Pařížská abeceda: ABC (1. díl)

Francie

Cestovatelské perličky, doporučení z výletů po Francii. Sýry, vína a jiné dobroty. Nejlepší vyhlídky v Paříži. 30 nejlepších kilometrů na Azurovém pobřeží. 
 
Fotolia eifelka spring
Azuro
abc

A – Akademie Française (Francouzská akademie)

B – Bukinisté (bouquinistes)

C – Café (kavárny a kavárničky)

 
 

A – Akademie Française (Francouzská akademie)

  • založena v roce 1635 kardinálem de Richelieu
  • cíl: dohlížet na čistotu francouzského jazyka
  • Ochránci Akademie byli francouzští králové, dnes prezidenti
  • 40 členů (zvaní nesmrtelní), voleni doživotně
  • do dnešních dnů více než 700 členů

Akademie sdružuje básníky, romanopisce, divadelníky, filozofy, lékaře, vědce, etnology, kritiky umění, vojáky, státníky a členy církve tak, aby byla pokryta rozmanitost jazyka. Na svá setkání si členové vždy oblékají zelený oblek (habit vert) s typickými olivovými výšivkami na klopě a meč.
Mezi „nesmrtelné“ se zařadili např. filozof Voltaire, dramatikové Pierre Corneille, Jean Racine, Edmond Rostand, Eugene Ionesco, pohádkář Charles Perrault, romanopisci Anatole France, Victor Hugo, Alexandre Dumas ml., básník Paul Valéry, historik a spisovatel André Maurois, ministr financí Ludvíka XIV. Jean-Baptiste Colbert, vědec Louis Pasteur, výzkumník Jacques-Yves Cousteau a mnoho dalších.

B – Bukinisté (bouquinistes)

  • pouliční antikváři, prodavači starých knih, pohlednic, známek a různých starých tisků
  • sídlí ve specifických tmavozelených plechových stáncích na březích Seiny v Paříži

Bez nich si ani Paříž neumíme představit. Rozkládají se na nábřeží na pravém břehu od Pont Marie až k nábřeží Quai du Louvre a na levém břehu od Quai de la Tournelle po Quai Voltaire. Stánky bukinistů musí mít jednotné rozměry. Když se stánek uzavře, vznikne bedna, která má na délku 2 metry. Bedna je připevněna na zábradlí chodníku vedoucího kolem Seiny. Nad Seinu smí přesahovat 60 cm a do ulice maximálně 35 cm. Při otevření nesmí horní hrana krytu přesahovat výšku 2,10 m nad zemí.

bukiniste

C – Café (kavárny a kavárničky)

Chcete mít pocit, že patříte do velkého světa? Navštivte jednu z nejluxusnějších pařížských kaváren le Café de la Paix nedaleko Opery.

Chcete pocit intimity a soukromí? Tak to v Paříži nepochodíte. Stolky jsou tak blízko u sebe, že v podstatě sedíte u stolu s cizími lidmi. K Pařížským kavárnám to prostě patří. Navíc jsou stolky a židle nejsou kolem stolků, ale v řadě vedle sebe jako v kině. Kavárenský návštěvník tak může nerušeně sledovat cvrkot na ulicích. To patří k místnímu koloritu.

Pařížské kavárny mají zcela neopakovatelnou atmosféru a své specifické kouzlo. Je jen na vás, jaký typ kavárny si zvolíte. Zahraničními návštěvníky jsou vyhledávané hlavně kavárny na Montparnassu a ve čtvrti Saint Garmain des Près, k nejznámějším patří les Deux Magots a Café de Flore.

kavarnicky

Abecedu pro vás napsala Zdenka Janková, naše zlatá průvodkyně Francií

 

   Odříkejte si pařížskou abecedu: s kolektivem nebo se školou

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd