Žurnál

wien riesenradKaždý rok to stejné. Prohlídka města s průvodcem, Hofburg, Stephansdom, přirodovědné muzeum, případně Schonbrunn. Sami uznáte, že to chce změnu. Koukněte na další tipy, co ve Vídni zažít a jak program poskládat.

Kriminální muzeum – posledních 300 let temné stránky Vídně.

Projdete se v mnoha místnostech historií policejního

graz gardenRomantický v srdci, vlasy s vůní jihu a umělecký důvtip v očích. Takový je Graz. Štýrský Hradec míjíme na našich cestách za sluníčkem do Chorvatska a Itálie. Většina z vás zde nikdy nezastavila a nejspíš to ani neplánujete. Velká to škoda. Druhé největší město po Vídni a uchvátí Vás. Vyčleňte si 3 hodiny a nebudete litovat.

Atmosféra města

82680678 s
10 let uplynulo od té doby, co Linec držel titul Evropské hlavní město kultury. Město je novináři i cestovateli označováno jako město budoucnosti, ale také město s nacistickou minulostí. Slogan města zní: Linc se změnil. Otázkou je, zda k lepšímu. Odpověď si přečtěte sami.

Průmyslové město na křižovatce obchodních cest

Kdysi dávno založeno Římany, kteří jen nazývali Lentia.

10344478 s12 ostrovů spojuje 130 mostů. Zasloužené je přízvisko Benátky severu. Do řeky Odry se zde vlévá několik řek. Nádherně zachovalý katedrální ostrov si zamilují obdivovatelé gotické architektury. To jsou určitě zajímavé body. Nic však netrumfne místní trpaslíky. Kdo by nemiloval trpaslíky, že? Trpaslíkům ve Vratislavi propadne každý.

Trpaslík neboli Krasnal - společenský a umělecký fenomén. 300 trpaslíků v jednom městě!

26391543 sKoho by nefascinovaly mohutná letadla, mezinárodní letiště se vzrušující atmosférou, sexy letušky a piloti v uniformách. 

Vídeňské letiště Schwechkat otevřelo unikátní a velkolepou výstavu pro návštěvníky. Na 600m2 uvidíte repliku řídící věže, dostanete se do kokpitu a zažijete vzlet jako kapitán.

Školní výlet s prohlídkou letiště bude trhákem :-)

 

43489044 sI sebelépe naplánovaný školní zájezd dokáže vzít v cukuletu zasvé, když se některý z dorostenců “rozhodne” naservírovat krizovou situaci. Jak taková krizovka vypadá a jak z ní ven bez ztráty učitelské cti? Kromě výletů se školáky do zajímavých destinací v dosahu ČR nabízíme na takové perné chvíle užitečné rady.

Případ č. 1: Student ztracen ve městě sám a sám

Užíváte si toulky po krásném evropském městě.

71425458 sI Budapešť je hotová muzejní a galerijní vitrína i při obyčejném toulání se městem. Nabízíme chuťovku několika (i netradičních) muzejních příležitostí, degustujte:

Maďarská národní galerie, vyčerpávající krása

Jestli hledáte (spíš pro starší studenty) pořádnou porci výtvarného umění, vezměte je sem. Umění od gotiky po současnost, úchvatná místnost s oltáři, vzácná díla nevyčíslitelné hodnoty… Jen si vymezte aspoň půlden času a nasaďte pohodlné boty. http://mng.hu/

1005288 s
Památník Osvětim je stále vyprodaný? Školní zájezd ohrožen? Nezoufejte, i jinde žáci a studenti působivou, autentickou formou poznají 2. světovou válku. Nabízíme poctívé alternativy s válečnou tematikou. V těchto muzeích děti nasají informace o nacismu, válečných hrůzách a lidském utrpení jednotlivců. Dušička se v nich pohne a dějepis přestane být jen mrtvým nezáživným listem z učebnice. Vydejte se na cestu, zklamaní neodejdete. Ručíme za to.
 
 

sukienniceŠkolní výlety jsou pro vás zdrojem žaludeční neurózy? Radíme udělat z výletu 2 v 1: provětráte dětem hlavy a ještě do nich načerpají moudro. Jak? Díky návštěvě muzeí, které nabízejí něco navíc než jen exponáty a popisky na zdi pod obrazem. Stačí vybrat téma, které chcete dětem představit. Muzeí jsou v Krakově desítky. Zde je několik z nich.

 Krakov, polská perla

obr uvolnete se prosimCoby pedagoga vás kromě vzdělávání občas postihne povinnost doprovodit svou třídu na školní výlet po českých luzích a někdy i zahraničních hájích. A také po městech nebo horách nebo k moři či dokonce při sjezdu řeky na raftech. Už to je samo o sobě náročný úkol, proto se hodí jakákoli pomoc zvenčí! A rozhodně se ji neostýchejte využít - čím méně starostí se školním zájezdem budete mít, tím více si ho sami za sebe také užijete. A o to jde. Jako organizátor máte navíc cestu zdarma.
 

saint michelKdo cestuje, zažívá historii opravdově na vlastní kůži. A v tomto francouzském případě je to historie nadmíru bohatá, i když často brutální. Kraj panenské přírody i upálení Johanky z Arku, pláže s pískem prosáklým krví z časů válečných. Ale také gourmetův ráj - domov camembertu a jablečného “calvados”, čerstvých ryb a mořských plodů. Mekka architektonických skvostů. Dýchejte zhluboka, vzduch je tu silný. Vítejte v Bretani a Normandii. 

 

Školní zájezdy 2SOUTĚŽ O TURISTICKÉHO PRŮVODCE BUDAPEŠTÍ za tip v komentáři na Facebooku. 

Ročně polykáme s malými školáky i studenty tisíce kilometrů po celé Evropě. Mezi nejnavštěvovanější cíle patří i Maďarsko. 

👉Uměli byste vyjmenovat 3 názvy maďarských lázní? A s kým byste je chěli absolvovat?👈

 

bledPřekrásná země. Maličká. A to i proti Česku. Přesto se vším všudy a s přístupem k moři jako bonus. Za pět šest hodin jste z Brna v hlavním městě Lublani. Alpy, Středozemní moře, šťavnatá zeleň - zažijte pořádnou túru přírodou i naprostý relax díky všudypřítomnému vodnímu elementu. Slovinci jsou nadmíru pohostinní, úroveň služeb vysoká a ceny přijatelné. A to všechno na školním zájezdu bez starostí s programem.

krakovFantastické město polských sousedů? Pro nás Čechy na dosah a mnohem lepší než oficiální polská metropole! Tohle město má totiž říz. Máme několik trumfů v rukávu, které jednoznačně mluví pro následující doporučení: sbalte třídu a užijte si školní výlet v Krakově. Portál priceoftravel.com i v roce 2017 vyhodnotil Krakov jako evropskou jedničku pro cestovatele pro přátelské ceny a všechno, co město nabízí, přitom však bez zbytečných davů.
 
 

toulave botyJak tradice velí,
posíláme vánoční básničku.
Nebuďte zatvrzelí,
zabere jen maličkou chviličku:

 

 

 

30243470 mJsou města, kde můžete bloumat týden a nezanechá to ve vás nic. A jsou města, kde je toho tolik, až vám přecházejí nejen oči, ale i uši a taky chuťové pohárky. A do této druhé kategorie patří jednoznačně rakouský Salzburg! Ideální téma na školní výlet a přesvědčíte se na vlastní smysly.

Na skok do metropole soli a hudby

Divíte se, proč v Salzburku jednomu přecházejí nejen oči, ale také uši?

31478091 mUčitelské poslání? Žádný med, zato Everest zodpovědnosti - kdo 10 měsíců v roce neučí, neumí si představit. Co pořád vymýšlet, když jen samotné učení je boj o pedagogického Oscara. Milí učitelé, občas trochu té zodpovědnosti a kreativity hoďte na někoho kompetentního - ať vymyslí program! Studenti sice viděli celý svět na youtube, ale na vlastní kukadla? Voilà, školní zájezd! Proberte jejich otupené buňky zvyklé běhat ve virtuálních hrách a prožeňte je v reálu. Bude se jim pak líp přemýšlet i v hodinách. 

 

croisant eiffelTrdelník prostě chutná nejlíp v Maďarsku, vafle v Belgii a pirohy v Polsku. Je to taková dobrota, že často po návratu z cest “googlíte” recept, sháníte suroviny, uvaříte, upečete, servírujete a… a není to ono. Proč?! Buď je to nějaké nekalé kouzlo, nebo prostě místní jídlo chutná nejlépe tam, kde ho vynalezli. Tak víte co? Vychutnávejte si národní speciality z rukou domácích jako třešničku na cestovatelském dortu a společně s námi si naplánujte, co kde příště ochutnáte. Vítejte v našem cestovatelsko-gurmánském menu.

krampusDěti už o vánočních svátcích, adventu a mikuláši nezaujmete ničím novým. Tak pozor! Možná ještě neviděly čerta s velký Č, nebo spíš s velkým K! Řeč je o rakouském krampusovi. Ano, možná už o něm slyšely v TV zprávách. Ale slyšet a vidět je v tomto případě rozdíl jako Brno. Až uvidí tzv. Krampuslauf (tedy něco jako “čertovskou jízdu”) na vlastní vyděšené oči, až uslyší na vlastní uši pekelný rambajz, kterým se do posledního decibelu naplní setmělé ulice, garantujeme jejich znuděným světáckým dušičkám autentický záchvěv strachu. 

22125416 s

Děti dnes Slovensko a její obyvatele vnímají jako cizince? Pojďme jim přiblížit nejbližší slovanské příbuzné díky celodenní výpravě do tamní metropole na Dunaji. Bratislava je takové malé velké město - na hlavní město je možná rozlohou menší, ale zajímavostmi praská ve švech. Pro výlet se školáky je ideální i proto, že z Brna jste tam za chvilku a jde o přátelskou a bezpečnou metropoli. Je to město, nad kterým už skoro 50 let levituje UFO! Slovenská metropole má prostě všechno - od zoo (včetně Dino parku) až po pořádný hrad.

wIMG 20170930 112937w

Letopočty, jména, data narození, úmrtí a svateb, jména světců, králů, malířů. To je třeba se dozvědět při cestování. To rozhodně. Ale všeho moc škodí.
Nemusíte vidět všech 17 historických paláců, stačí 3. Nemusíte naběhat desítky kilometrů, abyste navštívili 9 kostelů, 6 kašen a pojmenovali všechny rodové větve a světce na mostech. K tomu abyste si udělali obrázek o daném městě a zaperlili před známými, stačí 3 paláce, 2 kostely a zapamatovat si jednoho hlavního světce daného města. Cenná fakta rád na počkání vyklopí třeba stejda Gůgl.

christmas pohoda

Adventní doba se zase zvhrne v komerční maraton? Tentokrát ne! Pojďte chvíli nemyslet na starosti a všechny ty písemky, co je třeba napsat a opravit. Prohřejme tělo drinkem s voňavým kořením, obdivujme zářivé dekorace, které by nám v kteroukoli jinou dobu připadaly kýčovité… Všichni naši hraniční sousedé připravují v adventním čase podobný svařený nápoj jako my - přesto v každé zemi chutná jinak. Pojďte koštovat, najít svým nejdražším řemeslný dárek, který je překvapí svou jinakostí.

 

Dobrých termínů školních výletů bývá v září jako šafránu

Vítáme vás zpět ve sborovnách, katedrách i školních uličkách! Zůstaňte ještě chvíli duchem na cestách, i když prázdniny ztrácejí na síle.

Kam byste se rádi se studenty podívali? Co jim chcete ukázat a kdy?
Školní výlety pomalu nabírají dech a je škoda prošvihnout ty nejlepší destinace kvůli nedostatku termínů. Ještě vše můžete stihnout. :-)
Rezervujte podzimní, vánoční, i jarní termíny již v září.

IMG 20170703 144714Letošní dovolená v Chorvatsku by plynula stejně nezávadně jako obvykle, nebýt rybářské madony, která se nám zjevila jednoho podvečera. Při každodenní procházce kolem útesů, sledujíce mořské vlnobití, se nám naskytla totiž nevšední podívaná, která nám rozhodila celou druhou polovinu zájezdu. Usadili jsme se jako obvykle na kamenech, chlapci vůkol skotačili a vtom jsme ji spatřili. Chorvatskou, podsaditou stařenku. Černé capri kalhoty a horní díl plavek neurčité barvy, s padajícím vytahaným ramínkem, nenaznačoval nic nezvyklého. Vtom jsme si toho však všimli.

Fotolia 58756666 XS

Toužíte po dovolené v krásné přírodě, ve městech kde to žije a voní exotikou, po koupání v průzračném moři? Z letadel máte husí kůži? Naplánujte si výlet na Azurové pobřeží. Luxus dostupný téměř pro každého. Pokud si navíc vyberete dobu, kdy města nepraskají ve švech pod náporem turistů, a teploty nešplhají do závratných výšin, “dokonalý zážitek” na sebe nenechá dlouho čekat. Nice, Monako, vila baronky Ephrussi de Rothschild, vila Kérylos, městečko Èze, Cannes, Saint Tropez a mnohem víc vás čeká v tomto francouzském ráji.

hardeg1Nejmenší a přesto fascinující národní park na obou březích Dyje, třpytivý svět drahokamů či středověký hrad Hardegg za ostnatým drátem. Že nechcete skončit v nejlepším? Dejte si nášup. Hoďte minci do studny hluboké více než 50 metrů ve zřícenině hradu Kaja, šoupejte v zámeckých papučích po zámku Vranov nad Dyjí, projeďte se na lodi a objevte kouzlo elektřiny v místní elektrárně.
 

Ráno tam a večer zpět - jednodenní varianta školního výletu

nosNenechte se klamat! Jako klient cestování kanceláře trvejte na zákonných nárocích i slušném zacházení. Nevědomost neomlouvá vás ani cestovní kancelář.

Co je psáno, je třeba znát

Čtěte pozorně. Zákonné cestovní dokumenty a smlouvy prostudujte pečlivě a požadujte je doložit všechny.

 

wroclav

Krásné zámky s bohatou historií, pevnosti se šrámy válek, výtvory umělců i matky přírody. Seznamte se s Dolnoslezským vojvodstvím. Zemí ovlivněnou válkami a nezvanými hosty, kteří se na nic neptali. Čeká vás odpočinek i záběr pro tělo. Kultura, ruch měst i klid parků.

Tři dny postačí

Nažeňte děti do autobusu nebo naplánujte výlet na sever po vlastní ose. Postačí vám k tomu jen 3 dny:

branRobustní kamenné kostely a kláštery. Sedmihradská města míjející čas a vibrující Bukurešť plná energie. Překvapivě uklizené ulice lemované zbídačenými domy. Na loukách stáda ovcí a potulní psi. Země plná kontrastů. 

Skanzenem to začíná

Výlet koncipovaný na necelých 6 dnů. Odjezd v úterý večer, návrat v nedeli po poledni. 

turista prekvapenyChystáte se do Asie? Jíst v pravé japonské restauraci hůlkami sushi? Projít se po Velké čínské zdi? Navštívit kmeny v Africe? Ochutnat pravá francouzská vína? Saunovat se ve Finsku? A chcete to vše prožít bez trapasů? S nulovým kontem na účtu trapasů?

“Jiný kraj, jiný mrav.” U cestování do (pro nás) exotičtějších destinací, to platí dvojnásob. Nejeden cestovatel se dostal do úzkých. Sepsala jsem pro vás pár typických situací, které vás mohou na vašich cestách nepříjemně překvapit.

sandalyKaždý národ má svá specifika. Rusové jsou páni světa, Poláci kšeftmani, co rádi předbíhají na sjezdovkách, Italové se otočí za každou sukní,... . I náš národ má pár ukázkových zlozvyků, díky kterým nás dokážou v zahraničí přesně identifikovat. Občas je to úsměvné, občas už na ostudu. Pobavte se těmi nejtypičtějšími. Pokud se v některém poznáte, zasmějte se sami sobě.

“7 kun krát 3,50, to máme....”

 

Fotolia 62913588 XS angliePatrové autobusy, taxíky, typické telefonní budky, uniformy královské gardy, tisíce dech beroucích památek a kulturních akcí. To je LONDÝN. Úchvatná metropole ležící na obou březích řeky Temže. Město s unikátní atmosférou nabízející zážitky, které nikde jinde na světě nenajdete.

Pojďte se s námi podívat na Londýn očima našeho průvodce Tomáše Kryla.

vintageCestování přeje moderním technologiím. Odlehčete svým batohům a dejte pryč všechny knižní průvodce, papírové mapy a letáčky. Pohlaďte svůj mobil a on vám prozradí, co si budete přát. Jsou pouze 2 podmínky, které musíte splnit, aby toto kouzlo fungovalo. Mějte nabitou baterii a zajistěte si přístup k internetu ;)

Bez připojení ani ránu. Nebo ne?

V České republice mají datové připojení na své kartě téměř všichni.

back to school“Ten náš angličtinář už zase někam jede. A já bych přitom taky rád dětem ukázal, že dějepis nejsou jen písmena v učebnici. A co teprve přírodopis. Ten k výletu přímo vybízí.”

Zlomte zaběhnuté pravidlo o tom, že na školní výlety jezdí výhradně jazykáři a tělocvikáři. Přidejte do svých učebních osnov praktické ukázky. Naladíme váš školní zájezd na noty vašeho předmětu.

Pro přírodovědce Ludvíka a jeho botanickou smečku

20170120 100236Měla jsem narozeniny a mé drahé přítelkyně Romana s Dagmarou si nenechaly ujít tuto příležitost a připravily (jako vždy) nečekané překvapení ve formě školení z oblasti cestovního ruchu. Školení objasňuje nejnovější trendy a novinky. Většina předmětů je multifunkčních. A posuďte sami, že v mnohých ohledech se trendy posouvají kupředu. Dozvěděla jsem se, co mi nesmí chybět v batohu při provázení zájezdů.

Průvodce musí vypadat k světu.

vysehrad

Kam cestujete nejčastěji, když se řekne Maďarsko ? Do Budapešti přece! Ale proč její návštěvu neopepřit něčím novým? Přichystali jsme pro vás k probádání 3 zapomenutá místa, která jsou od Budapešti, co by kamenem dohodil.
Nechte se tedy pohltit středověkem, pošimrejte hrdou pýchu státnosti a vrhněte se do nespoutané vášně umění.

1. Esztergom (Ostřihom), kolébka maďarské státnosti

Až do 13. století hlavní město Uherského království dodnes dme hruď

jewishVíte co je Tóra nebo Kipa? Proč mají Židé rok 5777 a ne 2016? Proč se nechávají obřezat? A kdy a jak se slaví Šabat, Pesach nebo Chanuka?

Židovští obchodníci a „bankéři“ si své místo v Praze nacházeli již od 10. století. Původní osada, známá jako Židovské ghetto na Malé Straně, byla nejvýznamnější židovskou obcí v českých zemích. Postupem času ji vystřídalo osídlení na dnešním Josefově.Stalo se z ní Židovské město s vlastní samosprávou, školstvím a soudnictvím.

graz gardenZapálený duch a šikovné ruce Habsburků vybudovaly v celé zemi mnoho skvostných zahrad. Zážitkové, okrasné, selské, japonské, naučné, klášterní, ekologické i zeleninové. Tyto unikáty přežívají dodnes. S menšími či většími zásahy. Mnohé pod ochranou UNESCO. K potěše oka i duše všech, kteří je ročně navštíví. A že jich není málo. Uznejte sami, že tyto krásy opravdu stojí za vidění.

 

Zahradní ráj Baden u Vídně

tabule advertA je to tu zase. Vánoční hysterie pomalu nabírá na obrátkách. Seznamy, dárky, cukroví, úklid,... Každý rok je to stejné. Vy, učitelé, si na seznam připisujete ještě jednu položku navíc. Vánoční školní výlet. Užíváte si ho s potěšením nebo jej berete jako každoroční úděl pedagoga?

Podívejte se, s jakými trampotami se potýká většina vašich kolegů a vězte, že existuje cesta ven.

 

most popularDesítka nejčtenějších článků. Přečtěte si, co nejvíce zaujalo čtenáře našeho Cestovatelského žurnálu v minulém roce. 
 
 
 
 
 
 
 

 

ObersalzbergBerchtesgaden nebo chcete-li Hitlerovo Orlí hnízdo, zná víceméně každý turista. Stavba a příjezdová cesta vzbuzuje údiv a respekt k řemeslnému umu tamějších dělníků.
Málokdo už však navštívil Obersalzberg, horskou zemědělskou vesnici pod Orlím hnízdem, která přeměněna na „vůdcovu uzavřenou oblast“ sloužila jako druhé centrum mocenské říše.
Nacistická propaganda využívala tuto velkolepou horskou kulisu k mediálně působivým scénám, v nichž Hitler vystupoval jako lidový politik, milovník dětí a přírody, dobrý soused,

Fotolia 77699381 XSVídeň, známá jako brána mezi východní a západní Evropou, je přímo napěchovaná historií, kulturou a tradicí. Je tedy s podivem, že většina z nás ji proběhne za jeden den. Jedna památka střídá druhou. Honem, honem, máme málo času.

Vídeň si ale zaslouží přece daleko víc!

Dopřejte si alespoň dva dny času a nasajte její elegantní atmosféru.

Fotolia 72824444 XS litomysli

Hledáte výlet na 1, 3 nebo 5 dní? Zaostřete na Českomoravské pomezí. Tam, kde se Morava mění v Čechy. Pod ochranou starobylých měst Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy, Polička a Moravská Třebová.
Nechte se vtáhnout do čisté přírody, pobavit širokou nabídkou kulturních zážitků. Poznejte tamní památky a užijte si výlety do historie. Pohodlně se usaďte, výlet do Českomoravské pomezí právě začíná...

kufrMoje kamarádky Dáša s Romanou si dovolenou bez fritovacího hrnce, mikrovlnky a žehličky neumějí představit. S námitkou, že si dovolenou parádně užijí a k tomu patří přece dobré jídlo a pěkná vizáž. Proti gustu žádný dišputát. Ale patří domácí spotřebiče opravdu k základnímu vybavení, potřebném k přežití v cizí zemi?
Koukněte se, co já (po 7 letech průvodcování a organizace zájezdů) považuji za základní a naprosto zásadní inventář moderního cestovatele.

back to schoolMilý drahý pedagogu, kantore, učiteli,

přečti báseň veršovanou, ulehčí Ti řeholi.

Osnovy jsou neúprosné
hlavy žáků nepropustné.

Jak jim vtlouci do hlavy, jež dutá je,
data, města, státní znaky a kraje?

DSC 0065

Osvětim, synonymum lidského utrpení a strádání. Původně jako nástroj teroru pro Poláky, později pro celou Evropu. Zaměřeno na Židy, Romy a všechny, kteří se režimu nehodili. Přestože jsem navštívila Osvětim mnohokrát, pokaždé na mě padne pocit strachu a bezmoci. Zaručeně nejsmutnější místo Evropy, na kterém si uvědomíte, jak svobodní a bohatí vlastně jste. Koncentrační tábor jako symbol genocidy. Místo, kde lidé ztratili sami sebe.

big fish troublePrůvodce je povolání zajímavé, různorodé a také trochu dobrodružné. Ač to tak nevypadá, není jen o tom projít se po městě a nezabloudit. Hlava průvodce musí být nabitá maximem informací o památkách, akcích a jiných zajímavých místech. Na první dotaz či zavolání. Plánování, zařizování a organizace jsou jeho denním chlebem. Od nástupu do autobusu až po předání „bez závad“. Přidejte k tomu skupinu 50 cestovatelů a máte o nálož kuriózních situací postaráno.

Nahlédněte „pod kapotu“ zkušeného průvodce a bavte se

Fotolia 75872393 XS

Vylaďte úsměv na rtech a vyhoupněte se do sedla oldstylového biku z první republiky. Vyrážíme do země tulipánů! Vstříc Nizozemí, zemi protkané cyklostezkami a vodními kanály. Zemi kulatého sýru, vůně kávy a marihuany. Zemi ošlehané větrem a omývané oceánem.

Hoďte starosti za hlavu a poznejte Nizozemí očima Holanďana:

Fotolia 527063 XSTuristé jsou šťastní a radostní lidé. V euforickém dovolenkovém pohnutí, dávají mysli pokyn užívat si, jak jen to jde a dokud to jde. Opadá jejich ostražitost a všude se rádi cítí neohroženě. Pro místní lapky, chmatáky, kapsáře a zloděje tak naopak nastávají žně. Sezóna turistického „přivýdělku“. Povznesenému turistovi zůstane vztek a oči pro pláč.

Nedejte se lapkou lapit. Ani za nic

Víte, že i když procestuju většinu roku, tak jsem nikdy nebyla nikým

Fotolia 14493256 XSCo si budeme povídat. Ne vždy naše cestovatelské plány vyjdou do posledního puntíku. V honbě za zážitky, s přesně vyměřenou dávkou volného času, děláme chyby, na které vzpomínáme daleko déle než na krásné alpské výhledy.

Dobrou zprávou je, že některých potíží se můžete zcela vyvarovat:

Cestovní doklady v expiraci

V Evropě si většinou vystačíte s občankou.

DSCF5437Čím více na východ, tím méně turistického pohodlí a luxusu? Možná. Občas. Co je však ubráno na luxusu, to vyvažují mnohonásobně zážitky. Historické, kulturní, kulinářské, lidské...Zážitky v plnotučném v balení a většinou za rozumné peníze. 

A Budapešť je právě taková.

 

slecna Fotolia 88403131 XSV dnešní době, kdy není problém si pronajmout auto, autobus či jiný typ přepravy, by se dalo říci, že zorganizovat dobrý zájezd je hračka. Chce to jen trochu času na plánování a dobré organizační schopnosti. Pak už jen nezapomenout na detaily a máme tu výlet jako z nabídky luxusní cestovní kanceláře.

Opravdu je tomu tak? 

Nezapomněli jste na něco? Stačí vám průvodce z knihkupectví na to, abyste dětem ukázali jaká země opravdu je?

DSC 3276Není vždy nezbytně nutné vyrážet za dobrodružstvím do zahraničí. I český „píseček“ má co nabídnout. Zejména od jara do podzimu. S příslibem lidové ceny a dostupností „co by kamenem dohodil“.
Dnešní drobnohled zaostřím na tři pozoruhodná místa Moravy, Vysočiny a Olomoucka. Nabitá historií, atmosférou dávných časů a přírodou nedotčenou lidskou bezohledností.

 

abc

A – Akademie Française (Francouzská akademie)

B – Bukinisté (bouquinistes)

C – Café (kavárny a kavárničky)

 
 

Fotolia 60564745 XS

Burácející vodopády. Zvlněné borové lesy zrcadlící se ve třpytivých jezerech. Svěží alpské louky lákají k odpočinku. Horské sluníčko se opírá do růžových tváří turistů.

Zhluboka dýchat je doslova povinné.

Vůně exotiky a přitom bezpečný pocit domova. Takové jsou Tatry. Mnoho let destinace pro nás nejbližší. V dnešní době již stejně cizokrajná jako Alpy.

IMGP2341
Drsné a zároveň malebné. Protkané zurčícími potůčky. Zvrásněné stezkami, po kterých chodí Ti, jež se chtějí nechat okouzlit pohádkovou přírodou. Jeseníky jsou dosud nedoceněným rájem.
Rozkládají se v nejsevernějším cípu Moravy. Jejich jádrem je Hrubý Jeseník. Oblast dále tvoří Kralický Sněžník, Rychlebské hory a Nízký Jeseník. Od roku 1969 jsou chráněnou krajinnou oblastí.
 
 

Fotolia 55065857 XS schoenrunnChystáte se do Vídně? Připište si na seznam rakouských krás zámek Schönbrunn. Letní sídlo Habsburků, Marie Terezie i známé císařovny Sisi. Jen 20 minut od samého centra Vídně. Nenechte si ujít kouzelné zahrady, palmový skleník či nejstarší existující ZOO na světě. Malí, velcí, s průvodcem nebo sami...nikdo se nebude nudit! Na jednodenní školní výlet naprosto ideální lokalita.

O původu názvu zámku se vypráví legenda. Je o panovníkovi, který se procházel lesem.

Velikonoční trhyWEBVelikonoce se slaví stejně jako Vánoce na celém světě. Zvyky a tradice se různí, ale význam zůstává stejný. Pro nevěřící jsou oslavou začátku jara a pro věřící oslavou znovuzrození Ježíše Krista. Současné velikonoční zvyky a tradice v různých zemích mají původ v dávných dobách a vychází z mnoha kulturních zvyklostí, pověr a pranostik.
A stejně jako Vánoce, jsou oslavovány ve většině evropských metropolí celý týden před Velikonočním pondělkem.  Ano pravdou je, že v daleko menší míře než svátky vánoční.

20151030 130119Blahodárný den či dva v léčivých vodách Velkého Mederu. Regenerace kloubů, páteře a svalů v bazénech s teplou vodou. Povzbuzení krevního oběhu v saunovém světě. Masáže z rukou zkušených masérů. Odbourání stresu v solné jeskyni.
Jen si to představte. Stresy i bolesti se rozplývají... Tělo se napřimuje... Energie proudí do žil.
Proč váhat?
Hoďte starosti za hlavu a užijte si jednodenní balzám na duši a náplast na bolavá těla!

autobusCestování jisto jistě rozšiřuje obzory. Ale to přesouvání z místa na místo?! Znáte to. Už se vidíte na svém oblíbeném místě. V slaných vlnách. S mojitem na baru. Nebo snad s vázáním na nohám na ranním „manžestru“ . V kulturní metropoli. Na nákupech a kde já vím ještě.
Nepředbíhejme, čeká vás cesta. A nemusí být nutným zlem.
Pojďme si řádně užít cestování autobusem. Ukáži vám 10 důvodů, proč je cestování autobusem „první třídou“.

1. Je libo „panáček“ či dva?

Fotolia 56773228 XS lyzeRakousko se dá opravdu přirovnat k Mekce lyžařů. Malých i velkých. Od začátečníků, kteří sotva stojí na nohou až po ostřílené lyžařské matadory. Zkrátka nepřijdou ani milovníci bruslení, běžkaři nebo nadšenci skialpinismu.
Připočtěte k tomu dostatek sněhu od prosince do dubna. Dostupnost „co by kamenem dohodil“ a špičkovou vybavenost skiareálů a blízkého okolí. S otevřenou náručí a rakouskou pohostinností, cenově dostupné pro českého lyžaře. Zkrátka nepřijdou ani milovníci bruslení, běžkaři nebo nadšenci skialpinismu.

Fotolia 48663122 XSBenátčané postavili město na vodě, ničeho se nikdy nebáli a pokoušeli se vždy o nemožné. Svoje legendární sklony k přetvářkám a skrývání za maskami realizují ve světově proslulém karnevalu.

Mramorové paláce mizící v tichých mlhách, labyrinty ulic mizí v rozmaru náladových přílivů okoření zážitky z karnevalu. Masky pózují a pyšně předvádějí velkou tradici města.

Benátský karneval.

Fotolia 77686355 XS boromej
Často u nás v cestovní kanceláři slýcháváme: „Rodiče nemají na výlety dost peněz“. „Zájezdy pro děti jsou drahé“ nebo „Zaplatíme výlet a přitom nás čekají ještě hory poplatků na vstupech“.
Věřte tomu, že tomu zdaleka tak není. Ba naopak. Jde to i jinak. S nulovými náklady na vstupy. 
 
 
 

Termální perly Evropy clanekKdyž se řekne termály. Co se vám vybaví....?

Podzim, sychravo, odpočinek, péče o tělo, oddech, Maďarsko, Slovensko či jiné země?Ano. Všechno to jsou synonyma termálních lázní. A opravdu, právě v Maďarsku, zemi termálů, je nejvíce horkých pramenů v Evropě.

Pojďme pohlédnout pod „pokličku" termálních oáz našich nejbližších sousedů.

DSC00152zUž je to nějaký ten pátek, co dělám průvodkyni. Když někam jedu poprvé, zpracovávám zážitky a dojmy pěkně zčerstva. Jsou to ty vzácné "wow" okamžiky prošpikované nejsilnějšími zážitky. A takhle se pokusím vám přiblížit Legoland.

Rozlohou 26 fotbalových hřišť, 90 atrakcí a s modely evropských měst. Vše je dovoleno. Vše je z Lega.

Nástup a jedeme

Fotolia 71307668 XSRachotící řetězy, řinčící kravské zvonce. Svištící koňské žíně a ostré vidle. Ohně a světelné efekty. Pekelný rej horských čertů nebo poklidný Mikuláš? Tradiční český kapr nebo husa s červeným zelím? Tak či onak vánoční zvyky miluje každý z nás. Jenom každá země po svém.

Fröhliche Weihnachten Rakousko!

Rakušané slaví vánoční svátky podobně jako my v Čechách.

20150827 165059Ano. Ano. Ano. Máte pravdu. Cestování nikdy nebude úplně zdarma. Nicméně existuje pár tipů na cestování téměř za babku. Procestujte krásná místa s minimálním rozpočtem. Ba, co víc? Nechte si za cestování zaplatit!

1. Ubytujte se v něčím domě

Jeden z nejjednodušších způsobů levného cestování.

Fotolia 75872393 XSA dále oranžová barva, královský rod a legální požívání měkkých drog. To je dnešní Nizozemsko. I když téměř polovina byla kdysi pod vodou, dnes je Nizozemsko jedním z nejvíce urbanizovaných a hustě osídlených oblastí světa. Pozoruhodná, plochá a úrodná země je protkaná sítí odvodňovacích příkopů a kanálů. 

Amsterdam. Příbuzný Benátek?

Mají lecco společného: Rozkládají se na stovce ostrůvků, které jsou vzájemně spojeny 150 kanály a mosty.

 

Fotolia 855632 XSTajemství organizace skvělého školního zájezdu

Svět je vaše učebna. Předávat znalosti i dovednosti může odkudkoliv. Školní výlety jsou součástí vyučování tisíce let. Zorganizovat výborný výlet bývá velká dřina.

Školní osnova především

 

Fotolia 83198044 XSCestujete na krátký výlet. Jeden den až týden. Velkou část cestování strávíte v autě, autobusu či vlaku. Jak vypadají vaše stravovací návyky? Jak jste na tom s pitným režimem? Kde se během výletu stravujete? A koresponduje to se zdravou stravou nebo do sebe naházíte, co vám přijde pod ruku?

Zdravá strava na cestách je kříž, pomyslíte si. A nebo alespoň něco o drahotě zahraničních restauračních zařízení.

Jaké možnosti se nám při stravování na cestách vlastně nabízejí:

DSC 0180Kaple vytesaná ze soli a telefonní signál 120 metrů pod zemí. Krakovský drak a jeskyně Dračí jáma. Rodný dům Jana Pavla II jedno z nejvíce srdcervoucích míst na světě - Osvětim. Vše pod patronátem UNESCO. Ochutnejte Malopolsko.

1) Vělička

Zkoušeli jste někdy telefonní signál 122 metrů pod zemí?

wachau zurnalPředstavme si Dunaj jako náhrdelník Evropy. Navléknuto je na něm mnoho perel. Dýchněme a odhalme dnes lesk jedné z nich.

Údolí Wachau

Nachází se nedaleko Vídně, západním směrem. Od roku 2000 zapsáno na UNESCO. 30 kilometrů dlouhé údolí mezi městy Krems (Kremž) a Melk (česky Medlík).
 

Pixmac000057861637Projížďky po křišťálovém jezeře, výjezd po jedné z nejkrásnějších alpských silnic na Orlí hnízdo. Těžba soli v solných dolech. Mozartova křtitelnice i koule.  Alpské louky, soutěsky, penziony, horské masivy, pohoda a klid. Nechybí bavorské párečky a pivko.

Lodičkou na křišťálové Královské jezero, neboli Königsee

Jeho název však nepochází od slova König (král) ale od starého německého jména Kuno. Na jezeře se projedete lodičkou a uslyšíte jak

Budapest 45103320Takové jsou přívlastky Budapešti. 9. největší město Evropské Unie. Bezmála 2 milióny obyvatel. Hlavní město, od roku 1873. A rovněž...Město mnoha tváří. Pro školní výlet ideální. 

Budapešť secesní a skvostná.

A to zejména pro kouzlo moderní architektury a výtečně nasvícených mostů. Nezapomeňte se projít po Szechenyiho mostě a kochat se pohledem na podplouvající lodě.

Fotolia eifelka springUmlčte děti, otevřete ústa a dívejte se. Paříž... Město, které okouzlilo umělce, spisovatele a krále v průběhu staletí. V kombinaci s nejznámějšími místy na světe s návštěvou Disneylandu či Parku Asterix se Paříž stává vrcholným cestovatelským zážitkem téměř všech dětí. Malé, velké, umělecké či technické. Paříž vtáhne všechny.A navíc. Vstupné do většinyatrakcí a muzeí v Paříži jsou pro studenty zdarma. Vybrali jsme 10 míst v Paříži, které vás i vaše studenty zcela pohltí.

 

Jmenuji se Lenka Malíková a jsem organizátorkou nevšedních cestovatelských zážitků. Cestuji křížem krážem Evropou a odhaluji lidem tajemství střední a jižní Evropy.

Hledám podobně naladěné lidi. Průvodce, naladěné na podobnou toulavou notu. S láskou k cestování i k lidem. K dlouhodobé spolupráci. A oboustranné spokojenosti.

Jaké bych vás chtěla mít:

Batuv Kanal 9 of 33

Byli stateční, bohatí a samostatní. Nepodléhali světské moci. Na konci bylo obvinění z hereze a upálení za živa. Tak skončili rytíři templu.
 
Ve 13. století jeden z nejbohatších řádů v Evropě, vlastnili ostrov Kypr a v Evropě přes 900 hradů. V hlavním sídle řádu (Templu) byla uložena královská pokladna a představitelé byli královští bankéři.
Komenda v Čejkovicích byla nejdůležitější z majetku templářů v našich zemích.

Fotolia 45327239 XSNezapomeňte nabíječku. Zjistěte skvělé připojení. Mapy bez připojení. Čtěte, hrajte hry. Zkoumejte okolí, sledujte lety i intenzitu slunce svitu. Zjistěte kurz, počasí a nejbližší toalety. 

Bez nabíječky toho moc nezvládnete

Zakupte si menší nabíječku, kterou dáte do příručního zavazadla. Pokud budete v kavárně, na letišti nebo i v autobuse můžete připojit telefon a nabít si ho.

Fotolia 68875739 XSPohodář, pozorovatel, ochutnávač, svačinář nebo nákupčí? Najdete se v některém typu turistů?

Cestovatel Pohodář – říkejme mu Jan Novák

tento účastník zájezdu je nejčastějším druhem na našich zájezdech. Pohodář přijde k nástupu autobusu s úsměvem a to za každého počasí. Očekává příjemně strávený den a máloco mu dokáže zájezd pokazit. Úsměv zachovává také během celého zájezdu.

DSC 0329Přijedete do Vídně. A kam zamíříte pokaždé? Do centra města či do přírodovědného muzea. Klasika. Nenadchne ani neurazí. Zkuste něco výjimečného. Nečekaného.
Ve Vídni je více než 100 muzeí plných skvělých výstav. Stačí si vybrat. nalaďte na vlastní strunu objevování.

Skvělých atrakcí je Vídeň plná. Od rána do večera. Od pondělí do neděle. Co třeba toto:

 

Fotolia 14493256 XS

Buďte trpěliví, neváhejte si přivstat, smějte se sami sobě. A hlavně: Keš je king. Zálohujte, foťte a říkejte: Helou. 

 1. Trpělivost je důležitá

Čekání ve frontách k cestování patří. Život je moc krátký, nato abychom se rozčilovali. Obrňte se trpělivostí.

2. Vstávejte brzy

Fotolia 61838636 XSCo znamená "dolce vita"?
Dolce vita - aneb sladký život.
Tento výraz je synonymem pro italský životní styl. Co to ale přesně znamená?
 
Radostný život plný jednoduchého luxusu. Je o prožívání obyčejných každodenních momentů. Italové jsou známí pro své laxní, volné tempo života. A vědí, že je důležité nebrat věci příliš vážně.
 

Vatikán

Stát Vatikán je nejmenší nezávislý stát na světě, jak počtem obyvatel (836) tak rozlohou (0,44 km2). Území státu Vatikán je enkláva na území Italské republiky, vložena do městské zástavby města Říma. Vatikán je systém absolutní monarchie v čele s papežem katolické církve, od 13. března 2013 je papežem Jorge Mario Bergoglio, panující pod jménem papeže Františka.

Štrasburk je hlavní město Alsaského kraje ve východní Francii a je také oficiálním sídlem Evropského parlamentu. Nachází se v těsné blízkosti s Německem. Město a region byli dávno v historii německy mluvící oblastí, což také vysvětluje germánský název města.

Již od konce listopadu získává Paříž nový vzhled. Obchody mají plné ruce práce se zákazníky, kteří hledají vhodné vánoční dárky, jiné obchody s potravinami jsou plné vyjímečných dobrot, nadšené děti spěchají podívat se na hračky vystavené ve výkladních skříních... a především jsou to nejkrásněji vyzdobené ulice a aleje ve městě, zahalené do magických světel. Více než kdy jindy město Paříž žije a dává zapravdu svému přízvisku "město světel",

verdon mostŘíční kaňon, který je často považován za jeden nejkrásnější v Evropě. Je 25 kilometrů dlouhý a až 700 metrů hluboký. Byl vytvořen řekou Verdon, která je zajímavá svou průzračně čistou vodou a překvapivě tyrkysově zelenou barvou. Na konci kaňonu se řeka Verdon vlévá do umělého jezera Sainte-Croix-du-Verdon.


Soutěska je velmi oblíbená u turistů, na řece je možné si pronajmout kajak. Vápencové stěny, které jsou několik set metrů vysoké přitahují mnoho horolezců.

Notre DameŽádná jiná budova není tak úzce spjata s dějinami Paříže jako Notre-Dame. Tuto katedrálu nechal na místě římského chrámu postavit biskup ze Sully v roce 1159.

Základní kámen byl položen roku 1163, kdy začala pro zástupy gotických architektů a středověkých řemeslníků dvě staletí dřiny. Od té doby se v katedrále odehrály velké události francouzské historie, včetně korunovace Jindřicha VI. v roce 1422 a Napoleona Bonaparta v roce 1804. Během Velké francouzské revoluce byla odsvěcena a překřtěna na chrám Rozumu. Rozsáhlou renovaci (včetně postavení věže a vytvoření chrličů) provedl v 19. století architekt Viollet-le-Duc.

Fotolia 58756666 XSExtravagantní a požitkářské Monaco. Četnická stanice v Saint Tropez. Romantické uličky a výtečné restaurace v Nice. Andělská zátoka. Koupání v moři a smaragdovém jezeře v kaňonu řeky Verdon. Lákavá fotoreportáž představuje Azurové pobřeží v jižní Francii.

Tady hladovět nebudete

Jídlo je ústřední součástí francouzského života

Byla to invaze do Polska, dne 01.9.1939, která uvrhla Evropu do druhé světové války. Síly Třetí říše rychle zachvátily celou Evropu a během dvou let vlajky mocností vlály nad celým kontinentem.
Jediný způsob, jak změnit průběh války a zajistit rychlé a rozhodné vítězství bylo napadnout severní pobřeží Evropy.

Paříž je hlavní město s více než dvěma miliony obyvatel a největší město Francie. Paříž je kosmopolitní město a jedna z nejvýznamnějších metropolí západního světa. Řeka Seina rozděluje město na severní část (Rive Droite „pravý břeh") a jižní část (Rive Gauche „levý břeh"). Paříž je administrativně rozdělena na 20 okrsků. Paříž je důležitým politickým, hospodářským a kulturním centrem Francie a také jeho největším dopravním uzlem, město je sídlem UNESCO, OECD a Mezinárodního trestního soudu.

Jedna z nejvzácnějších a nejnavštěvovanějších památek ve Francii je bezpochyby Zámek Versailles, ležící 21 km jihozápadně od Paříže. Již 30 let zařazený na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, palác ve Versailles je jedním z největších úspěchů francouzského umění v 17. století. Bývalý lovecký zámeček Ludvíka XIII. byl změněn a rozšířen za vlády jeho syna Ludvíka XIV. , od roku 1682 zde sídlil královský dvůr.

bruselSilné pivo, belgické pralinky, wafle a hranolky s mnoha druhy omáček.
Belgie je zemí dvou částí - Nizozemsky mluvící Vlámsko (severní Belgie) a francouzsky mluvící Valonsko (jižní Belgie).

 

 

 

Tradičně od poloviny listopadu až 31. prosince 2014 se konají vánoční trhy v hlavním městě Maďarska, v Budapešti.

Hlavní trh je na náměstí Vörösmarty. Dominuje fantastická nabídka jídel.

Tatry jsou oblastí, která je díky nejkrásnějším horám na Slovensku turisticky nejatraktivnější destinací. Vzhledem k ohromující kráse Tater jsou hojně navštěvovány domácími i zahraničními turisty.
Přírodní krásy, vysoké vrcholy a krásná horská jezera přitahují každý rok tisíce turistů, horolezců a lyžařů. Kromě krásné přírody je lákadlem pro turisty ozubnicová dráha, zvaná „zubačka", o které se zmíníme později.

Podívejte se do minulosti - hedvábně jemná čokoláda, kukačkové hodiny a jódlování. A dnes: moderní Švýcarsko, země 4 jazyků a vznešená zkušenost. Hlavní město Bern a jeho středověké Staré město, hluboce germánská Bazilej se svojí odvážnou architekturou, nákupy v Ženevě a střešní bary v Curychu.

21 kilometrů nádherných sálů. 2 miliony let stará podzemní pohádka. Zdoláte 5,7 km, z toho asi 4 km elektrickým vláčkem. 

Julské Alpy (Julian Alps)

Julské Alpy je největší a nejvyšší pohoří ve Slovinsku. Plocha měří 4 400 km2, větší část ve Slovinsku, menší v Itálii a pokrývají plochu mezi údolím řeky Sávy a údolí pod Lamanšským průlivem.
Hlavními vrcholy Julských Alp jsou:

Laguna Bernardin

Aquapark Laguna Bernardin v Portoroži je největší komplex bazénů s vyhřívanou mořskou vodou na slovinském pobřeží. Jedna část, zahrnující více než 1 000 m2 povrchu vody hotelového komplexu Sv. Bernardin, je vhodná pro hosty, kteří si chtějí odpočinout a relaxovat. Druhá část je vhodná pro ty, kteří chtějí aktivity na vodě.

Jeskyně Postojna – Postojnska jama
Fantastický komplex chodeb, galerií a sálů, překvapující řada krasových jevů a snadný přístup jsou hlavními důvody pro mimořádnou popularitu jeskyně Postojna ve Slovinsku, která již zaznamenala 35 milionů návštěv během 200 let.
Jeskyně Postojna je nejznámější turistická atrakce ve Slovinsku a jedna z největších krasových přírodních památek na světě.

Londýn je domovem nejznámějších atrakcí na světě – od Big Benu a červené telefonní budky, přes černé taxíky a Tate Modern.

Pixmac000000133568Praha se vyrovná Paříži, pokud jde o krásu. Její historie má více než 1 000 let. A pivo? Nejlepší v Evropě.
Co nesmíte vynechat? Pestrá směska toho nej.

Staré město

Krásná atmosféra, nikdy nekončící zážitek, unikátní soubor středověkých staveb, pýcha a duše Prahy. To jsou ohlasy návštěvníků. Více není třeba psát.

Moje malá Anička a já. Svačina, teplé pití, pas, peníze i náhradní ponožky nabaleny.
Časné zvonění budíku nás probouzí do pohádky. Pohádky zvané Vánoční Vídeň. Anička předčila i pověstné ranní skřivany. Těší se, stejně jako já. Já na vánoční punče a pečené kaštany. Anička na pohádkové dílničky, rozsvícené stromy a dárky.

víno a sýry
Francie je jednou z nejzajímavějších a zároveň nejzáhadnějších zemí. Kdo by si nepřál procestovat Francii, ochutnat a užít si tuto zemi. Můžeme si prohlédnout nádherné památky, poležet si na okouzlujících čistých plážích a vyzkoušet jejich výtečnou kuchyni.
Při poznávání pravidel francouzského života nakonec zjistíme, že vše se točí kolem jídla.
Jistě právem jsou Francouzi považováni za labužníky, francouzská kuchyně je považována za unikátní. Jedí kvalitně, ale v menším množství, jídlo si vychutnávají.

Co má Brno společného s Krakovem? Myslíte, že nic? Přinejmenším velmi podobnou legendu o hrůzném drakovi. Posuďte sami. Kdysi dávno, za panování krále Kraka měl krakovský lid velké trápení s drakem. Zabydlel se pod zámkem a zužoval lid, požíral zásoby a jinak zlobil a trápil místní občany. Nikdo nebyl sto se draka zbavit. Byla to hrozná příšera.

Solný důl je vzácnou památkou materiální kultury, jehož světová hodnost byla v roce 1978 potvrzena zápisem do prvního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 1994 byl solný důl uznán prezidentem Polské republiky Lechem Walesou za památku dějin. Všechno začalo zhruba před 13,5 miliony lety,

Polská kuchyně je ovlivněna Ruskou a Litevskou, kde se využívá hojně zelí, houby a brambory. Pokud by jste chtěli ochutnávat místní speciality, nezapomeňte na bigoš - guláš se zelím, masem a klobásou.

Pochází z dob Jagellonců, kteří pořádali hony do lesů a bylo třeba dobrého a vydatného jídla. Žurek - polévka z chlebového kvásku.

Nacistické Německo založilo kolem 20 000 různých táborů, v nichž věznili miliony obětí. Tábory byly používány pro řadu účelů - pracovní tábory, tranzitní (průchozí) a také vyhlazovací, určené výhradně pro hromadné vraždění. Pouhé dva měsíce vlády stačily Hitlerově NSDAP ke zřízení prvního koncentračního tábora v Dachau. Většina budov je otevřena pro návštěvníky.

Okolí Berchtesgadenu patří k nejkrásnějším regionům nejen v Německu, ale v celé Evropě. Zaujímá oblast Berchtesgadenských Alp, jejichž hranice určuje na západě řeka Saalach, na východě řeka Salzach, na jihu Kamenné moře a na severu Untersberg zvedající se do výšky 1972 metrů nad mořem. Jižně od města Berchtesgaden se rozkládá národní park.

Svobodný stát Bavorsko je parlamentní republika a země v jihovýchodní části Spolkové republiky Německa. Na jihu a jihovýchodě je Bavorsko ohraničené Rakouskem, na východě Českou republikou.

Zámek Neuschwanstein - jeden z nejznámějších hradů, leží v oblasti Hohenschwangau v jižním Bavorsku. V roce 1886,

Bratislava je moderní město,s bohatou historií, krásnými památkami, dechberoucími výhledy, lákavými kavárnami a restauracemi.Bratislava je malé velké město uprostřed Evropy, je to mladé město, které si střeží svoji historii. Keltové, korunovace rakousko-uherských císařů dokazují dlouhou a rozmanitou historii. Řeka Dunaj protéká přímo přes město a dodává Bratislavě unikátní atmosféru. Nově zbudovaná promenáda po pobřeží je perfektní místo k relaxaci po náročném dni. Bratislava získává svůj šarm také díky svým obyvatelům, kteří jsou přátelští a komunikativní. 

Fotolia 62420278 XS

Nádherné scenérie. Kopce poseté pevnostmi a vinicemi, mohutně vzrostlé cypřiše. Toskánsko je slavné úložiště památek a zážitků. Ukážeme si skryté cestovatelské drahokamy těchto míst a vaše cesta do Toskánska se stane jedinečnou.

Florencie inspirovala mnoho malířů, spisovatelů a dalších umělců k tvorbě jedinečných děl. Poznejte, čím světové umělce uchvátila italská metropole, kolébka renesance.

budapest nightVečerní plavba lodí

vřele doporučujeme tento nádherný romantický zážitek. Plavba lodí kolem osvětleného Parlamentu, který se zrcadlí na hladině Dunaje je snad ještě ohromující než plavba za dne. Plavba trvá hodinu až hodnu a čtvrt.
 
Lodě mají také kryté části v případě nepřízně počasí.

Maďarsko patří k velkolepým lázeňským velmocím v Evropě. Množství horkých přírodních pramenů chrlí denně miliony litrů na minerály bohaté vody. Termální a zážitkové koupele nás vítají během celého roku

Jaký dojem na mě udělalo Maďarsko? Byla jsem tehdy těhotná. Jeli jsme na Balaton. První měsíce: malátnost, únava, nevolnost. Dámy vědí o čem mluvím. Všude kolem na mě útočily vůně pečených klobásů, jitrnic,

Gellertův vrch

stojí na pravém břehu Dunaje, dosahuje výšky 235 metrů. Nabízí úchvatný a jedinečný výhled na Budapešť. Na vrcholu Gellertova vrchu leží Citadela. Citadela je 220 metrů dlouhá a 12-16 metrů vysoká.

Fotolia 60325539 XSNěmecký dialekt, francouzský smysl pro módu vášeň pro foie gras a zelí, skvostná vína a báječné pivo.
Tato země vás nechá v úžasu. Kde to vlastně jste?


V zemi živých pohádek, kde se vinice z akvarelů prolínají do přítomnosti, hrady na kopcích šeptají svá tajemství čápům, hrázděné vesnice ověnčené svěžími muškáty jako vystřižené z Disneyovských příběhů.

Historie Louvru, kde se nacházejí jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek na světě, sahá až do středověku. Roku 1190 zde nechal král Filip August postavit pevnost, která měla chránit Paříž před nájezdy Vikingů. Za vlády Františka I. se však ztratila impozantní věž a byla nahrazena renesanční budovou. Po další čtyři staletí tento komplex rozšiřovali a zvelebovali francouzští králové. Nejnovějším přírůstkem je sbírka umění Afriky, Asie, Oceánie a obou Amerik, vystavená v Pavillonu des Sessions.

paris16
Nebojíte se výšek? Vyhledáváte rozhledy a vyhlídky? V Paříži si to užijete naplno. Z Eiffelky nebo Vítězného oblouku.

1. Eiffelova věž (276 metrů)

Symbolem Francie a jejího hlavního města Paříže je Eiffelova věž. Na Eiffelovu věž můžete vystoupat po schodech nebo vyjet výtahem. 

Fotolia 58861829 XSNemusíte nikdy být v Provence, a přece můžete tento kout Francie milovat. Stačí, pokud si přečtete Horníčkovy Listy z Provence, některou z krásných knih Marcela Pagnola, Daudetovy Listy z mého mlýna nebo na sebe nechte působit kouzlo obrazů, které v této sluncem zalité krajině namaloval Vincent van Gogh, Paul Cézanne anebo náš Otakar Kubín.

A když se pak člověk v tomto kouzelném kraji opravdu ocitne, zjistí, že miloval chabý odlesk toho, co jej obklopuje. Kouzlo Provence se totiž jen těžko dá slovy vystihnout. Co je tedy v

Fotolia 60272393 XSRomantická abeceda, kterou stvořila naše paní průvodkyně Zdeňka Janková, která Francii prostě zbožňuje.

A - Azurové pobřeží

Azurové pobřeží (Côte d'Azur) zvané také Francouzská riviéra je součástí Provence. Jedná se o pobřežní pás táhnoucí se od města Cassis/ nedaleko Marseille/ na západě po město Menton /nedaleko hranice s Itálií/ na východě. Tato oblast zahrnuje jak pobřeží, převážně s oblázkovými plážemi, tak i zalesněné svahy Přímořských Alp. Je to jedna z nejvýznamnějších rekreačních oblastí

Idylický kraj jabloňových sadů a klidných krav, moštu a pronikavě vonících sýrů. Do tohoto kraje však spadají i větrem ošlehané pláže poloostrova Cotentin a zalesněné břehy Seiny. K nejvýznamnějším patří opatské kostely v Caen, mocný ostrov Mont-St-Michel a Monetova zahrada Giverny. Normandie obdržela jméno podle Normanů, kteří v 9. století ovládli ústí a povodí Seiny, Loiry a Rýna. Z plenitelů se stali usedlíci a hlavním městem stanovili Rouen – dnes kulturní město, jež vévodí východní části Normandie.

DSC 0254

 Kam se vydat v Evropě na vánoční trhy.

Štrasburk, Francie

Nejstarší vánoční trh v Evropě se konal v roce 1570 a byl pojmenován „Christkindelsmärik" - v překladu „Trh Jezulátka". Od té doby Štrasburk pokračuje v tradici, úchvatné a velkolepé alsaské vánoce, to jsou důvody, proč je Štrasburk nazývaný „hlavní město Vánoc" a i nadále se těší velké oblibě.

Fotolia 71307668 XSOd poloviny listopadu do Vánoc se nacházejí v nejkrásnějších místech Vídně vánoční trhy. Můžete se těšit na vůni vánoční cukroví, ochutnat horký lahodný punč nebo pečené kaštany, vídeňské cukroví nebo se jít zahřát do kavárničky a ochutnat vyhlášený Sachrův dort.

16.11. - 26.12. 2018

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd