3 x na domácím "písečku". Hravě za jeden den.

Česká republika

Cestovatelské postřehy o naší krásné zemi. 
 

DSC01259

DSC01585

DSC 3276Není vždy nezbytně nutné vyrážet za dobrodružstvím do zahraničí. I český „píseček“ má co nabídnout. Zejména od jara do podzimu. S příslibem lidové ceny a dostupností „co by kamenem dohodil“.
Dnešní drobnohled zaostřím na tři pozoruhodná místa Moravy, Vysočiny a Olomoucka. Nabitá historií, atmosférou dávných časů a přírodou nedotčenou lidskou bezohledností.

 

1) Trojúhelník UNESCO na Vysočině

Renesanční perla Telč (UNESCO)

DSC 3276

Ryzí renesance ze 16. století na náměstí v Telči. 

DSC 3274

Telč je rozhodně pohádkové město

DSC 3289

Telč je obklopen vodou. Do centra můžete přijít, stejně jako za dávných časů, pouze jednou branou. Proto byl těžko dobytný.

DSC 3325

Zámek obklopují zahrady. Velikost akorát k nenáročné procházce.

   Vyrazte na domácí píseček se školou nebo kolektivem 

Kostel sv. Jana Nepomuckého (UNESCO)

Originální kostel na Zelené hoře dominuje okolí. Je vrcholným dílem architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, který se narodil s tělesnou vadou. Byl na půl těla ochrnutý. I přes tento handicap vytvořil jedinečné dílo, které bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1994.
Kostel má půdorys pěticípé hvězdy. Jeho zdi vypráví legendu o svržení Jana Nepomuckého do Vltavy. V místě, kde k tomu došlo se údajně objevila korunka s pěti hvězdami. 5 hvězd zdobí svatozář nad hlavou většiny soch. Do areálu můžete vejít jednou z pěti bran. V chrámu je 5 kaplí a 5 oltářů. Z letadla kostel vypadá jako deseticípá hvězda.

Fotolia 76625914 XS zdar

Třebíč (UNESCO)

Třebíčské památky jsou jako živý skanzen. Židovská historie ožívá v židovské čtvrti i v malebných zákoutích místních vináren, kaváren a hospod. Pokud vás toulavé boty zavedou do Třebíče, rozhodně nevynechejte následující zajímavá místa:

 • Bazilika sv Prokopa
  Bývalá sýpka, zbrojnice, stáj i pivovar. Pověst vypráví o zavaleném pokladu. Prý skrývá 12 soch apoštolů ze stříbra a sochu Ježíše z pravého zlata.

DSC 3391

 • Židovská čtvrť je jako miniatura světa. V 95 domech žilo téměř 60% třebíčského obyvatelstva. Domy byly rozdělené až na 10 dílů. S kuchyní 1x1 metr a s propojením na vedlejší domy. Měli svou radnici, nemocnici, školu, 2 synagogy. Všude byla spousta obchůdků a dílen.

DSC 3370

Právě tady začíná stezka procházející tajemnou a útulnou židovskou čtvrtí.

 • Židovský hřbitov
  Smutné útočiště mrtvých nebo kouzelné zrcadlo architektonických skvostů? Obojí. Náhrobky nasázené vedle sebe vykukují z trávy a břečťanu. Ornamenty a hebrejské písmo vytesané do kamenů na vás dýchne vůni orientu. Třebíčský hřbitov je jedním z největších židovských hřbitovů u nás.

 

   Vyrazte na domácí píseček se školou nebo kolektivem 

 

2) Víno, okurky a příroda ve Znojmě a Podyjí

Další putování nás zavede do Podyjí. Oblasti nedotčené lidskou bezohledností. Asi hlavně proto, že je tak blízko hranic. Meandr Dyje se prodírá krajinou protkanou cyklistickými i turistickými stezkami. Atmosféra láká k procházce či projížďce na kole. Račte vykročit:

Znojmo

Víte proč Znojmo rád navštěvoval král Zikmund? A co je myšleno domy pro lidi, kteří "rozum nemají"? Dříve Znojmo, město zelinářství a sadovnictví, dnes král vinařů. Kdo by neznal znojemskou okurku. Kdo by neochutnal víno ze Znojemských tratí. K vidění je vzácná románská rotunda sv. Kateřiny, Radniční pozdně gotická věž, Vlkova věž či Loucký klášter.

Znojemské podzemí. Smrtonosná past nebo záchranné útočiště místních?

Největší systém podzemních chodeb a sklepů u nás. 27 kilometrů chodeb v bludišti čtyř pater. Ochrana občanů před útrapami neustálého obléhání. Jediný kanál pro zásobování i útočiště během válek. V dnešní době jsou všechna sklepní ohniště, šachty, komíny městských domů, studny a odvodňovací systém přístupné pro návštěvníky.

Zámek Vranov nad Dyjí

Klenot evropského formátu, který je označován za nejpozoruhodnější stavbu středoevropského baroka. Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové okruhy, kde se mimo jiné dozvíte pověst o Kočičím údolí nebo o královně víl.

DSC 0028

Elektrárna Vranov

Že zrovna moc neholdujete hradům a zámkům? Zajímá vás technologie a reálná stránka věci? Poté se seznamte s 80 letou „stařenkou“. Vodním dílem na Vranově. Jeho turbíny, velín i technické zázemí potěší duši nejednoho kluka či dospělého muže. Elektrárna nabízí i programy pro školní kolektivy. A to zdarma.

   Vyrazte na domácí píseček se školou nebo kolektivem 

3) Města v ženském hávu - Kroměříž a Olomouc - UNESCO

 • TEN nebo TA Olomouc?

Ústav pro jazyk český AV uvádí u jména Olomouc rod ženský. Nic to nemění na faktu, že tento barokní div Evropy lačně okukují tisíce turistů každý rok. Často přehlížená moravská metropole Olomouc vás uchvátí. Kulturně nabité a zároveň mladistvé město vám nabízí nespočet možností na strávení volného času. Muzea, divadla, festivaly, koncerty,....

 • Střípky z historie, které už možná znáte:

Vražda mladého krále Václava II v roce 1306 zůstává nevyřešena do dnešních dnů.

Kdo by neznal olomoucké tvarůžky? V Čechách již v polovině 15.století. Od roku 2010 pod ochranou zeměpisného označení EU (Spolu s dalšími českými „specialitami“ jako jsou Hořické trubičky, Třeboňský kapr, Pardubický perník, Nošovické kysané zelí nebo Štramberské uši) :)

Díky Dr. Petru Pravcovi se planetka s číslem 30 564 v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nazývá Olomouc.

 • Kroměříž, Hanácké Athény

Není u nás příliš známo, že k nejkrásnějším místům patří i Kroměříž. Město nazývané Hanáckými Athénami především kvůli velkému množství škol a vysoké míře vzdělanosti. S historickými perlami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kromerizkveten29of49

Výhled z věže v Kroměříži

Kromerizkveten41of49

Romantické zahrady patří pod UNESCO

Kromerizkveten45of49

Květná zahrada

Kromerizkveten49of49

 

Co byste si neměli nechat ujít:

 • Arcibiskupský zámek, arcibiskupské gymnázium, arcibiskupská mincovna - vše se točí kolem arcibiskupů. Arcibiskupský zámek je dnes nejen unikátním historickým objektem, ale také živým badatelským centrem ukrývajícím bohaté sbírky obrazů, knih či hudby.
 • Kroměřížská Květná zahrada, známá též jako Libosad. Známá po celém světě. Slouží k výstavám, koncertům, slavnostem, ale hlavně každodenním návštěvníkům ke strávení kouzelných chvil. V tamní rotundě je zavěšeno Focualtovo kyvadlo dokazující, že se země otáčí kolem své osy. Je jedním ze 4 kyvadel na světě!
 • Zkuste se neztratit v zrcadlové bludišti. Pro malé i velké.
 • Rodiště Karla Kryla. Poznejte osobnost Karla Kryla nejen jako hudebníka.
 • Ponořte se do atmosféry časů dávno minulých. Navštivte Skanzen lidových staveb v Rymicích. Projděte se po hanácké vesnici. Prozkoumejte stavení s doškovými střechami. Dílnu vesnického sedláře. Obecní kovárnu či větrný mlýn.
 • Archeoskanzen Modrá - velkomoravské sídliště popisující významnou etapu dějin- Velkou Moravu. Každodenní život, naučná představení, pokusné tavby kovů, výroba keramiky, zemědělská výroba a další. Archeoskanzen je připraven na návštěvu škol. Novinkou jsou pracovní sešity pro žáky prvního i druhého stupně. http://www.archeoskanzen.cz/

Že je u nás „doma“ krásně. Co říkáte?

Vypravte se s dětmi za moravskou historií i přírodou. Jeden den postačí a na vlastní kůži zažijete daleko více než je psáno v učebních osnovách. A co oči vidí, to si hlava pamatuje!


Vyrazte s dětmi sami nebo vše nechejte na nás.

   Vyrazte na domácí píseček se školou nebo kolektivem 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd