Londýn očima průvodce
Fotolia 62913588 XS angliePatrové autobusy, taxíky, typické telefonní budky, uniformy královské gardy, tisíce dech beroucích památek a kulturních akcí. To je LONDÝN. Úchvatná metropole ležící na obou březích řeky Temže. Město s unikátní atmosférou nabízející zážitky, které nikde jinde na světě nenajdete.

Pojďte se s námi podívat na Londýn očima našeho průvodce Tomáše Kryla.

Pamatuješ si svou první návštěvu Londýna? Kdy to bylo a jaký byl Tvůj první dojem?

Londýn jsem měl dlouhou dobu ve svém cestovatelském hledáčku. Přesto jsem se do něj poprvé podíval “až” v roce 2009. A první dojem? Jednoznačně překvapení z urbanistické struktury města. Nejprve dlouho jedete ulicemi útulných typických anglických rodinných domů. Ty pak vystřídají nízké činžáky a pak najednou “bum”. Před vámi se objeví Tower Bridge! Krása!

DSC 9617

A je to tady. Tower Bridge.

Jak působí Londýn dnes? Změnil se?

Každá další cesta je pochopitelně návratem do stále více a více důvěrně známého prostředí. Londýn se mění velice rychle. Je to až překvapivé, vzhledem ke konzervativnosti samotných Britů. Čtvrti jako City nebo Docklands hovoří za vše. Stále vidíte, jak mezi domy nebo zánovními mrakodrapy ční jeřáby, aby obohatily město o nové a nové dominanty. Někdy i na dost kuriózních místech, jako třeba bezprostřední okolí Buckinghamského paláce, hlavní rezidence britské královny.

DSC 9686

DSC 9709

V Toweru se vám budou věnovat místní ostřílení a vipní průvodci beefeateři a také krkavci, střežící pevnost. 

Proč se rád vracíš do Londýna?

Londýn má naprosto neopakovatelnou atmosféru. Je to nejvíce ikonické město na světě. Patrové autobusy, taxíky, telefonní budky, poštovní schránky, uniformy královské gardy... . To je jen zlomek toho, co mě hned na první dobrou napadá. Ze všech těchto drobných věcí se staly ikony Londýna. Vždyť i sama královská rodina je symbolem, typickým pro tuto zem.
Dalším důvodem, proč se sem vždy rád vracím, je anglická útulnost. Nespočívá jen v cihlových domech s arkýři a bílými okenní rámy, ale také v péči o zeleň a životní prostředí.

Londýnské parky jsou pojmem samy o sobě! A posledním důvodem je ruch velkoměsta, který prostě zbožňuji. :)

Jak bys toto město charakterizoval? Napadá Tě nějaké šťavnaté synonymum?

Napadá mě slovo „nevyčerpatelný“....

DSC 9218

Westminsteské opatství

Co je největším lákadlem pro školní skupiny, když je Londýnem provádíš?

S velkým ohlasem se vždy setkávají místa spojená s životem královské rodiny, stejně jako slavnostní ceremoniály výměny stráží před Buckinghamským palácem, palácem St. James nebo jízdní hlídka u Horse Guards. Nikdy neudělám chybu v případě návštěvy muzea voskových figurín Madame Tussauds nebo vyhlídkového kola London Eye.

Co dobré jídlo a Londýn?

Londýn je kosmopolitní město. Žije v něm několik desítek národností a každá přispívá do pestré gastronomické nabídky svými typickými pokrmy. Sám nejsem velkým vyznavačem anglické kuchyně. Typické „fish and chips“ není nic pro mě.
Mám rád „exotiku“, takže s oblibou navštěvuji čínskou čtvrť SOHO. Atmosféru východu podtrhují nápisy v čínských znacích, rušná atmosféra, exotické vůně i červené lucerničky. Kromě exotických specialit ve vybraných podnicích zde najdete i restaurace typu „eat as much as you like“. Vynikající řešení pro ty, co za málo peněz chtějí ochutnat více různých specialit nebo mají prostě velký hlad.
Pokud chcete vyzkoušet něco typicky anglického, pak vás určitě pošlu na pravý břeh Temže k mostu London Bridge za Southwarskou katedrálu na tamní tržiště Borough Market. Domácí kulinářské speciality se tam v několika desítkách stánků vyrábějí přímo před vašima očima. Jejich vůně vás bude lákat už z dálky, takže nemusíte mít strach, že byste tam netrefili.

DSC 9376

Soho a jeho bufety nesmí v programu chybět

Které památky doporučuješ rozhodně zařadit do itineráře při návštěvě Londýna?

Mezi typické londýnské “must see” lokality jednoznačně patří Westminster se svým opatstvím, parlament, vládní třída Whitehall, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí s Národní galerií nebo náměstí Piccadilly Circus s proslulou světelnou reklamní stěnou.
Za návštěvu stojí City of London s bývalou středověkou královskou rezidencí Tower, kde si návštěvníci nemůžou nechat ujít tamní Beefeatry, legendární krkavce a vystavené korunovační klenoty, jejichž součástí je i největší diamant na světě.
Naprosto unikátní věc zažijete v Greenwhich, kde můžete stát jednou nohou na západní a druhou na východní polokouli. Mají tam nejen královskou observatoř s nultým poledníkem, ale taky úžasný svažitý park ideální pro piknik s výhledem na nejvyšší britské stavby, centrum Canary Wharf.

A abych nezapomněl. Z Londýna se nemůžete vrátit, aniž byste se svezli double deckerem.

DSC 9221

Londýnské oko. Ocení žáci, studenti i dospělí.

Napadá Tě nějaký zážitek z Londýna? Veselý nebo napínavý?

Napínavá je vždycky londýnská doprava. Pověstné dopravní zácpy v ulicích mohou zařídit, že cesta z centra na okraj města může klidně trvat i přes hodinu a půl.

Na co si dát pozor?

Vzhledem k tomu, že se v Británii jezdí vlevo, tak jednoznačně na přecházení přes cestu. Opravdu platí, že “zvyk je železná košile”. Člověk se na přechodu důkladně podívá, jestli je zleva volno. Ovšem auto nebo autobus jej potom doslova sestřelí zprava.

Fotogalerie Londýn

V Londýně jde samozřejmě o památky, ale hlavně také o unikátní atmosféru a zážitky, které jinde na světě nenajdete.

Nepřipravte o ně sebe ani své studenty. Tak šťastnou cestu a užijte si Londýn.

Průvodce Tomáš

tomaskrylTomáš Kryl, dlouholetý průvodce CK zájezd se zájmem o dějiny, pomocné historické vědy jako heraldika a vexilologie, o církevní dějiny, architekturu, urbanismus a dějiny umění. Cestování bylo vždy jeho vášní. Je jedním ze šťastných lidí, pro které je práce koníčkem.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd