předražené taxi. Jednodenní lístek na vaporetta začíná na 20 euro.

Hromadnou dopravu provozuje společnost ACTV.

http://www.actv.it/en

 • Občerstvení

Benátky patří k drahým turistickým lokalitám. Můžeme říci, jedna z nejdražších v Evropě. Neznamená to, že bychom si nemohli dovolit kafe, nebo pizzu. Zaplatíte však o nějaké to euro více. V průměrné restauraci dostanete skromnější meníčko od 10 euro. Žádné velké porce nečekejte. Italové nejsou velcí jedlíci. Nechybí stánky s rychlým občerstvením. Pizza, burek, hamburger.

 • Vstupné

Záleží na tom, jaký si uděláte program. Muzea, výstavy či karnevalový program.

Co nesmíte zapomenout

Foťák, deštník, občanku, telefon, eura.

   
    
   
    
  Kolektivní zájezd do Benátek 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd