Řím a Vatikán

Itálie

Čtení o Itálii. Řím, Vatikán, Florencie, Benátky... Historie snoubená s moderním životním stylem. Okořeněná skvělou gastronomií a pozitivními lidmi.ii. 
 

Fotolia 52502738 XS

Fotolia 44298623 S

Vatikán

Stát Vatikán je nejmenší nezávislý stát na světě, jak počtem obyvatel (836) tak rozlohou (0,44 km2). Území státu Vatikán je enkláva na území Italské republiky, vložena do městské zástavby města Říma. Vatikán je systém absolutní monarchie v čele s papežem katolické církve, od 13. března 2013 je papežem Jorge Mario Bergoglio, panující pod jménem papeže Františka.

Sixtinská kaple

Jeden z nejvzácnějších uměleckých pokladů Vatikánu byl postaven v letech 1475 až 1481 v době papeže Sixta IV., odtud jméno Sixtinská kaple. Uvnitř shlédneme fresky Michelangela Buonarrotiho a dalších největších italských umělců.

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu

Největší ze čtyř papežských bazilik v Římě, je uváděna jako největší kostel na světě a centrem katolické víry. Bazilika svatého Petra je sídlem hlavních projevů katolické bohoslužby, a to při příležitosti Vánoc, Velikonočních obřadů, vyhlášení nových papežů a dalších významných událostí.

Řím
Řím je hlavní město Italské republiky, nejlidnatější město v Itálii.

Tiberský ostrov (nebo také Aeskulapův ostrov)

Jediný městský ostrov, legenda praví, že ostrov byl vytvořen v roce 510 před naším letopočtem. S pevninou je spojený dvěma mosty – Ponte Cestiovy a Ponte Fabricio. Nachází se zde Chrám Aesculapius, který byl slavnostně otevřený v roce 289 př. n.l. a byl umístěn v jižní části ostrova.

Circus Maximus – Circo Massimo

První a největší stadion ve starém Římě měří 621 metrů na délku a 118 metrů na šířku, měl kapacitu 250 tisíc diváků.

Koloseum – Flaviovský amfiteátr

Elipsovitý amfiteátr nacházející se v centru Říma je jedna z památek uvedených na Seznamu světového dědictví UNESCO. Amfiteátr je postavený z betonu a kamene a je největší amfiteátr v římské říši. Stavba byla zahájena za vlády císaře Vespasiana kolem roku 70 našeho letopočtu a byla dokončena v roce 80 našeho letopočtu jeho dědicem a nástupcem Titem, další úpravy provedl vládce Domitian. Tito císaři jsou z dynastie Flavian, proto Flaviovský amfiteátr. Koloseum mohlo pojmout 50 000 až 80 000 diváků a bylo používáno ke gladiátorským zápasům, popravám, veřejným akcím a různým představením, vytvořeným na základě klasické mytologie.

Forum Romanum

Náměstí, které je umístěno v údolí mezi Palatine a Kapitol (dva ze sedmi kopců, na kterých byl založen Řím) bylo centrem komerčním, náboženským a politickým.

Benátské náměstí (Piazza Venezia)

je slavné náměstí nacházející se v Římě, kříží se zde nejvýznamnější ulice centra hlavního města: Via dei Fori Imepriali, Via del Corso a Via del Plebiscito.

Po straně náměstí se nachází Palazzo Venezia, rozlehlý palác, který si v roce 1929 vybral jako svoje sídlo diktátor Benito Mussolini. Zakladatel fašismu, který si sám přidal titul Duce (vůdce), z palácového balkonu pronášel projevy.

Bazilika svatého Petra v řetězech (San Pietro in Vincoli)
Slavná bazilika v Římě je známá pro umístění hrobu papeže sv. Julia se slavnou sochou nadživotní velikosti Mojžíše, kterou vytvořil jeden z největších protagonistů italské renesance – Michelangelo Buonarroti.

Andělský hrad

(také známý jako Hadriánovo Mauzoleum) je památka v Římě. Mauzoleum založil císař Hadrián v roce 125 jako rodinnou hrobku. V mauzoleu se nachází pozůstatky císaře Hadriána, jeho manželky Vibii Sabiny, císaře Antonia Pia, jeho manželky Faustiny a jejich tří dětí, císaře Marka Aurelia a dalších.

Po roce 403 budova ztratila původní funkci a sloužila jako pevnost při obraně Říma. Během dalších let kruhová budova měnila vlastníka a účel. V 19. století byl hrad používán jako politické vězení, po sjednocení Itálie pak jako kasárna, později muzeu. Nyní je zde Národní muzeum Castel Sant'Angelo.

Piazza Navona

Jedno z nejznámějších náměstí v Římě zdobí socha s názvem Fontána Čtyř řek. Tato socha se nachází před kostelem sv. Anežky a byla navržena významným italským barokním architektem, sochařem a malířem Gian Lorenzo Berninim. Sochy tohoto umělce se staly vzorem pro ostatní evropské barokní sochaře. Při zadávání zakázky na Fontátu Čtyř řek papež nevyzval Berniniho k předložení návrhu, tak jako ostatní římské architekty. Berniniho přítel a manžel papežovy neteře, Niccolo Ludovisi, podstrčil Berniniho model mezi ostatní a tento model papeže tak zaujal, že jej i přes averzi vůči sochaři vybral.

Říká se, že náklady na výstavbu fontány byly tak vysoké, že kvůli financování se papež uchýlil k vybírání daně z chleba.

Kašna stojí v centru města na náměstí, ve kterém do té doby bylo koryto k napájení koní. Skládá se ze základny, tvořené velkou eliptickou nádrží na úrovni vozovky, zakončenou skupinou soch, na jejímž vrcholu stojí egyptský obelisk.

Mezi sochami jsou alegorie čtyř hlavních řek na Zemi, každá pro jeden kontinent: Nil, Ganga, Dunaj a Rio de la Plata (Argentina). Ve fontáně je zobrazeno sedm zvířat.

Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2009, kašna byla ve špatném stavu vzhledem k počasí a velkému množství trusu holubů na náměstí. Byl zde proto instalován, pro návštěvníky neviditelný, přístroj, který vysílá malé elektrické výboje, které zabraňují ptákům přiblížit se.

Pantheon je monumentální budova starého Říma, postavená jako chrám věnovaný všem bohům. Budova Pantheonu je ve tvaru koule o průměru 43,44 metru.

Fontána di Trevi

jedna z největších a nejznámějších fontán v Římě. Kašna, navržená Nicolou Salvi. Tématem celé kompozice je moře. Není pochyb o tom, že tato fontána je všeobecně známý symbol Říma, kašna se stala jednou z ikon Říma. Památka se stala slavnou také díky filmu Sladký život od Federica Felliniho, kdy se Anita Ekberg koupe v kašně.

Španělské schody

jedno z nejznámějších náměstí v Římě, název je odvozený od španělského velvyslanectví, které zde sídlí. Schodiště ze 135 schodů bylo slavnostně otevřeno papežem Benediktem XIII.

Kostel Trinitá dei Monti – Kostel Nejsvětější Trojice z hor - leží nad španělskými schody a je jedním z pěti frankofonních katolických kostelů v Římě. První část kostela byla postavena v letech 1502-1519 v gotickém slohu, nejstarší část klenby je ohraničena bronzovou bránou.

Villa Borghese

rozsáhlý renesanční park v Římě, který nechal v roce 1605 zřídit kardinál Scipione Borghese (synovec papeže Pavla V.). Třetí největší veřejný park v Římě (80 ha). Park založil v roce 1605 kardinál Scipione Borghese (synovec papeže Pavla V.) na místě bývalých vinic. V parku se nachází také Galerie Borghese, jejíž sbírka obsahuje sochy, řezby a starobylé mozaiky, stejně jako obrazy a sochy od 15. do 18. století. Ve sbírce, kterou tvořil kardinál Borghese od počátku 17.století můžeme obdivovat nádherná díla těchto umělců: Antonella da Messiny, Giovanni Belliniho, Raphaella, Tiziana, Correggia, Caravaggia a nádherné sochy Giana Lorenza Berniniho a Canova.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd