Zaostřete na Českomoravské pomezí

Česká republika

Cestovatelské postřehy o naší krásné zemi. 
 

DSC01259

DSC01585

Fotolia 72824444 XS litomysli

Hledáte výlet na 1, 3 nebo 5 dní? Zaostřete na Českomoravské pomezí. Tam, kde se Morava mění v Čechy. Pod ochranou starobylých měst Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy, Polička a Moravská Třebová.
Nechte se vtáhnout do čisté přírody, pobavit širokou nabídkou kulturních zážitků. Poznejte tamní památky a užijte si výlety do historie. Pohodlně se usaďte, výlet do Českomoravské pomezí právě začíná...

Královské věnné město Vysoké Mýto

Už z dálky vás vítají věže kostela sv. Vavřince. Vysoké Mýto se pyšní největším čtvercovým náměstím v České republice. Střed města lemují zbytky hradeb s pamětními deskami a tři vstupní brány korunované věžemi Pražskou, Litomyšlskou a Choceňskou. Z Pražské věže je krásný výhled na historické centrum města i do širokého okolí.

 • Světový věhlas vysokomýtské karoserie

V první polovině 20. století proslavila město karosářská firma Carrosserie Sodomka. Její majitel, skvělý designér a karosář Josef Sodomka, spolupracoval s nejvýznamnějšími světovými automobilkami a se svými vozy se proslavil po celém světě. Kočáry, karoserie a autobusy se však ve Vysokém Mýtě vyráběly již od roku 1895. Nahlédněte do historie českého karosářství v Regionálním muzeu a v unikátním Muzeu českého karosářství.

 • Zámek Nové Hrady, kouzelný dotek Francie

Nedaleko Vysokého Mýta najdete rokokový skvost. Zámek Nové Hrady, vybudovaný v letech 1774 – 1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, je často přezdíván "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles". Kromě expozice nábytkového umění se můžete pokochat či pobavit v galerii anglických klobouků.
Krátká procházka kolem zámku vás dovede k nově založenému stromkovému labyrintu. Pohlídat či navigovat bloudící duše můžete ze 4 rozhleden. Kdo najde cestu, vyhrává. Uprostřed vás čeká překvapení.
Kousek dál, v budově bývalého špýcharu, je dnes otevřeno První české muzeum cyklistiky. Čekají na vás exponáty od poloviny 19. století, kola legendárních závodníků i současné speciály. Starožitné velocipédy z doby Rakouska-Uherska, unikátní mapy, karbidové a petrolejové lampy a mnohé další. Jsou vám některá kola povědomá? Ano, místní kola si zahrála v mnoha filmech.

Na konci procházkové cesty stojí zámecké stáje a farma jelení a dančí zvěře. Zvířata jsou zvyklá na přítomnost lidí a tak na zavolání či laskominkou přijdou až k plotu.

 • Toulovcovy maštale, místo kde kouzlila voda a vítr

Nedaleko Nových Hradů, v krásné a civilizací dosud málo dotčené krajině, najdete přírodní útvar Toulovcovy maštale. Chráněná krajinná oblast, protkaná turistickými stezkami, vás okouzlí množstvím pískovcových útvarů. Podle pověsti se zde ukrýval loupeživý rytíř Toulovec. Dnes už vás neoloupí, ale můžete navštívit jeho obydlí. Značky vás bezpečně dovedou ke kouzelnému skalnímu městu či jinému vybranému cíli.

Historické drahokamy Litomyšle

 • Unikátní zámek Litomyšl

Právem se tento klenot řadí mezi nejkrásnější renesanční stavby střední Evropy. Fasádu a štíty zámku zdobí originální sgrafitová psaníčka. Co kus to originál. Podívejte se, jestli nenarazíte na 2 stejné.
FOTO
Nedaleko zámku leží klášterní zahrady. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka. Zahrady jsou celoročně přístupné veřejnosti.

 • Dědeček klavír

Víte, co jsou to klavichordy a cembala? Jak vypadal klavír v minulém století a ještě dříve? Navštivte expozici klavírů. Dozvíte se jak se vyvíjely klávesové nástroje, a který z nich „dozrál“ do podoby dnešního klavíru. Mnoho nástrojů je funkčních, na některé si můžete i zahrát.

Fotolia 72824444 XS litomysli

 • Smetanova Litomyšl

V roce 1824 se v Litomyšli narodil světoznámý hudební skladatel Bedřich Smetana (+1884) . Kdo by neznal Mou vlast, Libuši či Prodanou nevěstu. Díla, která dnes reprezentují Českou republiku ve světě. Jedenácté dítě sládka zámeckého pivovaru Františka Smetany a jeho ženy Barbory. Navštivte jeho rodný dům a podívejte se na střípky z dětství, které se zachovaly.
Muzeum domečků, panenek a hraček
Ponořte se do dětského světa v muzeu domečků, panenek a hraček naproti zámeckého pivovaru. V muzeu je více než 100 domečků, pokojíčků, kuchyněk, obchůdků a přes 300 panenek, vyrobených od roku 1850. Navštivte ples na uherském zámku, africkou nemocnici, autoopravnu, jarmark, cirkus a mnoho dalšího. I kluci si přijdou na své. K vidění jsou autíčka, vláčky i kolotoče. Ideální cíl školních a školkových výletů.

 • Složité a děsivé Portmoneum

Na návštěvu Portmonea jen tak nezapomenete. Stropy a stěny dvou místností domu Josefa Portmana zdobí postavy ďáblů, skřítků a duchů. Autor, malíř, grafik, spisovatel a trochu podivín Josef Vachal byl pozoruhodný umělec. Poznejte Vachalovo dílo a rozhodněte se. Líbí nebo ne?

 • Ve stopách známých osobností

Vyrazte na procházku po Smetanově náměstí v Litomyšli. Projděte místy, kde bydlely známé osobnosti jako Alois Jirásek, Božena Němcová nebo Teréza Nováková. Při svých toulkách neopomeňte vystoupat na Červenou věž.

 • Vystoupejte do oblak

Užijte si kouzelné výhledy do všech stran. Poslouží vám k tomu rozhledna Terezka, Borůvka, Toulovcova rozhledna či Kozlovský kopec.

 • Centrum dýmkařství v Proseči

Že nekouříte? Nevadí. Jedinečná sbírka dýmek vyráběných na území Prosečska, doplněnou o vzácné kousky dýmek z celého světa vás jistě uchvátí. Až 300 exponátů a mnohé další na vás čeká na náměstí v Proseči.

 • Svitavy, živá učebnice architektury

První zmínka o Svitavách pochází z 12. století. Opevněný kostel v úrodném kraji, první stavba v místě budoucího města, přivítala brzy nové osadníky. V 16. století se staly Svitavy městem tkalců a soukeníků. Byla to doba bohatého rozvoje. Město postavilo radnici, opravilo hradby a měšťané si postavili náměstí z kamene. Dodnes je náměstí, s jedním z nejdelších podloubí v České republice, pýchou města a učebnicí architektury. V 19. století přivedla železnice do Svitav textilní průmysl.

 • Babiččino velké prádlo

Unikátní expozice historie praní a prací techniky. Seznamte se s vývojem praní prádla od starověkého Egypta, přes středověk, novověk až po 20.století. 50 exemplářů prací techniky. Vyzkoušejte si na vlastní kůži, že praní nebyla žádná legrace. Navštivte prádelnu U pejska a kočičky. Ideální výlet pro děti.

 • Esperanto – férový jazyk pro všechny

Naproti muzeu stojí Ottendorferův dům s Muzeem experanta. Esperanto je neutrální mezinárodní jazyk vytvořený koncem 19. století. Jeho smyslem je komunikace, která nezvýhodňuje žádný národ a jeho kulturu. Věděli jste, že Esperanto se dá naučit šestkrát snadněji než kterýkoli evropský jazyk?

 • Bez programu ve Svitavách?

Zbyl vám volný čas na vašem výletě? Stavte se v multifunkčním, kulturním a vzdělávacím centrum Fabrika. Bývalá textilní továrna vás zve do moderní knihovny, divadla nebo stylové restaurace.

 • Vše „pod jednou střechou“

Chcete si protáhnout tělo, projít se nebo jen relaxovat? Zkuste to ve sportovním parku Svitavský stadion. Atletika, fotbal, in-line bruslení, hřiště pro malé, větší i seniory, tenisové kurty, petanque....to jsou jen střípky z toho, co vám tento multifunkční areál nabízí.

 • Za poznáním a pohybem

Jste už znaveni muzei a městem? Nadýchněte se čerstvého vzduchu. Naučná stezka k pramenům řeky Svitavy je dlouhá 2,5 km. Prochází rekreační oblastí kolem dvou největších svitavských rybníků - Rosničky a Dolního rybníka. Cestou potkáte 9 zastávek a dozvíte se zajímavosti o biologii, ekologii a historii svitavských rybníků.

 • Hrad Svojanov

Jeden z nejstarších českých královských hradů. Navštivte sloupovou síň, dobovou kuchyni, jídelnu, panský či dámský salon. Projděte se stylovou mučírnou a prohlédněte si výstavu chladných zbraní v goticko-renesančním domě zbrojnošů. Okuste na vlastní kůži, jak žila hradní posádka. Součástí prohlídky je také ucelená sbírka hodin nebo obnovená gotická zahrada, jediná svého druhu ve střední Evropě.
Hrad Svojanov je tradičním místem konání nejrůznějších kulturních akcí, šermířských vystoupení, jarmarků s ukázkami řemesel, koncertů, divadelních festivalů. Naplánujte si svou návštěvu http://www.svojanov.cz/kulturni-akce.

 • Lesní lanový park

Lanový park s 9 nízkými překážkami vás dovede na Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana. Tato 20 m vysoká rozhledna se tyčí nad městem Březová nad Svitavou. Děti, dospělí, mladí i staří, vyzkoušejte svou šikovnost, ideálně v od jara do podzimu.

Polička, město jako z pohádky

Polička, město sevřené dobovými hradbami je rodištěm slavného hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Navštivte Centrum Bohuslava Martinů a také jeho rodnou světničku ve věži kostela sv. Jakuba. Odměnou za zdolání 192 schodů tamní věže vám bude nádherný výhled na Poličku a okolí.

Nezapomeňte na náměstí s radnicí a jeho barokní skvost, Mariánský sloup z počátku 18.století. Rozhodně stojí za návštěvu.

Cesta od renesance k baroku. To je Moravská Třebová

Od Morového sloupu, kolem renesanční radnice, nedaleko barokní perla, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vše korunované nádherným renesančním zámkem. Moravská Třebová ví, co cestovateli nabídnout.
Úchvatný renesanční zámek v Moravské Třebové nechybí v žádné učebnici dějin umění. Poznejte dějiny Moravské Třebové, měšťanský i venkovský život, středověkou mučírnu i alchymistickou laboratoř.
Vyzkoušejte na vlastní kůži atmosféru katovny. Schválně, jak dlouho to bude trvat než vás středověké mučící nástroje a donucovací prostředky přinutí vyklopit „pravdu“. Nebo si namíchejte věhlasný elixír v alchymistické laboratoři mistra Bonaciny.

 • Muzeum egyptské princezny

Vydejte se s námi na cestu kolem světa. Díky cestovateli Ludwigu Holzmaisterovi můžete v muzeu obdivovat cenné přeměty z Indie, Barmy, Tibetu či Japonska. Vrcholem prohlídky je mumie princezny Hereret. Díky 3 D vizualizaci se přesvědčíte jak vypadala ve skutečnosti.

 • Rozhledna Pastýřka

Chcete dohlédnout na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu? Rozhledna pastýřka vám ze svých 27 metrů kromě těchto pohledů ukáže Moravskou Třebovou jako na dlani.

 • Úzkokolejka v Mladějově

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Místní průmyslové muzeum je doslova nabité ukázkami železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky. Dnes úzkokolejka vyváží turisty za krásami moravské přírody a sveze vás třeba až za skřítkem jménem Hugo. Ten vám ukáže Hřebečské důlní stezky.

 • Hřebečské důlní stezky

Skřítek Hugo vás provede jedinečnou sítí naučných stezek s několika vyhlídkovými plošinami, rozhlednami a technickými památkami a seznámí vás s historií těžby v tomto kraji.

 • Žďárské vrchy

Jedno z poslední nedotčených míst klidné a čisté přírody u nás. Navštivte kouzelná místa jako Lucky vrch s jeho nádhernými výhledy, či tajemnou Lukasovu zpívající lípu. Vyrazte na pěší výlet na Malé a Velké Perničky. Nechte se uchvátit zkamenělým zámkem či skalním útvarem Čtyři Palice.

 • Objevte kouzlo Žďárských vrchů, mají vám co nabídnout.

Severovýchodně od Žďárských vrchů pak určitě nezapomeňte navštívit unikátní Pivnickou rokli.

Ať už zavítáte kamkoliv, všude v tomto kraji na vás dýchne krásná příroda, tajemná historie a kapka technického umu. Lidé zde jsou příjemní a otevření. Ukažte dětem, že naše zem je krásná a bohatá.

Vyrážíte s dětmi na školní výlet. Na 1, 3 nebo 5 dní. Sbalte kufry a program nechte zcela na nás.

 

Program na 3 dny: 

1. den

 • Moravská Třebová - cesta od renesance k baroku
 • Zámek Moravská Třebová
 • Středověká mučírna
 • Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny
 • Muzeum egyptské princezny
 • Rozhledna Pastýřka

2. den

 • Úzkokolejka v Mladějově
 • Projížďky vláčkem kolem dolů na Hřebeči
 • Hřebečské důlní stezky se skřítkem Hugem

3. den

 • Historické centrum Svitav s kostelní věží
 • Babiččino velké prádlo – historie praní a
 • prací techniky
 • Vyřezávaný betlém
 • Stezka k pramenům Svitavy
 • Hrad Svojanov 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program na 5 dnů:

1. den

 • Městské hradby Poličky
 • Rodinná světnička Bohuslava Martinů
 • Historické centrum

2. den

 • Hrad Svojanov
 • Brtounova chalupa v Bystrém

3. den

 • Zámek Litomyšl
 • Muzeum panenek
 • Portmoneum
 • Rodný byt B. Smetany, klášterní zahrady,
 • Smetanovo náměstí domem U Rytířů.

4. den

 • Žďárské vrchy
 • Lucký vrch
 • Lukasova zpívající lípa
 • Pěší výlet na Malé a Velké Perničky
 • Zkamenělý zámek
 • Čtyři Palice

5 den

 • Vysoké Mýto
 • Historické centrum Vysokého Mýta
 • Expozice Carrosserie Sodomka
 • Zámek Nové Hrady
 • Romantický rokokový zámek
 • První české muzeum cyklistiky

Poptat výlet do Českomoravského pomezí

 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd