Nizozemí, země něžných květů a větrných obrů
Fotolia 75872393 XS

Vylaďte úsměv na rtech a vyhoupněte se do sedla oldstylového biku z první republiky. Vyrážíme do země tulipánů! Vstříc Nizozemí, zemi protkané cyklostezkami a vodními kanály. Zemi kulatého sýru, vůně kávy a marihuany. Zemi ošlehané větrem a omývané oceánem.

Hoďte starosti za hlavu a poznejte Nizozemí očima Holanďana:

Politické srdce Holandska

Sídlo parlamentu, budova mezinárodního soudního dvoru, útočiště královské rodiny. To všechno je Haag. Klidné město, které není bičováno vlnami turistů, láká k návštěvě Mořicova domu, bývalého sídla prince Johana Mauritse. Tento klasicistní palác z roku 1640 zabrnká na notu milovníků umění. Patříte-li mezi obdivovatele Rembrandta či Vermeera, určitě si tuto obrazárnu nenechte ujít.

w20160414 082420

Modrobílý Delft

Milujete keramiku? Hrníčky, vázičky, talířky,.... ? Pak rozhodně navštivte Delft. Město v provincii Jižní Holandsko, jehož porcelánka oslnila svět. Místním řemeslníkům se v dobách minulých totiž podařilo rozluštit tajemství výroby čínského porcelánu a sláva tamní modrobílé keramiky (fajáns) již dávno překročila hranice Nizozemí. Nezapomeňte ani na centrum města s renesanční radnicí a kostelem Nieuwe Kerk,. Ze stometrové výšky se vám doslova zatočí hlava a ušní bubínky roztančí pověstná zvonkohra s 500 zvonky.

wDSC00469

Holandsko na dlani

Hledáte, co nejzajímavější program pro své neposedné děti? Vezměte je do Madurodamu. Známé nizozemské miniaturní město představuje všechno, čím se Holandsko proslavilo ve světě. V poměru 1:25, na ploše 18 000m². Ideální tečka na závěr vašeho cestování, která vám připomene vše, co jste prožili na vlastní kůži.

w20160414 144034

Koupání jen pro otrlé

Jako správná přímořská země, i Nizozemí má své populární pobřežní letovisko. Scheveningen se nachází na předměstí Den Haagu a díky chladné vodě a neustávajícímu větru je laskominou spíše pro otužilce. Vodní dovádění je teplomilnému středoevropanovi umožněno pouze krátce a to kdy???

w20160414 122130

Lavička Václava Havla

Celosvětový projekt budování laviček dolétl i do země tulipánů. Pamětní deska, křesílka a kulatý stolek připomínají velikost Václava Havla. Pro všechny, kteří fandí otevírání cest, srdcí, vzájemnému setkávání a vedení skutečného dialogu.

w20160414 093752

Sýrový gurmeti míří do Alkmaaru

Asi 40 kilometrů severně od Amsterdamu se nachází Alkmaar. Bývalá rybářská osada se i dnes pyšní tradičními sýrovými trhy. Již od 14.století probíhá na alkmaarském náměstí lidové „představení“. Když zvony odzvoní 10 hodin, otevřou se velká vrata budovy Waaggenbouw a na náměstí vyběhnout nosiči sýrů. Tradičně oděni v bílém, obuti v dřevácích, s klobouky na hlavách nesoucí náklad sýrů. Během práce nesmí jíst, pít, kouřit ani nadávat. Kupující ochutnávají, hodnotí, smlouvají a stisknutím pravice je obchod stvrzen. Celou akci komentuje moderátor, který nenechá turisty na pochybách, co se zrovna na sýrovém ringu odehrává. Vyplatí se být blízko celé této sýrové podívané, protože ochutnávky doputují často až k zábradlí a úst turistů. A pokud se vám nepoštěstí, nezoufejte, produkty místních farmářů dostanete za velmi výhodné ceny a domů dovezete celé dárkové tašky se vzorky sýrů.

wDSC00393

Sýrový trh - burza, tradiční událost, slavnost. Nyní také šou pro turisty. Provázená místními kroji a prodejem sýrů a suvenýrů. 

 

wDSC00394

Přípravy před burzou. Probíhá za každého počasí, když prší zakryjí bochníky sýrů plachtami.

wDSC00397

A už to začalo. Obchodníci a kupci mezi sebou smlouvají, plácají se dlaněmi.

wDSC00398

Bochníky načínají a ochutnávají...poté odnášení do budovy s váhou.

wDSC00415

Sbíhají se Vám sliny? Sýrových prodejen je tu velké množství.

wDSC00426

Alkmaar to jsou nejen sýry, ale také zajímavá architektura.

wDSC00373

...a k celému nizozemsku patří kanály, takzvané grachty.

Květinová kouzla „kuchyňské zahrady“

Ne nadarmo se Keukenhofu přezdívá „Zahrada Evropy“. Zejména v dubnu, kdy kvetou jarní cibuloviny. Ročně zde vykvete až 7 milionů cibulovin na ploše 32 hektarů. Ceny tulipánových cibulek se šplhaly v minulosti do neuvěřitelných výšek, a proto není divu, že téma letošní výstavy zabodlo prst právě do doby, kdy bylo možné za jednu tulipánovou cibulku koupit celý dům!
Chcete-li vaši českou zahradu zkrášlit pravých holandským tulipánem, zkuste např. „plovoucí květinový trh“ na kanálu Singel. Dům si za tulipán sice nepořídíte, ale 30 cibulek za 3,5 Euro zcela určitě ano.

wDSC00468

wDSC00490

Tohle není dekorace, nýbrž náš pan řidič, který neodolal. Když uviděl motorku už na ní seděl.

wDSC00528

Jeden z pavilonů je zasvěcený orchideím.

wDSC00537

wDSC00555

wDSC00610

wDSC00649

Keukenhof je rájem fotografů...

„Holandská spižírna“ v Zaach Schans

Jedním z nejčastěji navštěvovaných míst v Nizozemsku je skanzen dokumentující funkci mlýnů, výrobu dřeváků, koření a sýrů. Muzeum pod širým nebem vám představí historii jedné z nejstarších průmyslových oblastí Holandska. Zakázáno je tu pouze to, odjet s prázdnou! Proto využijte místních „spižíren“ a nakupujte, co hrdlo ráčí.

wDSC00650

wDSC00673

Dřeváky, kam se podíváš

Na dřeváky narazíte v Nizozemsku všude. V různých podobách a tvarech – suvenýry, magnetky, skleničky, květináče....Vyrobeny tradičně z topolu či lípy a vyvedené ve žluté barvě se vzory tulipánů a tkaniček. Ptáte se, proč zrovna dřeváky? No právě pro místní vlhkost a mokro. Dřeváky chránily nohy obyvatel před nepřízní počasí lépe než kožené boty, které brzy promokly.

wDSC00698

wDSC00694

...v muzeu dřeváků jsou všechny podoby..tenhle je zdobený kamínky Swarovski

wDSC00701

Sledujte výrobu dřeváků online. Z čerstvého topolového dřeva a rovnou si jeden můžete koupit.

wDSC00689

Amstersdam. Město diamantů

Milujete šperky? Vše, co se blýská? Pak se na svých cestách zastavte v továrně na opracování diamantů. Průvodce vám odhalí jejich historii, způsob opracování a prozradí, jak poznáte vysokou kvalitu a kolik za kterých diamant zaplatit. Prohlídka vás naláká zcela zdarma, ale pokud se necháte strhnout ke koupi, přichystejte si minimálně sto eurovou bankovku.

wDSC00712

Elegance na dvou kolech

Cyklostezky se táhnou od severu k jihu a od východu k západu. Cyklista má na stezce absolutní přednost, všude to cinká, skřípe a píská. Díky tomu panuje na ulicích čilý ruch a občas bývá kumšt uskočit včas. Odměnou vám je elegance ve všech ohledech. Něžná polovina lidstva jezdí s nedbalou elegancí. V lodičkách dlouhých šatech a s kabelkou přes rameno. Často s kávou v ruce a švitořící do telefonu.
Zapomeňte však na drahé a luxusní značky kol! Mnozí dvoukolový miláčkové pamatují druhou světovou válku a i přes to všechno se kradou, jako na běžícím pásu.

wDSC00847

Jak typický pohled...

wDSC00743

Mnohé modely pamatují druhou světovou válku...

wDSC00736

...a parkuje se i takhle.

wDSC00732

Na kole se svačí, telefonuje, smskuje...

Amsterdam, „Benátky severu“

Jedinečná síť vodních kanálů dává Amsterodamu punc Benátek severu. Květinové trhy, tajemné zahrady a necudné uličky budí pozornost a muzea plná historie lákají k návštěvě. Noční hlídka od Rembrandta nebo sbírka obrazů van Gogha vás nenechá na pochybách, že Holandsko své mistry umí „prodat“.
Amsterodam neláká ani tak světovými památkami a politickými záměry, ale zcela určitě otevírá dveře kultury a výstřední zábavy. Právě proto patří mezi nejdražší města Evropy.

Dům, který zažil lidskou krutost

Kdo by neznal příběh Anny Frankové. 13letá dívka, která utekla se svou rodinou před nacismem. Měsíce skrývání. Nakonec prozrazení a následná deportace do koncentračního tábora, kde Anna umírá. Deník, jež po válce nechal vydat otec Otto Frank, ukazuje lidskou krutost válečných dnů.

wDSC00805

Objevte grachty a obeplujte Amsterodam

Zcela unikátní a jedinečný systém malých vodních cest (grachty) vykopaný v 17. století se stal v roce 2010 součástí světového kulturního dědictví. 1500 mostů a 90 ostrovů zajišťuje Amsterodamu světové prvenství.
Plavba lodí je pro nás suchozemce nezapomenutelným zážitkem. Loďka pluje kanálem, mírně se pohupuje a představuje krásy města z úplně jiného úhlu. Za příznivou cenu můžete očekávat i několikajazyčný výklad a milou posádku, která vám ochotně představí Amsterodam.

wDSC00837

DSC00858

Konopí na každém kroku

Přestože je prodej drog oficiálně v Nizozemsku zakázán, tak za určitých podmínek jsou měkké drogy tolerovány. Konopí tady seženete téměř na každém kroku. Při procházkách vás často praští do nosu obláček „typického“ dýmu. Vyberou si kuřáci a i nekuřáci – kreativní nabídka lízátek, nápojů, sušenek, koláčků nebere konce. Nicméně buďte ostražití. Ne vždy můžete koupit kvalitu za rozumnou cenu.

wDSC00747

wDSC00835

 

Nespoutaná De Waalen. Čtvrť červených lucerniček

Amsterdam, přes den klidné a pohostinné město, večer místo hříchu a neřesti. Kluby, kavárny a restaurace praskají ve švech. Noční život pulsuje ulicemi a láká k nespoutanosti. Mezi největší lákadla pro večerní turisty patří tzv. red-light distric neboli čtvrť červených lucerniček. Lehké děvy v blikajících výlohách svádivě lákají turisty k návštěvě. A to zcela legálně. Prostituce je zde totiž zcela legální a poctivě daněnou výdělečnou činností. Ale pozor. Fotit zakázáno!

Je to na vás příliš velké sousto? Potom navštivte Muzeum prostituce či Muzeum sexu a erotiky.

wDSC00843

Holandsko je zemí sýrů, tulipánů, všudypřítomných kol, vodních kanálů a větrných mlýnů. Vyčleňte si dost času a poznejte jej z gruntu. Pokud si troufáte sami, sestavte cestovní itinerář s místy, které oceníte vy i vaši spolucestovatelé nebo pojeďte s námi. Naladíme se na holandské tempo a užijeme si jeho pohodový charakter.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd