Vánoční putování Blanky a Aničky

Moje malá Anička a já. Svačina, teplé pití, pas, peníze i náhradní ponožky nabaleny.
Časné zvonění budíku nás probouzí do pohádky. Pohádky zvané Vánoční Vídeň. Anička předčila i pověstné ranní skřivany. Těší se, stejně jako já. Já na vánoční punče a pečené kaštany. Anička na pohádkové dílničky, rozsvícené stromy a dárky.

Poprvé vyrážím s naší šestiletou Aničkou na zájezd do vánoční Vídně. Ještě poslední kontrola, jestli máme všechno: svačina, pití, pas, peníze, pár řízků a čokoládu na energii, přidávám náhradní ponožky.

Anička se moc těší, ani to vstávání není nejhorší, před sedmou už stojíme u Bohémy a hlásíme se paní průvodkyni. Malá se uvelebí u okna. Moc se těší. Mě přepadají lehké obavy, zda celodenní výlet zvládne.
Přestávka v Mikulově na horkou čokoládu přímo v autobuse a na malé protažení. A za hodinku nás vítá Vídeň.

S mapou se neztratíme (doufám)

Po cestě se dozvídám zajímavé informace. Jak se dříve v Rakousku žilo, co mají místní rádi a jaké dobroty určitě nezapomenout ochutnat na vánočním trhu. Uf, je toho opravdu hodně.
Při průjezdu Vídní na nás mávají první památky. My však vystupujeme až v centru města. Po pár metrech nás uhodí do nosu vůně skořicových punčů, pečených kaštanů a dalších dobrot. Budu se muset držet zkrátka, ať po vánocích nemusím krotit svůj nezřízený apetit.

Jelikož se nepovažuji za ostříleného turistu, volíme prohlídku pod vedením paní průvodkyně. Celou trasu by Anička také nezvládla. Tak vybaveny mapou, vyrážíme na nejzajímavější atrakci. Přírodovědné muzeum.
Zdatnější cestovatelé si užívají nabitého programu nebo volí pro svůj vlastní itinerář. My se s nimi potkáme až v pět hodin u radnice, odkud odjíždíme do Brna.

Přírodovědecké muzeum 

Zabavily jsme se obě. Vycpaná zvířata, pohyblivé figury dinosaurů i imitace sopečného výbuchu nás přiváděli v úžas, strach i smích. Nakonec jsme obdivovaly nádhernou sbírku minerálů. Mít tak pár kousků doma! Lahoda pro oko i duši.
Na závěr prohlídky jsem odložila své tělo do kavárny. Na dopolední vzpruhu. Kafíčko.

Pohádka...

Posilněny na duchu i na těle vyrážíme do vánočního mumraje. Vánoční trh před vídeňskou radnicí.
Všechno svítí. A těch ozdob, baněk, dárků, hraček... Anička je nadšená. Neustále se rozhlíží po vyzdobených stromech a nutí mě vybírat nejkrásnější výzdobu. „ Jsme v pohádce, maminko" vykřikuje s rozzářenýma očima. Opravdu i já jsem se na čas vrátila do dětských let.

Nabaženy zářící krásy, využíváme dalšího tipu průvodkyně, a vyrážíme do dětských dílniček na radnici. Symbolický poplatek 3 Eura potěšil maminku a Anička si odnáší vlastnoručně vyrobenou svíčku a perníčky.

Ne hlad, ale chuť

„Maminko, já má na něco chuť, poslechni si" pípne Anička a ukáže na kručící bříško. „Aničko, to je hlad, ne chuť" opáčím a vytahuji svačinu. „Ne ne maminko, je to určitě chuť, svačina to nespraví" škemrá Anička.

Palačinka a pečené kaštany mi tedy už milostivě prochází. A já se zahřívám svařáčkem, protože se k nám pomalu prokousává zima.

Půl hodiny do odjezdu.

Co bychom ještě stihly? Hlavně někde, kde se zahřejeme. Vítězí vánoční koncerty na radnici. Nádherný sál, skvostná výzdoba (ostatně jako všude), pohádková hudba a hlavně.. židle vybízející k odpočinku a teplo. Navíc vstup je zdarma. :-)

Pět hodin je coby dup. Jsme utahané jako koťata, ale spokojené. Anička si užila své pohádky a já... Já zase jejich rozzářených očí.
Poslední ohlédnutí na rozsvícenou Vídeň a hurá domu. Ještě, že nemusím řídit.
A příští rok. Příští rok, namažeme pod koleny a navštívíme i Dům moří. Babičko Anežko, Ty jedeš s námi!

Blanka a Anička

PŘIHLÁSIT NA ZÁJEZD

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd